Mafia a mafián nemôže kontrolovať SIS, vyhlásil Fico o snahe hnutia Sme rodina nominovať šéfa tajnej služby

SIS podľa predsedu Smeru-SD potvrdila, že Boris Kollár bol v 90-tych rokoch „namočený do pašovania drog“.

Smer-SD odmieta, aby na čele Slovenskej informačnej služby (SIS) stál nominant hnutia Sme rodina. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico. Najčastejšie sa totiž pri obsadení postu riaditeľa SIS spomína meno Vladimíra Pčolinského, ktorý je bratom poslanca NR SR za hnutie Sme rodina Petra Pčolinského a manželom ďalšej poslankyne za hnutie Adriany Pčolinskej.

„Je cez čiaru, aby SIS pod kontrolu dostala strana pána Kollára. Mafia a mafián nemôže kontrolovať SIS,“ vyhlásil po stretnutí klubu Fico. SIS podľa jeho slov potvrdila, že líder Sme rodina Boris Kollár bol v 90-tych rokoch „namočený do pašovania drog“.

„Budeme vyvíjať všetky aktivity proti tomu, aby SIS dostala strana mafiána Kollára. Bolo by to nielen bezpečnostným rizikom pre Slovensko, ale aj výsmechom, keby takýto predstaviteľ kontroloval SIS, bez ohľadu na to, ktorý kandidát hnutia by túto funkciu vykonával,“ ozrejmil Fico.

Záznamy československej federálnej kontrarozviedky spájajúce šéfa Sme rodina Borisa Kollára s mafiou

„Bolo by bezpečnostným rizikom a absolútnym výsmechom, aby takáto strana kontrolovala SIS,“ doplnil Fico. Pripomenul, že o obsadení postu riaditeľa SIS rozhoduje vláda, potom to ide na stôl prezidentovi SR, ktorý rozhodne.

Do ostatných vecí o zostavovaní vládnej koalície neplánuje strana Smer-SD podľa jej predsedu zasahovať. „Je tu však jasný apel z našej strany, že mafián nemôže riadiť takúto významnú funkciu,“ dodal šéf Smeru-SD.

Záznamy Úrad na ochranu ústavy a demokracie spájajú Borisa Kollára s podsvetím a pašovaním heroínu


V dokumentoch tejto tajnej služby z roku 1990, ktoré prišli do redakcie SME v čase volieb v roku 2016, sa Kollár spomína ako poskok vtedajšieho veksláka Petra Steinhübela.

Dva dokumenty označené ako záznamy bývalého Úradu na ochranu ústavy a demokracie, sú datované k septembru a októbru 1990. Oba majú rovnakú štruktúru ako záznamy Štátnej bezpečnosti pred rokom 1989. Po páde bývalého režimu a zrušení Štb uvedený úrad plnil úlohy kontrarozviedky. Patril pod vtedajšie československé federálne ministerstvo vnútra.

Záznam z 23. októbra 1990 sa viaže k aktivitám vtedajšieho veksláka Petra Steinhübela, ktorý sa neskôr vypracoval na jedného z bosov bratislavského podsvetia. Zavraždili ho v auguste 1999. Tri mesiace po ňom prišiel o život aj mafián Roman Deák, ktorý sa v dokumentoch spomína tiež.

V zázname získanom údajne operatívnou cestou sa uvádza, že Steinhübel sa zapojil do obchodu s drogami. „Zorganizoval prevoz asi 6 kg heroínu, ku ktorému došlo asi pred dvoma týždňami,“ konštatuje sa v správe nadporučíka s priezviskom Čambor. „K vlastnej organizácii prevozu použil svojich poskokov Romana Deáka, Borisa Kolára a Jána Daniša (Všetko osoby, zaoberajúce sa nelegálnou výmenou peňazí).“

Mafia a Kollárova expartnerka – poslankyňa hnutia Sme rodina

Novozvolená poslankyňa Kollárovho hnutia Sme rodina Petra Krištúfková bola pred vyše dvadstiatimi rokmi partnerkou mafiána Róberta Diniča. Z tohto vzťahu má dcéru Vanessu. Róberta aj jeho brata Eda zavraždila v roku 1998 konkurenčná skupina Sýkorovci. Krištúfková sa po Diničovej smrti začala objavovať po boku ďalšieho mafiána Petra Havašiho, ktorý šéfoval konkurenčnej skupine Sýkorovcov. Toho v roku 2004 zastrelili na Prístavnom moste.

Krištúfková mala blízko aj k dnes odsúdenému mafiánovi Jurajovi Ondrejčákovi, prezývaný Piťo. S ním bol na spoločnej dovolenke aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý bol neskôr taktiež Krištúfkovej partnerom.

Príslušné dokumenty si môžete pozrieť v článku TU.

Kľúčové osoby, ktoré majú vplyv na Kollárovo hnutie Sme rodina sú predovšetkým bývalý minister vnútra, dnes advokát Daniel Lipšic, bratia Vladimír a Peter Pčolinskí a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.

O aktivitách a prepojeniach uvedených osôb sa čiastočne môžete dočítať aj v uniknutej časti trestného spisu Kočner a spol.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies