Lex Haščák nie je ničím iným ako ďalším výkrikom Trubana a Beblavého do prázdna

Médiá priniesli v pondelok informáciu, že skupina PPF Petra Kellnera kupuje od amerického koncernu AT&T sieť televíznych staníc, ktorej súčasťou je aj Markíza.

Podľa koalície strán PS – Spolu, Slovensko naliehavo potrebuje dojicu zákonov- Lex Haščák, aby sa Markízy nezmocnila Penta alebo iní oligarchovia. Slovensko nepotrebuje ani jeden zákon, ani dvojicu zákonov. Zabrániť ďalšiemu predaju Markízy potrebuje iba ak preferenčne klesajúca strana PS – Spolu.

Progresívne Slovensko pravdepodobne zistilo, že politický výtlak Denníka N nie je zárukou úspechu v nadchádzajúcich voľbách a oveľa väčšie šance majú Kiskovci, výdatne dotovaní finančníkmi z Penty. V PS – Spolu si uvedomujú aj fakt, že pokiaľ sa Sulíkovi po úspešnom odčlenení veľkej časti základne podarí prekročiť päťpercentné kvórum, Penta si aj naďalej v pokoji bude presadzovať najmä svoje záujmy. Každému súdnemu je totiž jasné, že Sulíková SaS s Kiskovou stranou Za ľudí bude bojovať ako lev o ministerstvo zdravotníctva, ktoré je pre Pentu kľúčovým biznisom. Pravdou je, že Kiskovci majú záujem o silové rezorty.

Koalícia strán tvrdí, že po zverejnení informácie, že televízia Markíza je v procese predaja, existuje šanca, že skončí v rukách investičnej skupiny alebo iných oligarchov. Médiá v pondelok informovali, že skupina PPF Petra Kellnera kupuje od amerického koncernu AT&T sieť televíznych staníc, ktorej súčasťou je aj Markíza.

PS/Spolu nesúhlasí s tým, aby hlavným cieľom investovania do médií bolo masírovanie verejnej mienky v prospech vlastného podnikania. „Preto sme navrhli Lex Haščák. Má zabrániť tomu, aby veľké médiá vlastnili ľudia, ktorí vo veľkom podnikajú so štátom. Prijatie a rázne vynucovanie Lex Haščák je odteraz čoraz naliehavejšie,“ zdôvodňuje PS/Spolu.

Vlastníctvo médií má podľa predsedu PS Michala Trubana slúžiť normálnemu biznisu a fungovať pod zárukou slobody slova.

Vlastníctvo médií je normálny biznis, ktorého súčasťou je politická reklama, respektíve poskytovanie priestoru politickým zoskupeniam. Presviedčanie o tom, že redakcie sú zoskupenia dobrovoľníkov, bojujúcich za najušľachtilejšie ideály vo verejnom záujme je proste na smiech a v súčasnosti týmto rozprávkam sotva niekto uverí. Časť verejnosti naposledy uverila rozprávkam o nezávislom médiu v roku 2014, po odchode časti redakcie SME a založila Denník N, ktorí mal fungovať bez reklamy a oligarchov. Po niekoľkých sa prevalila akcionárska štruktúra a reklama. Do akej miery si médium zachovalo nezávislosť máme možnosť sledovať.

Podľa Trubana: „ Vlastníctvo médií sa stalo pokračovaním politického podnikania. Niektorí oligarchovia na Slovensku sa vlastníctvom médií snažia pomáhať sebe a svojmu biznisu.“

Väčšina podnikateľov médiá v minulosti kupovala najmä z dôvodu pomôcť sebe a svojmu biznisu. Pretože pokiaľ za necelý rok podnikateľ zaplatil podnikateľ viac ako za kúpu, či vybudovanie média, bolo pre jeho podnikanie výhodnejšie založiť prípadne kúpiť médium. Nikto nekupuje médium pre radosť, ale na podnikanie a čiastočne získanie vplyvu v spoločnosti.

S cieľom ovplyvniť politické dianie bolo založenie všetkých médií, skupina PPF Petra Kellnera nekúpila sieť televíznych staníc pre potešenie, ale z dôvodu ovplyvnenia verejnej mienky a politického prostredia predovšetkým pred voľbami.

Lídri neparlamentných strán by si mali v prvom rade uvedomiť, že ich Lex Haščák, nielenže nič nerieši, ale v prípade prijatia bol by iba ďalším obmedzením slobody prejavu a názoru.

Informácia o predaji nesporne musela zasiahnuť lídrov PS – Spolu. PS – Spolu akosi prestáva ísť karta. Po škandáloch predsedu a jednotlivých členov strany, neefektívnej reklame, ktorá sa stala terčom výsmechu, stroskotaní rozhovorov o spoločnom postupe so stranou Za ľudí je evidentné, že lídri si plne uvedomujú nielen prepad preferencií ale aj vlastný volebný potenciál.

Liekom na vlastnú neschopnosť predstaviteľov strán nemôže byť svojvoľné prijímanie zákonov, ktoré nás obsahom vracajú do obdobia totality.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies