Rozhovor s Romanom Kvalténim, autorom knihy Systém Diabla

 „Odnaučili sme sa pýtať. Klásť správne otázky, správnym ľuďom. Strácame záujem o veci verejné. Súvisia pritom priamo s našim životom a jeho kvalitou. Manipulácia, neinformovanie verejnosti, zavádzanie, intrigy, utajovanie dôležitých informácií, navádzanie, pokúšanie a kompromitovanie je prepracovaný systém,“ tvrdí Roman Kvalténi.

Čo vás priviedlo k písaniu?

Vyjadrovať sa písomnou formou ma priťahovalo už od mojich študentských čias. Akosi som však v mladosti našiel vždy čas na všetko, okrem písania. Zlom nastal začiatkom roka 2012. Mal som viac priestoru na premýšľanie. Bilancoval som a zistil, že svoju intuíciu som značne zanedbával a mal som sa na ňu viac spoliehať. Bohužiaľ som ju mnohokrát potlačil a nechal sa zlákať sladkými rečami. Samozrejme na moju škodu.

V roku 2012 ste napísal vašu prvú knihu DIMENZIA HUMORU …

Mnoho ľudí si kupovalo zásoby vody v plaste, pretože verili v koniec sveta, no a ja som sa začal venovať úplne inej, pre mňa novej činnosti, ako dovtedy. DIMENZIA HUMORU, sú dve samostatné humorné poviedky. V čase, keď som ju písal, vyznievala ako úplná haluz, úlet a neviem, čo ešte. S odstupom času ju môžem hrdo nazvať nadčasovou.

O rok neskôr ste napísal humorný román ŽIVOT TICHOMÍRA HLUKA, v ktorom popisujete ako sa navzájom klameme, podvádzame, intrigujeme a hlavne ignorujeme.

Ako som pred chvíľou spomenul, začal som humorným žánrom. Chcel som pomocou humoru popísať svet, v ktorom žijeme. Po napísaní a vydaní mojej druhej knihy sa môj život začal meniť a uberať takým smerom. Musel som musel veľmi tuho premýšľať ako ďalej. Na tvorbu nebol čas. Skôr som sa začal zmierovať s tým, že moje písanie skončilo.

Od roku 2016, ste svet humoru vo vašej tvorbe nahradili fakty …

Dostal som ponuku napísať knihu EDUARD HAKL A ODHALENIE SLOVENSKEJ INFORMAČNEJ SLUŽBY: PODĽA SKUTOČNÝCH UDALOSTÍ. Vždy som zbožňoval literatúru faktu, ale nikdy ma dovtedy nenapadlo, že by som ju písal. Ale stalo sa, kniha vyšla v roku 2017 a ešte je stále o ňu záujem.

V  2019 ste vydal knihu SYSTÉM DIABLA …

Je to skôr moja osobná analýza systému, v ktorom žijeme. Obsahuje fakty z rôznych oblastí. Takže tiež istým spôsobom literatúra faktu. Aj keď som teda na prvý pohľad zmenil žáner, stále píšem v podstate o živote, ale už aj o systéme, v ktorom ho žijeme. Ale vidím aj pri tomto žánre priestor na to, aby sa v ňom objavili humorné pasáže. Takže možno ten humor a faktografiu budem nakoniec spájať.

Odkiaľ čerpáte námety a ako sa dostávate k informáciám ?

O námety nie je núdza. Som presvedčený, že ani nikdy nebola. Ibaže som sa nevenoval tomuto žánru, preto som to vnímal ako čitateľ z inej perspektívy. Napokon všetci už začíname vnímať, čo všetko sa okolo nás deje, ale až teraz, keď veci vyplávali na povrch, keď sa o nich viac nahlas hovorí a pod tlakom verejnosti sa museli niektoré informácie a tajomstvá zverejniť. Ide to však veľmi pomaly, ale napriek slimačiemu tempu aj tak sú tie informácie pre ľudí šokujúce.

Položil ste si niekedy otázku prečo sa o podvodoch a korupcii v spoločnosti nehovorilo?

Problém tohto systému je podľa môjho názoru v tom, že vždy keď sa našiel niekto kto na hajzloviny upozornil, stal sa okamžite kriminálnikom a nie ten kto ním bol naozaj. Viem presne o čom hovorím, pretože som to zažil na vlastnej koži. Som v podstate neznámy autor a preto sa k informáciám dostávam komplikovanejšie a taktiež aj informácie ku mne. Ale už je to omnoho jednoduchšie ako na začiatku.

Po vyjdení vašej knihy o SIS, boli ste považovaný skôr za autora konšpirácií a možno si dodnes mnohí myslia, že som akýsi nedôveryhodný.

Čas ukázal, že je to inak. A nielen čas, ale hlavne situácia na Slovensku. Najlepšie si o tom môžu urobiť názor tí, ktorí buď už čítali moje posledné dve knihy alebo si ich ešte len prečítajú. Mám na mysli manipuláciu, podprahové informácie, sledovanie obrovského množstva ľudí, zneužívanie štátnych inštitúcií a pod. Našlo sa dosť veľa kritikov, ktorí sa hlavne tvárili, že to čo píšem je hlúposť. Keď sa však s odstupom času niektoré informácie použité v knihe o SIS začali potvrdzovať, nikto z predošlých kritikov už nepovie – mal si pravdu, je to naozaj tak.

Podľa názoru čitateľov, vaše knihy pochopia ľudia, ktorí na vlastnej koži pocítili fungovanie všetkých tých praktík, o ktorých sa v súčasnosti začíname viac dozvedať.

Pred dvoma rokmi som to tak vnímal aj ja. Teraz sa však ukazuje, že sa to celé naozaj týka nás všetkých, preto by bolo asi lepšie, aby sme aj spoločne tomu postavili. Aby sme si navzájom hovorili svoje skúsenosti a svoje pocity. Zatiaľ mám však pocit, že sa jedná hlavne o súťaž v tom, kto príde prvý so senzáciou a za každú cenu.

Žijeme v dobe informácií. V knihe Systém Diabla píšete o tom, že bežný občan má k dispozícií veľmi málo tých pravých…

Áno zovšadiaľ sa na nás valí ich obrovské množstvo informácií, ale otázkou zostáva aká je ich kvalita a hlavne pravdivosť. Ďalšou otázkou je výsledok, keď sa rozhodneme na základe takýchto informácií. Mnohé, tie najdôležitejšie sú pred nami účelovo skryté. A to je jedna z foriem manipulácie.

Ako hodnotíte selektovanie informácií médiami ?

Podľa môjho názoru poskytovať verejnosti iba pravdivé informácie je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako ľudí naučiť premýšľať, rozhodovať sa a za svoje rozhodnutia niesť plnú zodpovednosť. Samozrejme, že to bude istú dobu trvať, kým sa to naučia všetci, ale je jednoducho nevyhnutné, aby sa čo najskôr vrazil klin do osprostievania ľudí. Bude to veľmi náročné, ale nesmierne potrebné, pretože aj mnohé navonok seriózne médiá jednoducho povedané klamú (nie vo všetkom) a zavádzajú. A taktiež mnohé agentúry, ktoré slúžia ako zdroje na overovanie faktov. Preto je možno pre mňa prijateľnejšie písať na základe vlastných skúseností, pretože tie nikto nemôže spochybniť. Keď som raz niečo zažil, pri plnom vedomí a zmysloch, tak to tak je. Aj keď sa to bude ostatným javiť ako nepravdepodobné. Ako zvyknem hovoriť, to že niečo nevidíme alebo sme nezažili neznamená, že to neexistuje.

V úvode uvádzate, že kniha Systém Diabla je vaša vlastná, súkromná analýza diania v našej spoločnosti…

Vznikla na základe mojich vlastných pozorovaní, ktoré v rámci svojich možností porovnávam aj s informáciami, ktoré mi boli v čase písania dostupné. V závere knihy píšem, že komu sa nebude páčiť, nech napíše lepšiu a komu sa páčiť bude, ma môže kedykoľvek osloviť na slušnú, konštruktívnu debatu. Nepasujem sa do pozície neomylného učiteľa ľudstva a pripúšťam, že sa v niektorých názoroch môžem mýliť. Pokiaľ to zistím, že sa tak stalo, nemám, na rozdiel od mnohých politikov, úradníkov a novinárov problém priznať omyl a prípadne sa aj ospravedlniť.

Prečo názov Systém Diabla ?

Diabla, ako aj Boha vnímam symbolicky. Moja viera nespočíva vtom, že ich vnímam ako hmotné bytosti, ale ako symboly, ktorými pomenovávame energie, ktoré sú našou súčasťou. Myslím si, že neexistuje dobro a zlo, či dobrý alebo zlý človek. Existuje iba energia, ktorou sa prejavujeme, či sa zapredáme ľstivému a pokušiteľskému konaniu za účelom iba vlastného prospechu, prípadne naopak získame nad svojim konaním morálnu prevahu a nezapredáme svoje morálne zásady.

Kde si vaše knihy môžu čitatelia objednať, prípadne zakúpiť ?

Knihy zatiaľ vydávam sám a spoločne s mojou priateľkou ich distribuujeme. Knihy posielame na dobierku cez Slovenskú poštu, prípadne po dohode je možný aj osobný odber. Kontakty, na ktorých si môžu čitatelia knihy objednať na rkmautor@gmail.com alebo na čísle 0940 352 769. Dlhodobejšie spolupracujeme s Abz knihy.cz, Beletry.sk, Topoľvár.sk .

Ďakujem za rozhovor

Ďakujem za možnosť prezentovať svoju tvorbu a názory a želám spravodajskému portálu Eurorešpekt vysokú sledovanosť a  množstvo priaznivcov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies