Kabinet schválil ukončenie výnimočných okolností

Vládny kabinet v stredu schválil ukončenie výnimočných okolností, a to na základe návrhu rezortu financií po poslednej makroekonomickej prognóze. Tá totiž potvrdila medziročné oživenie ekonomiky v tomto roku s rastom o 3,3 %. Zanikla tak podmienka pre trvanie výnimočných okolností na obdobie prudkého hospodárskeho prepadu. Vláda pritom vyhlásila výnimočné okolnosti ešte 24. júna 2020 pre pandémiu COVID-19 a vplyv na slovenskú ekonomiku.

V dôsledku výnimočných okolností sa v roku 2020 a 2021 neuplatnil korekčný mechanizmus, ktorý vyplýval z výrazného odchýlenia od smerovania k vyrovnanému rozpočtu v roku 2018 aj 2019. Na návrh ukončenia výnimočných okolností reflektuje aktuálny Program stability SR na roky 2021 až 2024, ktorý predstavuje novú trajektóriu k dosiahnutiu strednodobého rozpočtového cieľa na úrovni štrukturálneho prebytku 0,5 % HDP. Navrhuje sa znižovanie štrukturálneho deficitu o jeden percentuálny bod HDP ročne od roku 2023 až do dosiahnutia strednodobého rozpočtového cieľa.

Základom pre návrh na vyhlásenie výnimočných okolností bola makroekonomická prognóza rezortu financií, ktorá predpokladala historicky najvýraznejší prepad slovenskej ekonomiky v roku 2020 na úrovni 9,8 %. Pokles hospodárstva bol spôsobený vplyvom pandémie COVID-19 na zníženie investícií a spomalenie zahraničného dopytu a proti epidemickými obmedzeniami v domácej ekonomike. Zníženie ekonomickej aktivity ilustrovala aj odhadovaná produkčná medzera na úrovni 9,1 % potenciálneho HDP.

Makroekonomická prognóza ministerstva financií z tohtoročného marca zmiernila odhad vlaňajšieho poklesu slovenskej ekonomiky na 5,2 % a produkčnej medzery na 4,1 % potenciálneho HDP. Dôvodom revízie bolo najmä rýchlejšie obnovenie výroby v priemysle a exportu v druhom polroku 2020.

VIDEO: Zapnuté mikrofóny nahrali členov krízového štábu, ako budú strašiť Slovákov!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies