Každodenným chlebíčkom v mojej ambulancii je boj proti vládnej psychiatrii

Prečo dnes ani v ambulancii nenosím rúško a prečo ho neodporúčam nosiť ani mojim  pacientom

Ambulancia všeobecného lekára  slúži na diagnostiku a liečenie v prvom kontakte, ale je súčasne aj edukačným centrom. Dnes individuálne učím pacientov, aby plošne nenosili rúška, aby nemali strach z Covidu. Nech po ňom nezostane v ich mysliach ani vidu ani slychu. Nech majú silu vysporiadať sa s každým zlom aj s tým, ktoré trčí za Covidom.

Prečo  neodporúčam svojim pacientom nosiť plošne, tzv. preventívne rúško?

Chráni nás rúško pred infekciou Covid a pred infekciami všeobecne?
Nie nechráni, iba znižuje možnosť nakazenia z vonkajšieho prostredia. Látkové rúško filtruje iba 3% baktérií a vírusov, chirurgické trojvrstevné cca 50%. Takže látkové rúško znižuje možnosť nakazenia o 3% a chirurgické o cca 50%. Je to dostatočné? Ale pri dlhšom nosení ako 2-3 hodiny a pri zvlhčení sa stáva naopak rúško zdrojom šírenia infekcie. Baktérie a vírusy sa naopak v ňom koncentrujú a baktérie sa aj pomnožujú a ak sa ho dotýkame rukami tak infekciu vo zvýšenej miere šírime na seba aj na druhých. Tým, že máme rúško bránime vydychovaniu baktérií a vírusov zo svojich dýchacích ciest von, bránime ich eliminácií a takto naopak dochádza k zvyšovaniu ich koncentrácie v našom tele.  Je to to isté ako keby sme upchali továrenský komín. V továrni by sa potom udusili splodinami. Človek má tiež taký komín a cez ústa a nos sa zbavuje škodlivých baktérií, vírusov a plesní. Rúško bráni tomuto prirodzenému mechanizmu odstraňovania pôvodcov infekcií a naopak dochádza k ich premnožovaniu (stafylokokov, streptokokov, pneumokokov, neisserií, kvasiniek…) a zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia kože tváre, ale hlavne dýchacích ciest aj mozgu.

Negatívny vplyv na imunitu

Rúško zahusťuje naše vlastné vírusy, baktérie a plesne až do koncentrácie, ktorá môže byť pre nás nebezpečná, ale súčasne bráni prirodzenej cirkulácii vírusov a baktérií medzi rôznymi ľuďmi. Tým, že imunitný systém má obmedzený prísun informácií o vírusoch a baktériách, ktoré sú v našom okolí, dochádza k zníženiu jeho funkcie. Nevytvára sa dostatočná hladina protilátok ani imunitných buniek, klesá naša vlastná imunita, ale čo je závažnejšie populácia zložená z jednotlivcov, ktorí nemajú dosť vytvorených protilátok ani imunitných buniek stáva sa pred infekčnými chorobami stále viac bezbranná. Plošné nosenie rúšok vyraďuje kolektívnu imunitu a tým ohrozuje každého z nás a to hlavne jedincov s oslabenou imunitou, ktorí si síce samy nie sú schopní vyrobiť dostatočné hladiny protilátok a imunitných buniek, a najviac profitujú z toho, že žijú v populácii, kde väčšina ostatných zdravých jedincov má veľa protilátok a imunitných buniek.
To by bol aj základ rozumného prístupu v tejto tzv. pandémii Covid. Zvýšene chrániť iba ľudí s oslabenou imunitou a naopak pre ostatných, ktorí nie sú ohrození závažným priebehom infekcie, by bolo najlepšie ochorenie čo najskôr prekonať. Oni, väčšina by sa stali imúnnymi, t.j. celá populácia by sa tak stala imúnna a ochránení by tak boli aj oslabení.
Dnešný prístup, keď chránime jedincov s normálnou imunitou pred nádchou mi nedáva žiadny medicínsky zmysel. Predsa ak hrozí vážne ochorenie iba oslabeným chronicky chorým a starým tak treba chrániť iba oslabených chronicky chorých a starých! A nie ničiť všetkým všetky oblasti života, vrátane zdravotníctva, zastavovaním chodu spoločnosti. Osobitne vypichujem, že prečo týrať deti rúškami a rušením ich vzdelávania a výchovy, keď veková kategória detí nie je vôbec touto infekciou postihnutá?

Zastavenie chodu bežného života spoločnosti nás ohrozuje ekonomicky a psychosociálne viac, ako sám koronavírus.

 

Zníženie dostupnosti kyslíka, negatívny vplyv na dýchanie a činnosť srdca

Rúška na tvár majú výrazný negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo výrazne zhoršuje fyzicky namáhavé pracovné činnosti u zdravých, ale u chronicky chorých pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou(CHOCHP) alebo pri ochoreniach srdca so zlyhávaním ľavej komory môže dôjsť aj k závažnejším symptómom a môže byť spôsobené aj srdcovo-pľúcne zlyhanie s následkom smrti. Okrem toho ako to všetci dobre poznáme rúška, ktoré sú fyzickou prekážkou v dýchacích cestách, výrazne zhoršujú kvalitu života každému.

Kožné zmeny, ekzémy, zvýšené ohrozenie kože okolo nosa a úst vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami

Tak tento bod je jasný, každý to už mal určite možnosť sám zažiť alebo vidieť naživo, teda buď u seba, alebo u druhých vo svojom okolí.

Negatívny vplyv na komunikáciu, emócie a výchovu

Pretože rúška pokrývajú dolnú polovicu tváre, schopnosť detekovať pozitívne emócie a rozlišovať medzi nimi je všeobecne značne znížená. Pohyby pier a zobrazenie zubov už pozorovateľ nevníma a na detekciu emócií osoby skrývajúcej sa za rúško zostáva len horná polovica tváre, kde môžeme dobre vnímať akurát tak mračenie. Aj úprimný pohľad očí, bez mimiky úsmevu zostáva „hluchý“. Stručne povedané, rúška zvyšujú vnímanie negatívnych emócií a znižujú vnímanie pozitívnych emócií. Je nepredstaviteľná komunikácia medzi matkou a dieťaťom… Rúško urobí z každého bytosť bez tváre a bez emócií. Tak nemôže prebiehať ani normálna ľudská komunikácia ani vyjadrovanie citov, pocitov či výchovný proces. A ani normálny diagnostický a liečebný proces v ambulanciách, lekárov, psychológov. Ani normálne úradné či obchodné jednanie… Protestujem proti rúškam! Sme ľudia a musíme komunikovať!
A napríklad na Slovensku máme cca 300 000 nepočujúcich, ktorí boli výborne integrovaní do spoločnosti iba vďaka tomu, že ovládajú dokonale odčítavanie reči z pier a čítanie pocitov a emócií z tváre. Táto veľká skupina, doteraz normálnych ľudí, je teraz úplne odrezaná od spoločnosti a odkázaná na živorenie.

6. Zodpovednosť naruby. Pokrytectvo alebo nesprávne informácie?

Robí sa tu propaganda, že nosením rúšok chránime druhých a médiá nás vyzývajú na zodpovedné správanie sa, teda na dodržiavanie plošného nosenia rúšok.
Ale keď neexistujú medicínske dôkazy, že rúška sú užitočné, ale naopak existuje množstvo medicínskych dôkazov, ale aj skúseností bežných ľudí o ich škodlivosti, tak nosenie rúšok nie je o zodpovednosti, ale je to poškodzovanie druhých aj seba samého.
Naopak zodpovednosť voči spoločnosti znamená, že sa usilujeme získať dostatočné množstvo informácií, aby sme sa vedeli správne zorientovať, spojiť sa a plošné nosenie rúšok rázne odmietnuť. Ľudia musia robiť to, čo je dobré pre každého jednotlivca, ale súčasne aj to, čo je dobré pre všetkých, pre celú spoločnosť. Bez budovania kolektívnej imunity nemôže dnes nikto sám prežiť.
A konečne, čo môže byť na odporúčaniach a činoch Matovičovej vlády, vlády podvodníkov a zlodejov, správne? Kto by im uveril?

Kedy má zmysel nosiť rúško?

Nosíme ho vždy iba na čo najkratšiu dobu, aby sme sa po tomto období „upchatého komína“ mohli opäť vyčistiť od nahromadených baktérií, vírusov a plesní, okysličiť, ochladiť a napiť.
a) Keď sa naša choroba prejavuje kýchaním, kašľaním, to znamená že vytvárame okolo seba infekčný aerosol, tak by sme mali bez debaty zostať doma. Ak ale potrebujeme ísť von, medzi zdravých ľudí tak by sme mali mať rúško.
b) Keď máme chronickú chorobu podstatne oslabujúcu stav imunity (leukémia…, sme po onkologickej liečbe ožiarením, chemoterapiou…) a musíme ísť von medzi ľudí, kde nevieme, či tam nebude niekto chorý, tak sa chránime rúškom.
c) Keď je v našej prítomnosti niekto, kto je chorý, má kašeľ, nádchu a kýcha, tak je ten pravý okamih pre vytiahnutie rúška z kabelky.
d) Rúško nosia zdravotníci na operačnom sále a inak zdravotníci len vtedy, keď je zvýšené riziko nakazenia infekčnou chorobou od pacienta alebo ak by som zasa ja mohol nakaziť pacienta. Napríklad keď robím výtery pacientovi s podozrením na Covid tak si dám rúško, štít aj rukavice. Alebo keď robím preväz vredu tak si dám rukavice a rúško. Ale inak s bežnou väčšinou návštevníkov ambulancie komunikujem bez rúška, bez rukavíc a bez štítu.  Alebo keď musí robiť zdravotník s leukémiou alebo po chemoterapii…, čo sa dnes v čase enormného nedostatku lekárov aj sestier pomaly stáva pravidlom. Tak samozrejme aj takýto zdravotník si nasadí, lenže nie rúško ale respirátor a kým vládze, môže liečiť pacientov.

Nenosenie rúška lekárom v ambulancii má pre pacientov veľmi pozitívny psychologický význam.


Pacient vidí, že nebezpečie infekcie nie je až také akútne, ako sa tvrdí v médiách, s úľavou odkladá tiež rúško a znovu dostáva chuť žiť. Veľmi dôležité je, že sa navracia normálny spôsob komunikácie medzi lekárov a pacientom. Vidieť tvár a nie iba masku je pre lekára aj pre pacienta veľmi dôležité.  Až pri tejto pandémii som si uvedomil, že bez svojej tváre vlastne ani neviem poriadne pacientov liečiť. Je zaujímavé, že aj Matovič vie, že situácia nie je nijako nebezpečná, lebo vytrvalo nechal a necháva zdravotníkov v prvom kontakte, všeobecných lekárov a pediatrov pracovať celkom bez ochrany, bez rúšok, bez rukavíc aj bez štítov. Tým dáva predsa najavo, že sa vôbec nebojí, že by títo ľudia v prvom kontakte s pandémiou Covid, mohli ochorieť a zomrieť. To je od neho také upokojujúce.

Rukavice

No a nosenie rukavíc občanmi ako ochrana pred Covid? Tak to je ďalší Matovičov zlomyseľný kokteil, ako ublížiť starým ľuďom. Špinavé polepené rukavice nechránia, ale znásobujú nebezpečenstvo, že dostaneme závážné infekčné ochorenie. Ich použitie bežnými občanmi na nosenie keď idú von medzi ľudí je rovnako škodlivé, ako plošné nosenie rúšok. Veď si ani nemôžu poriadne umyť ruky!

Nuž boj proti vládnej psychiatrii je dnes v mojej ambulancii každodenným chlebíčkom

V 19. storočí bolo pre zdravie populácie najviac potrebné zabezpečiť čistú vodu. V 20. storočí čistý vzduch. V 21. storočí je pre zdravie populácie najviac potrebné zabezpečiť čisté informácie!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies