Matovičova vláda zrazila slovenskú ekonomiku na kolená. Na Slovensku vládnu ľudia z ulice a bez skúseností s riadením štátu

Predseda vlády podľa SOPK a Klubu 500 odmieta diskutovať o opatreniach, ktoré by pomohli slovenskej ekonomike.

Klub 500 prostredníctvom svojho predsedu Vladimíra Sotáka už niekoľko krát vyzval premiéra Matoviča, aby prijal zástupcov Klubu 500, aby mu mohli vysvetliť, čo je potrebné vykonať v súvislosti s podporou slovenských podnikateľov v zmysle pomoci pre zamestnancov.

Ohrozených je až 60-tisíc pracovných miest. S touto informáciou predseda Klubu 500 Vladimír Soták spolu s ďalšími predstaviteľmi združenia predstúpili pred médiá naposledy pred týždňom.

Vladimír Soták, ktorý je nielen predsedom Klubu 500 ale aj generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová, ktoré držia Horehronský región pri živote sa počas spomínanej tlačovej konferencie poriadne rozčúlil. Po jednej z novinárskych otázok mu doslova praskli nervy a nevyhol sa ani expresívnemu slovníku. Na „kieho“ Boha sedel Matovič v Bruseli?

Predsedovi klubu 500 Sotákovi nepraskli nervy pri opatreniach vlády, iba povedal pravdu

Tu už takých politikov ako Matovič bolo dosť a naučili sme ich, že s predstaviteľmi Klubu 500 sa inak ako seriózne nemôžu rozprávať, pretože inak narazia. Musí sa skončiť čas, kde počúvame, ale Igor, ale Igor, takto to nejde… Je čas rozprávať sa s politikmi inak! Ignorovanie najväčších slovenských zamestnávateľov zo strany vlády i samotného premiéra Matoviča je neprípustná. Podľa Sotáka sa vláda neustále venuje zástupným témam a nevenuje sa prioritne riešeniu následkom krízy, nie zdravotnej ale ekonomickej.

Slovenská vláda zvládla boj s novým koronavírusom, ale slovenskú ekonomiku zrazila na kolená. Narastá nezamestnanosť, živnostníci vracajú svoje živnosti, malí podnikatelia uvažujú, či vôbec svoje prevádzky otvoria a strední podnikatelia sa dostávajú do červených čísiel.

Malé slovenské obchodné prevádzky vypnutie Slovenska zlikvidovalo. Naopak veľké nadnárodné reťazce, ktoré odvážajú zisky do zahraničia mali počas slovenskej krízy tržby vyššie, ako pred Vianocami a na Slovákoch vďaka Matovičovi veľmi dobre zarobili. A to už nebudem podrobnejšie hovoriť o bankách, ktoré Slovákov zdierajú z kože, namiesto toho, aby im pomohli! V obchodoch rastú ceny potravín a je otázkou času, kedy zdražejú aj služby – voda, elektrina, či plyn. Bežní ľudia si ešte stále neuvedomujú dôsledky Matovičovho 100-dňového zastavenia ekonomiky, pretože sa to reálne ukáže niekedy na jeseň tohto roka. Navyše, veľkí zamestnávatelia stále držia fabriky nad vodou a tým pádom aj zamestnancov a ich celé rodiny. Je však najvyšší čas dôsledne sa venovať opatreniam na podporu ekonomiky, povedali na tlačovej besede predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Klubu 500. Pre vládu pripravili návrhy opatrení, ktoré by ekonomike pomohli.

SOPK a Klub 500 vyčítajú premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), že napriek tomu, že v programovom vyhlásení sa vláda zaviazala, že domácim firmám a ich problémom bude venovať osobitnú pozornosť, on sám však o týchto témach nediskutuje. Najväčší zamestnávatelia na Slovensku považujú dialóg s vládou za kľúčový, a to najmä v čase, keď treba hovoriť o pláne na ozdravenie slovenskej ekonomiky. „Priemyselná produkcia sa u nás prepadla na historické minimum od vzniku samostatnej republiky a zamestnanosť v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka klesla o pol percenta a neustále klesá. Objem štátnej pomoci napriek tomu výrazne zaostáva za západnými krajinami aj krajinami V4,“ povedali novinárom predseda SOPK Peter Mihók a predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Predseda vlády však podľa SOPK a Klubu 500 o uvedených témach nediskutuje. Ako však exkluzívne pre Extra plus povedal predseda Klubu 500 Vladimír Soták, je možné, že sa stretávajú so zamestnávateľmi, s tripartitou ale nie s predstaviteľmi Klubu 500 a SOPK. Veľké fabriky potrebujú pomôcť a nájsť riešenia na šesť mesiacov.

„My sme tí manažéri, ktorí vedia, ako sa firmy riadia, a my sme tí, ktorí vedia, čo treba spraviť na naštartovanie ekonomiky, nie politici. Nerozhodujte v tripartite o nás bez nás, na to nemáte morálne právo. Politici neovládajú štát. V Klube 500 máme 20 majiteľov firiem, ktorí majú spolu dokopy okolo 500-600 firiem po Európe. My sme tí, ktorí napĺňajú štátny rozpočet zásadným spôsobom. Nastal čas rozprávať sa s politikmi trochu inak. Určite si tu nebudeme brať úvery a splácať ich, aby politici mohli rozhodovať o nás bez nás“ povedal Vladimír Soták.

Dnes na Slovensku vládnu ľudia, ktorí prišli z ulice, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s riadením štátu. Stále počúvam, ako sa s premiérom Matovičom nedá rokovať, pretože je samoľúby a pomstychtivý. Tak, ale takto to nemôže ísť, povedal Vladimír Soták. Na kríze podľa Sotáka opätovne zarobili banky, ktoré zdierajú Slovákov ako takú kozu. Banky krízu nemajú a navyše im vláda odpustila bankový odvod. Banky nikomu nič nedajú, občania za všetko tvrdo zaplatia, ovce ostrihajú a vlnu odvezú mimo SR.

Napriek niekoľkým výzvam premiér Matovič neprijal predstaviteľov Klubu 500. Dôvod bude asi jednoduchý, slová, ktoré by si od slovenských podnikateľov premiér vypočul, by uškodili jeho samoľúbosti. Odpoveď teda prichádza cez vyhlásenie pre Denník E, že sa s nikým stretávať nebude a kritickým slovám Sotáka sa príliš premiér Matovič nevenoval.A ko uviedol Denník E, jasnejšie sa úrad vlády vyjadril k požiadavkám Klubu 500 až dnes a až potom, ako dostal opakované žiadosti o reakcie. A odpoveď zrejme Sotákovi a ďalším zamestnávateľom po vôli nebude. Je totiž jasne odmietavá. Úrad vlády sa totiž nechystá zvyšovať strop výpomocí na jedného zamestnanca na 1100 eur mesačne. Presne tak to požaduje Klub 500, ale aj iné kľúčové zamestnávateľské organizácie. 

Strop výpomocí za prepad tržieb zostáva na 550 eurách a krízový kurzarbeit pre pracovníkov, ktorí musia byť doma, na najviac 880 eurách. Argument úradu vlády je, že ukazovatele domácej ekonomiky sa aktuálne zlepšujú. Taktiež sa podľa výsledkov eKasy postihnuté sektory z hľadiska vývoja tržieb vracajú do obdobia pred pandémiou koronavírusu a aj čísla zamestnanosti hovoria o postupnom zlepšovaní situácie. Naša ekonomika má podľa úradu vlády počas budúceho roka rásť, a tak očakáva zlepšovanie situácie aj v priemysle vrátane firiem, ktoré zastupuje Klub 500.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies