Lavína v Západných Tatrách stála život dvoch skialpinistov z Poľska

Jeden z trojice zasypaných nešťastie prežil.

Život dvoch skialpinistov z Poľska si vyžiadala lavína, ktorá spadla v sobotu pod Kondratovou kopou v Západných Tatrách. Ako na svojej internetovej stránke informuje Horská záchranná služba (HZS), pád lavíny zasiahol troch lyžiarov, pričom jednému z nich sa podarilo vyhrabať. Následne kontaktoval známych a poľských záchranárov so žiadosťou o pomoc.

„S oznamovateľom sa následne pre zlý signál v danej oblasti nebolo možné telefonicky spojiť,“ uvádza HZS s tým, že do danej lokality okamžite smerovali profesionálni aj dobrovoľní záchranári HZS zo Západných a Vysokých Tatier, Strediska lavínovej prevencie a psovodi so psami. „Pokiaľ bolo možné, postupovali na snežných skútroch a ďalej na lyžiach až na miesto, z ktorého poskytol GPS súradnice oznamovateľ. Toho sa im však nájsť nepodarilo. Pri prepátravaní lavínišťa objavili dvojicu lavínou strhnutých skialpinistov, žiaľ, už bez známok života,“ informuje HZS.

Horskí záchranári následne pátrali po treťom zo skupiny, no neúspešne. „Počas pátrania Operačné stredisko tiesňového volania HZS kontaktovali poľskí kolegovia s tým, že hľadaný muž medzitým prešiel cez hrebeň na poľskú stranu a nachádza sa v chate na Hali Kondratowej. Bol bez vážnejších zranení, len mierne podchladený,“ uvádza HZS. Podľa záchranárov bol tento skialpinista lavínou tiež zasypaný, no podarilo sa mu spod snehu vyslobodiť. Následne sa pokúšal pomocou lavínového vyhľadávača nájsť kamarátov, no neúspešne. „Horskí záchranári po tejto informácii transportovali telá skialpinistov do Lipovského Hrádku, kde ich odovzdali príslušníkom Polície SR. Záchranná akcia bola ukončená v skorých ranných hodinách a zúčastnilo sa na nej 11 profesionálnych záchranárov HZS, traja dobrovoľní záchranári a traja psovodi HZS so psami,“ dodala HZS s tým, že totožnosť skialpinistov zisťujú príslušníci Policajného zboru.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies