Náš švihácky premiér, ktorý ani nevie ako sa dostal do pozície čelného predstaviteľa štátu a pravdepodobne nevie ani, čo tento vážny inštitút znamená, opäť perlil. A nie hocijako.
Dnešná tlačová beseda o tom ako zapojiť súkromných poskytovateľov do štátneho systému pri organizovanom a medicínsky odôvodnenom testovaní podozrivých na vírus nám dokazuje, že niekto tu stále rozmýšľa na úrovni nejakého tímbuildingu k problematike hrncov na pomalé varenie. Samozrejme, tomu navyše predchádza aj celodenné natriasanie informácii o tom, koľko máme súkromných kapacít, štátnych kapacít, ako by mali prebiehať a u akej cieľovej skupiny testovania a podobne. Po niekoľko hodinovom trápení kolektívneho dumania predstúpia s premiérom a ministrom vnútra rôzne autority, ktoré na tlačovkách robia znudene stafáž, respektíve kulisu.
Z tlačovky zistíme, že diletanti sa nechali celý deň školiť, aby vedeli v priebehu 10 minút na tlačovke zopakovať stručné a pochopiteľné rozhodnutia.
Premiér Matovič, v kockovom saku, v džínsoch a v rozhádzanej košeli predviedol model správania, ktorý je prejavom jeho vlastnej úcty k inštitútu ministerského predsedu. Rokovanie a zosúladenie by vedci ako pán Mistrík a jemu primeraní odborníci zvládli za hodinu a za niekoľko minút by nám dôležité informácie poskytli, aby sa konečne pán premiér mohol zaoberať vážnymi problémami spoločnosti.
Matovičove trtošenie
Premiér odkázal zamestnancom a zamestnávateľom, aby si doniesli do práce svoje teplomery a merali teplotu návštevníkom. Keď maloobchod nezvládne zásobovanie, tak nám odkáže, aby sme chovali na balkónoch sliepky alebo začali vyrábať toaletný papier?
Pokiaľ siaha nechápavosť premiéra k dnešným rozmerom pandémie a svojej vlastnej zodpovednosti?
Ak použijeme jeho poučku o príkladoch dobrej praxe, čo sa poučil od Čechov?
Česi pripravujú finančnú pomoc 15 tisíc korún živnostníkom, ktorí museli svoje malé podniky zatvoriť, otvoriť zámočníctva, servisy na opravy, údržbu, spustenie umývačiek áut a otvoriť obchody s výpočtovou technikou, záhradníctva a kvetinárstva.
Kde sú príklady dobrej praxe z Maďarska, kde vo výkone trestu sa má v krátkej dobe vyrobiť 6,6 miliónov respirátorov a farmaceutický priemysel má dodať 20 miliónov liekov proti koronavírusu, či úplné prestavenie fabriky MOL na výrobu dezinfekcií, ktorá už vyrába 50 tisíc balení denne? Príkladov dobrej praxe by sa našlo podstatne viac. Problém je, že naša exekutíva nezvláda ani najtriviálnejšie nástroje komunikácie s občanmi.
On-line Slovensko od 8-ej do 11-ej
Kto chce a musí na Slovensku vybaviť niečo, čo vyžaduje osobnú návštevu úradu, či polície povie si, že objednám sa a idem. Mnohí sú dokonca presvedčení, že služby, ktoré doteraz nefungovali, sú funkčné. Omyl. Môj známy, ktorý sa pokúsil objednať na dopravnom inšpektoráte, zistil, že objednávkový systém funguje počas stránkových hodín, v dobe od 8-ej do 11-ej. Mimo tieto hodiny zrejme nikto ani neobsluhuje tento systém, pretože žiadateľ po vyplnení formulára dostane po ukončení prvého kroku odpoveď:
Keďže niektoré údaje má štát vo svojej evidencii, stačilo by povedať, čo žiadateľ požaduje, on-line vyplniť tlačivo, poslať elektronickú prílohu a následne si podobne na SMS -ku ako keď vybavujete nový cestovný doklad vyzdvihnúť vybavenú vec.
Vráťme sa ale k tomu, ako to funguje dnes napríklad na dopravnom inšpektoráte – zaručene nie vinou pracovníkov, ale neodbornými rozhodnutiami.
Ak teda niekto podľa ponuky portálu požiada o zaradenie do radu čakateľov a vyplní formulár, dostane ďalšie oznámenie:
Sme vybavení. Ak nebodaj ste odkázaný na svoju vlastnú dopravu a potrebujete servis, máte smolu. Chcete ísť na STK? Máte smolu. Doba ukazuje, že sme v mierových časoch úplne zbytočne sprísnili a zbyrokratizovali náš život a vytvorili nezmyselný systém vyžadujúci zamestnanie armády úradníkov. Zistili sme najmä, že dokážeme aj žiť aj bez nezmyselných zásahov.
Budeme musieť prehodnotiť celú plejádu nezmyslov, ktoré sme zaviedli do života v dobách, keď sme sa hrali s prioritami, pretože tie pravé sme nepoznali. Teraz ich už poznáme a je načase zrušiť celý rad podmienok, súhlasov na slobodný život a nahradiť ich maximálne oznamovaním alebo registráciou. Najvhodnejší čas na zmeny je práve teraz, keď vidíme, že dočasné opatrenia umožnia beh mnohých vecí bez zásahu štátu. Čím systém bude slobodnejší, o to slobodnejší bude aj štát.
Nebudeme musieť čakať na premiéra, aby nám povedal, že 3000 odberov je viac ako 300 a nebudeme musieť počúvať od nekompetentného premiéra, aby sme si nosili do práce teplomery, pretože ním riadené štátne útvary ich nákup nevedia zabezpečiť.
Moja babka mi hovorila: „ Dievenka, keď ti trúba nefunguje, vyhoď ju a kúp si novú“.