Lengvarského analýza o povinnom očkovaní je znôška nezmyslov z právneho aj medicínskeho pohľadu

Ak sa bude vláda touto analýzou riadiť, prehrá okrem iného všetky spory na Európskom súde pre ľudské práva a my všetci sa budeme musieť poskladať na budúce odškodnenia, píše vo svojom článku právnik JUDr. Peter Weis.

Povinné očkovanie je podľa analýzy rezortov spravodlivosti a zdravotníctva na Slovensku možné zaviesť. O zavedení povinného očkovania na ochorenie COVID-19 sa bude uvažovať vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc.

Analýza Ministerstva zdravotníctva SR bola zverejnená TU.

Z právneho aj medicínskeho pohľadu ide o znôšku nezmyslov. Nesprávna definícia východísk prináša vždy nesprávne závery. Ibažeby štatisticky zasiahla náhoda. To však nie je tento prípad. Nemá preto väčší zmysel hodnotiť ju po jednotlivých častiach. Vyvrátili by sme samozrejme bez väčšej námahy drvivú väčšinu argumentov, ale nie je to dnes potrebné. Chytili sa už totiž do vlastnej pasce. Viac o tom inokedy a na inom fóre.

To, čo povedal k analýze predseda vlády si zaslúži komentár rovnako na inom fóre a v inom čase.

Právne aspekty: Ministerstvo odignorovalo vo východiskách všetky medzinárodné záväzky vo vzťahu k absolútnej dobrovoľnosti očkovania proti covid-19. Nemôže sa však vyhovárať, že nie úmyselne, o našej analýze vedelo včas. Táto analýza je preto obyčajnou legalizáciou vopred známeho zadania s vopred dohodnutým záverom. Čakal niekto niečo iné?

Ak sa bude vláda touto analýzou riadiť, prehrá okrem iného všetky spory na Európskom súde pre ľudské práva a my všetci sa budeme musieť poskladať na budúce odškodnenia.

Pokiaľ ide o pokus o medicínske zdôvodnenie, opäť chýbajú dva základné aspekty, a opäť ide o preukázateľne úmyselnú ignoráciu úrovne aktuálneho medicínskeho a vedeckého poznania.

Analýza vôbec nezohľadňuje absolútne zníženie rizika, ktoré sa pohybovalo pri alfa variante na úrovni 1 percenta. Všetko podstatné mali v našej analýze. Použitý naratív o účinnosti je jednoznačne zavádzajúci, akoby ministerstvo na seba prevzalo úlohu hovorcu výrobcov vakcín.

Ministerstvo zdravotníctva SR nezohľadnilo reálnu škodlivosť používaných vakcín. Bez toho nie je možné vykonať žiaden test proporcionality (aj keď pri biologicky škodlivej látke sa taký test vykonávať ani nemá).

Túto analýzu si odkladáme pre budúce využitie v čase, keď bude potrebné vyvodiť právnu zodpovednosť. Subjektívna stránka je preukázaná včasným zaslaním našej analýzy tak Ministerstvu spravodlivosti, ako aj zdravotníctva. V čase obnovenia fungovania právneho štátu v materiálnom zmysle má ktokoľvek povolenie použiť tento článok ako dôkaz vrátane predošlých článkov o analýze k povinnému očkovaniu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies