Šírenie juhoafrickej mutácie sa zatiaľ na Slovensku nedokázalo

Šírenie juhoafrickej mutácie koronavírusu sa zatiaľ na Slovensku nedokázalo. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Všetky osoby, u ktorých sa identifikovala juhoafrická mutácia, majú cestovateľskú anamnézu a boli v domácej izolácii. Ministerstvo zdravotníctva upresnilo informácie k osobám, u ktorých potvrdili juhoafrický variant, z dôvodu aktualizácie informácií zo Slovenskej akadémie vied.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave eviduje ženu, ktorá sa vrátila z dovolenky v Tanzánii a Zanzibare. Regionálny úrad v Bratislave zaznamenal ženu, ktorá sa vrátila z Turecka, taktiež dvoch mužov a jednu ženu, ktorí sa vrátili z Tanzánie. RÚVZ v Žiline registruje muža, ktorý sa vrátil zo Zanzibaru. „Informácie k siedmej pozitívnej vzorke sa nemenia, žena prišla zo Zanzibaru, registruje ju Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici,“ uviedla Eliášová.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra v utorok potvrdil, že šesť ľudí, ktorým najprv potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju nemá. Podotkol, že zo siedmich pôvodných sa potvrdil iba u ženy z Banskej Bystrice, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. Jej vzorka sa totiž identifikovala v inom laboratóriu. Po následnej oprave zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u všetkých sa potvrdila cestovateľská anamnéza. Vedec tiež objasnil, že v laboratóriu sekvenovali vzorky, ktoré neboli čerstvé a mali februárový dátum. Analyzované vzorky im poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies