Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu je v Záporoží

Prinášame vyjadrenie agentúry Ria Novosti k návšteve Medzinárodnej agentúry pre atomovú energiu.
ENERGODAR 1. septembra – RIA Novosti.
Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovali Energodar v predvečer plánovanej návštevy delegácie MAAE v Záporožskej JE. Za posledný deň mesto zasiahlo viac ako 60 ukrajinských UAV a delostreleckých útokov. Traja civilisti sa za uplynulú noc stali obeťami, jeden ďalší človek utrpel zranenia. Štyri náboje vybuchli 400 metrov od prvého energetického bloku jadrovej elektrárne. Niekoľko ďalších zasiahlo územie troch materských škôl.
 Zástupca Rosatomu ukázal misii MAAE jadrovú elektráreň Zaporizhzhya vrátane následkov ostreľovania ozbrojenými silami Ukrajiny, informuje korešpondent RIA Novosti.
Podľa šéfa správy Záporožskej oblasti Jevhena Balitského prehliadky ukážu nielen samotnú stanicu, ale aj infraštruktúru mesta zničenú v dôsledku úderov ukrajinského delostrelectva a bezpilotných lietadiel.
Misia podľa neho zostane na ZNPP do 3. septembra. Dnes sa zoznámia s pracovnou halou stanice a potom navštívia reaktory.
Experti agentúry dorazili do elektrárne približne o 13:00. Ich konvoj pozostával z deviatich vozidiel a niekoľkých sprievodných vozidiel. Ako poznamenal Balitsky, práve v tom momente ozbrojené sily Ukrajiny prestali ostreľovať Energodar.
Ukrajinské jednotky sa predtým pokúsili vylodiť jednotky tri kilometre severovýchodne od jadrovej elektrárne Záporožie v počte asi 60 ľudí. Podľa miestnych úradov bolo zničených a zneškodnených až 47 militantov UAF, traja boli zajatí, dvaja z nich vo vážnom stave. Ďalších 12 vojakov zablokovali. Ministerstvo obrany spresnilo, že ich likvidácia sa teraz dokončuje.
Ruská armáda tiež potopila dva člny so sabotérmi vyslanými na pomoc prvej skupine.
Podľa Vladimíra Rogova , člena hlavnej rady administratívy Záporožského regiónu , s odvolaním sa na zdroje z okolia Volodymyra Zelenského , operácia Ozbrojených síl Ukrajiny prebiehala pod kontrolou britských špeciálnych služieb a ich účastníci boli vyškolení v Spojenom kráľovstve a Poľsku . Na Ukrajinu sa vrátili cez Odesu koncom augusta.
https://www.eurorespekt.sk/jadrova-bezpecnost-europy-je-ohrozena-osn-posiela-komisiu-do-jadrovej-elektrarne/
Kvôli ostreľovaniu ZNPP musel byť zastavený piaty energetický blok. Šiesta pohonná jednotka zostáva v prevádzke, využíva sa na 60 % svojej kapacity.
Počas špeciálnej operácie na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny ruská armáda ovládla azovskú časť Záporožskej oblasti a celú Chersonskú oblasť , pričom obsadila veľké mestá ako Cherson , Melitopol a Berďansk a odrezala Ukrajinu od Azovského mora . . V regiónoch sa vytvorili nové administratívy, vysielajú ruské televízne a rozhlasové stanice, obnovuje sa obchodné a dopravné spojenie s Krymom. Oblasti oznámili plány stať sa súčasťou Ruska .

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies