Maďarské strany sú na 95 percent dohodnuté na spoločnom fungovaní

Maďarské strany sú na 95 percent dohodnuté na spoločnom fungovaní
Strana maďarskej komunity (SMK), Most-Híd a hnutie Spolupatričnosť podpísali 20. augusta v Komárne deklaráciu o spolupráci maďarských strán.

Maďarské strany sú na 95 percent dohodnuté na spôsobe, ako môžu spolu fungovať. Po augustovej deklarácii o spolupráci týchto strán sa začali intenzívne rokovania. Jedna pracovná skupina rokovala o obsahovej časti spolupráce, v rámci ktorej bolo schválených 12 hlavných bodov. Začali sa aj rokovania o organizačnej stránke spoločnej strany. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Strany maďarskej komunity (SMK) Krisztián Forró spoločne s predsedom Mosta-Híd Lászlóm Sólymosom. Forró verí, že urobili ďalší krok k zjednoteniu a v budúcom roku by sa mohli sústrediť na hospodárske otázky a otázky, ktoré sa týkajú nielen komunity, ale celého Slovenska.

„Sú ešte otázky, ktoré sú otvorené. Hľadali sme k nim riešenia. Včera (v utorok 15. decembra, pozn. SITA) sme traja predsedovia viac ako päť hodín rokovali, aby sme našli spoločnú reč,” doplnil Forró. Hnutie Spolupatričnosť však v utorok 15. decembra zverejnilo na sociálnej sieti status, v ktorom tvrdí, že dohoda nebude, ak si bude Most-Híd klásť ultimáta. Predstavitelia Mosta-Híd sa podľa hnutia ponáhľajú, lebo im môže čoskoro na dvere zaklopať Národná kriminálna agentúra (NAKA). Most-Híd reagoval na Spolupatričnosť tiež statusom na sociálnej sieti. Uviedol v ňom, že cesta k spoločnej strane vedie cez dôkladné a seriózne rokovania. Partneri majú byť k sebe féroví a čestní. Forró naďalej verí, že rokovania budú pokračovať.

Predseda SMK na dnešnej tlačovej konferencii doplnil, že SMK a Most-Híd sa dohodli na tom, ako si vedia predstaviť budúcnosť a spoluprácu. „Týmto krokom sme sa dostali bližšie k jednote. Musíme vyhlásiť, že stále nemôžeme o jednote hovoriť, lebo musí byť čo najširšia,” doplnil s tým, že každý subjekt, ktorý chce úprimne pracovať na tom, aby komunita mala silné zastúpenie, sa môže pridať.

SMK, Most-Híd a hnutie Spolupatričnosť podpísali 20. augusta v Komárne deklaráciu o spolupráci maďarských strán. Za jednotlivé strany tak spravili predsedovia Krisztián Forró (SMK), László Sólymos (Most-Híd) a Szabolcs Mózes (Spolupatričnosť). Deklarácia mala byť potvrdením založenia spoločnej maďarskej politickej strany, ktorej vznik predstavitelia strán ohlásili 7. augusta v Bratislave.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies