Kyselica má zatiaľ dôveru poslancov OĽaNO, čaká sa na výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva

Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorých oslovila agentúra SITA, momentálne dôverujú Lukášovi Kyselicovi a neočakávajú, že by sa vzdal pozície poslanca parlamentu za OĽaNO.

„Osobne, čo ho poznám, verím mu, zatiaľ ma nesklamal, nepodrazil. Nemám dôvod mu neveriť. Momentálne dôveru k pánovi Kyselicovi mám,“ povedal šéf parlamentného klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Kyselica sa reálne ujme poslaneckého mandátu na začiatku septembra na schôdzi parlamentu Koncom júla oznámil odchod z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva kandidoval do parlamentu. Kyselica kauzu bližšie nevysvetlil, problém je v tom, že je viazaný mlčanlivosťou. Okolnosťami Kyselicovho pôsobenia u vojenských tajných a súčasne jeho angažovaním sa vo volebnej kampani a následnej kandidatúre za OĽaNO by sa mal v septembri zaoberať parlamentný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO) povedal, že na klube sa o Kyselicovi nerozprávali. „Túto tému budeme otvárať až po rokovaní výboru pre Vojenské spravodajstvo, aby sme mali všetky informácie. Teraz je predčasné sa vyjadrovať. Pán Kyselica mal počas volebnej kampane a aj po voľbách moju dôveru. Po zverejnení informácií o jeho pôsobení bola dôvera naštrbená, potrebujeme to teraz spoločne vyhodnotiť,“ uviedol Čekovský.

Poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi sa vyjadril, že všetky informácie okolo pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve spadajú pod režim utajenia, preto sa nevie bližšie vyjadriť. „Zatiaľ má moju dôveru. Nemám informácie, ktoré by potvrdzovali opak,“ dodal Gyimesi.

Šéfka mandátového a imunitného výboru parlamentu Anna Andrejuvová (OĽaNO), ktorá je súčasne aj členkou výboru na kontrolu vojenských tajných, uviedla na jeho pôsobenie v parlamente, že je „čisto“ na Kyselicovi. Podľa nej si treba najskôr vypočuť na rokovaní výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva ministra obrany, predstaviteľov Vojenského spravodajstva a aj Kyselicu. Na otázku, či by považovala za problém, ak Kyselica kandidoval za OĽaNO ako vojenský tajný, odpovedala: „Podľa mňa to nie je v poriadku.“

Podľa Denníka N Kyselica bol príslušníkom vojenskej tajnej služby bol od 1. októbra 2019, keď oficiálne odišiel z polície, až do 19. marca 2020, keď si na druhý deň prevzal dekrét novozvoleného poslanca parlamentu. V OĽaNO o jeho pôsobení vo vojenskom spravodajstve nevedeli. Kyselica vo vojenskom spravodajstve spadal pod svojho vtedajšieho šéfa Jána Balciara, na ktorého podozrivé majetkové pomery v minulosti upozorňovali médiá. Minister obrany Jaroslav Naď Balciara po nástupe na čelo rezortu odvolal z funkcie.

Uhorková sezóna, Kočner a bludy z redakčnej dielne Aktualít

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies