Jana Teleki: Kočner by neplánoval útek do krajiny, s ktorou máme zmluvu o vydávaní zločincov

Celoslovenské médiá opäť raz otvorili tému Kočner, respektíve plánovaný útek Kočnera, jeho SMS, či motáky. Dokonca pritvrdili a do textov zakomponovali ešte aj Ladislava Bašternáka.

Dôvody úteku predložené súdu boli skôr kvalitným námetom pre tvorcov komédií

Z komunikácie Mariána Kočnera s Ladislavom Bašternákom z roku 2017 – „Neviem, či by si nemal začať rozmýšľať o odsťahovaní z tejto krajinky…, lebo ja už sa balím, takže vivat Nový Zéland“ – ako aj komunikácie s Rajeckým,  ,,… Treba sa pomaly zberať na odchod. Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie. 

Medzinárodné vody to istia… Loď mám vybavenú.– vyplýva iba to, že páni boli evidentne pod vplyvom alkoholu.

 

Útek z krajiny nikto nepripravuje a nekomunikuje cez sociálne siete facebook, či WhatsApp a ani SMS a nikto evidentne neplánuje útek do krajiny, s ktorou máme uzatvorenú zmluvu o vzájomnom vydávaní zločincov. Keďže Slovenská republika má so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Írska uzatvorenú zmluvu o vzájomnom vydávaní zločincov, je vylúčené, aby rozhľadený Kočner vyhodnotil Nový Zéland ako krajinu vhodnú pre útek.

 

Osoba, ktorá sa rozhodne pre útek do vzdialeného zahraničia, naplánuje odchod do krajiny, s ktorou Slovenská republika nemá podpísanú zmluvu o vydávaní zločincov. Jednoznačne sa do krajiny nebude presúvať loďou, zvolí rýchlejší spôsob prepravy a nepochybne nepocestuje na prepadnutý diplomatický pas. Konkrétnymi skutočnosťami, ktoré by odôvodňovali reálnu obavu z úteku do zahraničia, by boli aj podľa súdu, napríklad doklady svedčiace o objednaní si konkrétnej cesty, cestovný alebo palubný lístok. Tvrdenie, že by si mohol zabezpečiť iný cestovný pas na čiernom trhu, je hypotetické a nepodložené.

V komentári Daga Daniša však, akosi voľne odznela pasáž, pri ktorej by sme mali zamyslieť, pretože ak bola súčasťou komunikácie, jednoznačne boli páni pod vplyvom alkoholu. Ak však nebola uvedená v spise mali by sme spozornieť.

Vláda, ktorá príde o tri roky, nás má na zozname ako prvých. Lipšic bude generálny prokurátor.“

V roku 2017 nebol v žiadnom prípade taký tlak na vládne strany, ktorý by predstavoval možnú zmenu, obavy zo zmeny vládnych strán a ani predpoklad prevzatia moci opozíciou a prípadné zvolenie Lipšica nie je možné inak posudzovať ako vtip. Na post Generálneho prokurátora môže byť zvolený iba prokurátor. Pred nástupom na prokuratúru uchádzač o pozíciu prokurátora musí absolvovať niekoľkoročnú takzvanú čakateľskú prax, aby mohol vôbec obsadiť post prokurátora, nieto aby spĺňal výberové kritériá na tento post.

Útek Bašternáka

Po vyhodnotení obsahu SMS je zjavné, že ani jeden z nich sa reálne nechystal odísť. Pokiaľ sa týka Baštrnáka, nemohol predpokladať, že po úhrade sumy, ktorú od štátu získal podvodom mu inštitút účinnej ľútosti zaručí podmienečný trest.

 

Na daňové delikty sa v prvom rade nevzťahuje inštitút účinnej ľútosti.

Úhradou podvodne získanej sumy a dohodou s prokurátorom mohol získať iba nižší trest, čo sa v tomto prípade aj stalo. Zo základnej sedem ročnej trestnej sadzby mu bol trest znížený o dva roky. Nebol odsúdený na nepodmienečný trest kvôli tlaku ulice, ale preto, že pre daňovú trestnú činnosť sa účinná ľútosť nevzťahuje. Bašternák neskrátil daň nedopatrením, respektíve neuplatnil položku, ktorú zákon pri odpočte neakceptuje, ale spáchal podvod. Zdôraznenie komentátora, že Bašternák si odpykáva len päťročný trest a po necelých troch rokoch môže požiadať o podmienečné prepustenie, nie je na mieste a vzhľadom ku skutku a k uloženému trestu ani nezaujaté.

Bašternáka súd odsúdil na päťročný nepodmienečný trest a prepadnutie majetku, hoci podvodom získanú sumu uhradil a z tohto pohľadu objektívne nebola štátu spôsobená v posudzovanom prípade ujma. V prípade rozhodovania o jeho veci na medzinárodnom súde je možné, že bude štát zaviazaný štátom spôsobenú škodu zaplatiť.

Zdôrazňovanie, že Bašternák figuruje aj v ďalších trestných veciach, bolo pre konanie, ktoré bolo ukončené nepodstatné a súd ho nemohol brať do úvahy. Podobne ako nebolo na mieste tvrdenie, že došetrenie káuz súvisiacich s Bašternákom bude závisieť od výsledku volieb.

Vyšetrovanie trestných činov vždy stojí a padá na orgánoch činných v trestnom konaní a orgánoch na výkon spravodlivosti, na ich čestnosti a odbornosti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies