NAKA pritvrdila muziku, spustila „Búrku „

Dnes od skorého rána začali príslušníci NAKA po celom Slovensku zadržiavať  sudcov, ktorí komunikovali v minulosti s Mariánom Kočnerom. Zadržaných bolo sedem aktívnych sudcov, dvaja bývalí predsedovia Krajského súdu v Bratislave, končiaci predseda Okresného súdu v Bratislave I a jeden advokát. Postupne boli privážaní na pracovisko NAKA, kde sa dostavila aj dozorová prokurátorka špeciálnej prokuratúry. Pravdepodobne sa zúčastňuje priamo na výsluchoch, ktoré vykonávajú vyšetrovatelia NAKA.

Medzi zadržanými osobami bola Monika Jankovská,  jej sestra Andrea Haitová, podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová, ako aj sudkyne , ktoré prejednávali Kočnerove obchodné spory a zmenky. Do Nitry bol privezený aj Marián Kočner. Pravdepodobne aj jemu, bude vznesené obvinenie k páchaniu rôznych trestných činov korupcie, marenia spravodlivosti v spolupáchateľstve v organizovanej skupine so sudcami, ktorí to majú ešte horšie, pretože v prípade preukázania viny dopustili nielen marenia úlohy, ale aj zneužitia právomocí verejným činiteľom.

Na požiadanie niektorých sudkýň sa dostavili z dôvodu právneho zastupovania advokáti JUDr. Peter Filip JUDr. Ondrej Mularčík. Po vykonaní úkonov. NAKA zadržala trinásť sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu advokátku, jednu správkyňu konkurznej podstaty a dve civilné osoby. Obvinenia zadržaným boli doručené bezprostredne po príchode na políciu, čo znamená, že boli dopredu pripravené.

Masová akcia mala splniť svoj účel nielen ohúrením verejnosti, ale najmä prvku organizovanosti, čo znamená pre obvinených v zásade vyššiu prípadnú trestnú sadzbu.

Sklenka spolupracuje, očakáva nižší trest

Bývalý sudca Sklenka,  jediný, ktorého nepriviedli v putách, podľa informácií s políciou spolupracuje. Znamená to, že okrem výňatkov z Threemy, kde si údajne vymenil deväť tisíc správ s Mariánom Kočnerom, podáva informácie a vysvetlenia. Pre zrýchlenie dokazovania,  dokonca označuje dôkazy, ktoré zľahčujú preukázanie viny a vznesenia obvinenia vlastným kolegom.

Niet divu, lebo v prípade preukázania viny podľa § 326 Trestného zákona podľa odseku 4) hrozí  10 až 20 rokov a v súbehu s § 327 Trestného zákona za marenie úlohy verejného činiteľa a korupcie podľa § 328 a ďalších skutkov hrozia výmery trestov v najvyššej sadzbe, dokonca pri zohľadnení aspiračnej zásady pre organizovanú skupinu sa môže jednať o mimoriadne tresty nad hranicu týchto sadzieb.

Presné znenie obvinení nepoznáme, ale zásadne sa odvíja v prípade sudcov od marenia spravodlivosti a povinnosti verejného činiteľa. U Mariána Kočnera, pravdepodobne skutok   spočíva v poskytnutí úplatkov a ovplyvňovaní rozhodnutí.

Právna formulácia a paragrafové znenie sa odvíja od dôkaznej situácie spojených s konkrétnymi skutkami, ktoré musia byť v obvinení jednotlivé skutky detailne vyšpecifikované. Sklenka pri spolupráci a priznaní viny by sa mohol dostať na spodnú hranicu trestnej sadzby, čo by mohlo znamenať, že vyviazne možno so siedmymi až dvanástimi rokmi. Zvyšným obvineným hrozia, vzhľadom na súbeh viacerých skutkov aj spolupáchateľstvo, oveľa vyššie tresty.

Polícia pritvrdila, média poznajú závery na samom začiatku

Niektorým funkcionárom asi skutočne horí funkcia a musia konať, aby si zachovali zásluhy  novej vlády a ministra. Ak si domyslíme, že ministrom vnútra má byť Lipšicov najvernejší a najlepší politický partner v osobe Gábora Grendela, tak ešte pred jeho nástupom do funkcie si niektorí musía urobiť zásluhy. Grendel za týchto podmienok bude skutočne Lipšicovým Avatarom a vnútro bude riadiť na diaľku Daniel Lipšic.

Média opäť našli spoločnú reč. Skôr ako boli známe procesné úkony, skutky, či obsah vznesených obvinení, Adam Valček zo Sme už veselo hovoril o Mariánovi Kočnerovi ako o mafiánovi. Podobne vec programuje aj Denník N, nazory ktorého preberá časť mainstreemu. Aj keď sme si zvykli, že tejto skorumpovanej elite prezumcia neviny nič nehovorí, pumpovanie sledovanosti za každú cenu je tým najplytkejším spôsobom manipulácie verejnej mienky.

Odhalenie falšovania Kočnerovej Threemy

Tóthová Threema láme väzy,  Jankovská v putách

Zabavené mobilné telefóny niektorých sudcov zrejme môžu vydať rôzne svedectvá a dôkazy, ale ako sme niekoľkokrát konštatovali,  s prepisom a obsahom týchto komunikácii je potrebné narábať maximálne opatrne, nielen z hľadiska ich obsahu, ale aj z hľadiska ich legálnosti a procesnej čistoty konania. Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že polícia zasiahla voči osobám, ktoré celý svoj profesijný život sa zaoberajú právom. Veľmi zaujímavé bude sledovať, ako sa podarí vyšetrovateľom NAKA rozložiť právnu obranu týchto zadržaných, pretože na manipulácii môže byť založená úspešnosť celého dokazovania.

 

Búrka

Zvykli sme si, že NAKA volí celkom emotívne názvy pre svoje akcie. Miesto dlhoročného sledovania, vypočúvania, zbavovania mlčanlivosti sa rozhodli pre taktiku plošného úderu,  ochromenia možností obrany a masívneho nasadenia sily na samotnom začiatku a súd uzná súčasnú dôkaznú situáciu ako dôvod na väzobné stíhanie u aktívnych sudcov.

Vieme však, že NAKA nie je senát Ústavného súdu Slovenskej republiky a zďaleka nemá takú právnu kvalifikovanosť, ako inštitúcia, ktorá musí brániť ústavné a procesné práva sudcov. Peter Filip, ktorý bol k úkonom privolaný na základe žiadosti viacerých zadržaných pravdepodobne poskytne svoje stanovisko vo chvíli, keď jemu aj zadržaným osobám bude doručené a vznesené obvinenie. NAKA má 48 hodín na to, aby obhájila búrku.  Uvidíme, ako kvalitne bola pripravená nielen na zadržanie a zvoz zadržaných osôb, ale aj z hľadiska právnej argumentácie a dôkaznej situácie.

Slovenská polícia vyrobila najväčší korupčný škandál v Európe

Posunula škandál pred verejnosť údajne preto, aby žiadna politická sila a vplyv nemohli zasahovať do vyšetrovania. Či to bol skok z útesu bez padáku, alebo perfektne pripravená akcia, uvidíme časom. Dnes sme však boli nepochybne stredobodom pozornosti najvýznamnejších  agentúr a spravodajstiev zo zahraničia.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies