V jadrovej elektrárni začala kontrolu MAAE

Misia MAAE začala svoju prácu v Záporožskej jadrovej elektrárni aj napriek útokom ukrajinskej armády

Na Ukrajine včera prehrmel už 190. deň ozbrojeného konfliktu. Jeho scenár sa v posledných týždňoch nemenil, a to aj napriek tvrdeniam mnohých ukrajinských, amerických a európskych politikov, analytikov a médií o protiútoku Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskej oblasti. Aj včera Hlavný štáb Ozbrojených síl Ukrajiny o „protiútoku“ znova nepovedal ani slovo. Ktovie, prečo?.. Podotkol iba, že hlavné udalosti sa odohrávajú práve v Chersonskej oblasti, kde najťažšie boje pokračujú v okolí Kodemy, pretože kontrola nad týmto mestečkom by otvorila pre ruské jednotky cestu na Bachmut. Stále útočili na Zajcevo, Veseluju Dolinu, Voďanoje a iné obce.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu je v Záporoží

Ukrajinské média informovali, že včera ráno, tesne pred plánovaným príchodom medzinárodnej delegácie MAAE do Energodaru a Záporožskej jadrovej elektrárne, mesto Energodar bolo znova intenzívne ostreľované. Uviedol to aj „ukrajinský“ primátor mesta Dmitrij Orlov, ktorý však „skromne“ nešpecifikoval, kto vlastne ostreľoval Energodar. Ruské vedenie mesta a „ruský“ primátor Alexander Volga priamo poukázali na to, že Energodar bol ostreľovaný ukrajinskou armádou, a podčiarkli, že došlo k „masívnemu delostreleckému ostreľovaniu obytných štvrtí mesta, v následku ktorého boli zabití minimálne traja ľudia a niekoľko ďalších bolo zranených.“

Uviedli tiež, že sa do okolia mesta dostal výsadok ukrajinských vojsk, ktorý asi mienil obsadiť Energodar a Záporožskú jadrovú elektráreň pred príchodom medzinárodnej delegácie MAAE a ktorý hneď začali likvidovať ruské jednotky a letectvo. Onedlho boli zverejnené aj podrobnosti pokusu dobytia Energodaru. Dve skupiny ukrajinských výsadkárov o počte približne 60 mužov sa na dvoch člnoch priblížili k pobrežiu Kachovskej vodnej nádrže a vylodili sa vo vzdialenosti troch kilometrov od Záporožskej jadrovej elektrárni. Ruské jednotky za podpory vrtuľníkov zničili oba člny na vode a zlikvidovali tieto skupiny ukrajinských výsadkárov na pobreží.

Predpoludním ukrajinské a donbaské média uviedli, že kvôli rannému ostreľovaniu medzinárodná delegácia MAAE sa nedokázala dostať do areálu Záporožskej jadrovej elektrárne. Samozrejme, obe strany sa navzájom obviňovali z ostreľovania Energodaru a situácia bola mimoriadne napätá. Mimochodom, asi „pri príležitosti“ príchodu medzinárodnej delegácie MAAE na Záporožskú jadrovú elektráreň ukrajinská armáda nielen tam poslala skupinu výsadkárov, ale ostreľovala ako jadrovú elektráreň, tak aj mesto Energodar a mnohé ďalšie mestá a obce, ktoré sa nachádzajú pod kontrolou Doneckej republiky. Napríklad, iba počas nočného ostreľovania mestečka Rubcy /v okolí mesta Izjum Charkovskej oblasti/ ukrajinské delostrelectvo zabilo 13 civilistov a ďalších deväť bolo zranených.

Ukrajinskí analytici pokračovali v komentároch a snažili sa odhadnúť, prečo Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny „zatajuje“ protiútok na juhu. Neuveriteľný paradox. O protiútoku informujú média na Ukrajine a po oboch stranách Atlantiku. Ale Generálny štáb už štyri dni mlčí, ako partizán… Včera mnohé ukrajinské média priniesli článok s názvom „Útok v Chersonskej oblasti: v Pentagóne vyhlásili, že vedia o úspechoch ukrajinskej armády“. A v Generálnom štábe Ozbrojených síl Ukrajiny o tom nevedia?!.. Túto záhadu ukrajinskí vojenskí analytici nevylúštili ani dodnes…

Tiež predpoludním ukrajinskí vojenskí analytici fakticky /aj keď trochu prekvapivo/ priznali, že niektoré členské štáty NATO, fakticky, už začali vojnu proti Rusku, aj keď zatiaľ cudzími rukami – prostredníctvom ukrajinskej armády, ktorej dodávajú obrovský počet zbraní, finančných prostriedkov a pomáhajú všetkými možnými spôsobmi – cvičia ukrajinských vojakov, poskytujú im údaje rozviedky, ba dokonca spolu s nimi plánujú obranné a útočné operácie. Priznávajú to aj experti zo Západu.

„Počas prípravy súčasnej ukrajinskej protiofenzívy USA vyzvali Kyjev, aby obmedzil operáciu z hľadiska cieľov aj geografie, aby sa zabránilo nadmernej expanzii a uviaznutiu na niekoľkých frontoch. Informuje o tom CNN s odkazom na amerických a západných predstaviteľov, ako aj na ukrajinské zdroje. Podľa zdrojov, tieto diskusie zahŕňali účasť na „vojnových hrách“ s Kyjevom – na analytických cvičeniach, ktoré boli navrhnuté tak, aby pomohli ukrajinskému veleniu pochopiť, akú úroveň síl musia zhromaždiť, aby uspeli v rôznych scenároch,“ citovali ukrajinskí analytici západných kolegov.

„Prezradili, že Ozbrojené sily Ukrajiny spočiatku zvažovali možnosť širšej protiofenzívy, ale v posledných týždňoch, v súlade s radou západných kolegov, zúžili svoju úlohu na ofenzívu na juhu, v Chersonskej oblasti. Potvrdili to zástupcovia Spojených štátov a Ukrajiny. Západní predstavitelia však váhajú s tým, aby ukrajinskú operáciu, ktorá sa zjavne začala v pondelok v Chersonskej oblasti, označili za skutočnú protiofenzívu,“ podotkli ukrajinskí novinári.

Popoludní ukrajinskí novinári citovali správy agentúry Reuters, ktorá zdôraznila, že ukrajinská strana zdržuje príchod misie MAAE do Záporožskej jadrovej elektrárni – dôvod je neznámy… „Misia MAAE pokračuje v rokovaniach s vojakmi Ukrajiny o tom, že sa potrebuje dostať do Záporožskej jadrovej elektrárni, informovala agentúra Reuters. Misia zatiaľ mešká na Ukrajinou kontrolovanom území už tri hodiny a chce sa predsa dostať na jadrovú elektráreň. Uviedol to zástupca tejto organizácie,“ podotkli ukrajinskí novinári.

O hodinu informovali, že v momente, keď sa misia MAAE pohla smerom k ruskými vojakmi kontrolovanému Energodaru, zaznela paľba z ručných zbraní… Ruské úrady oznámili, že sa misia blíži k Energodaru a podčiarkli, že dúfajú, že členovia misie sa čoskoro dostanú na ruskou armádou kontrolované územie, aby mohli ochrániť medzinárodných pozorovateľov. Pred 14. hodinou oznámili, že kolóna áut – misia MAAE – vstúpila na územie, kontrolované ruskou armádou, a o štvrť na tri dorazila k Záporožskej jadrovej elektrárni.

O ďalšie tri hodiny hlava misie MAAE Rafael Rossi zverejnil svoj prvý komentár pre média z areálu Záporožskej jadrovej elektrárne. Prezradil, že aj za ten krátky čas sa členom medzinárodnej skupiny expertov podarilo zhromaždiť veľa dôležitých informácií, vidieť „kľúčové veci“, ktoré potrebovali vidieť. Uviedol, že misia MAAE po skončení svojej práce ponechá niekoľkých svojich zástupcov na Záporožskej jadrovej elektrárni. „Rafael Grossi nevylúčil, že odborníci z jeho misie usporiadajú sériu stretnutí s obyvateľmi Energodaru,“ komentovali jeho prvé vystúpenie ukrajinskí novinári.

Podvečer citovali vyhlásenie Ruska, ktoré požiadalo OSN o usporiadanie pravidelného zasadnutia Bezpečnostnej rady 6. septembra, ktoré by bolo venované situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni. Požiadal o to zástupca stáleho predstaviteľa OSN Dmitrij Poľanský. Na tomto stretnutí Rusko navrhuje vypočuť si prejav vedúceho medzinárodnej delegácie MAAE Rafaela Grossiho o výsledkoch návštevy skupiny medzinárodných expertov v Záporožskej jadrovej elektrárni.

Neskoršie večer sa delegácia expertov rozdelila na dve skupiny. Prvá zostala v Záporožskej jadrovej elektrárni a druhá na čele so samotným Grossim „odbehla na výlet“ do susedného Energodaru. Predtým, ako táto skupina expertov opustila areál jadrovej elektrárne, obyvatelia Energodaru odovzdali vedúcemu MAAE Rafaelovi Grossimu výzvu, pod ktorou bolo vyše 20 tisíc podpisov miestnych obyvateľov, ktorí požiadali zastaviť provokácie Ukrajiny proti jadrovej elektrárni a jej ostreľovanie ukrajinskou armádou. Odovzdali tiež materiály, týkajúce sa ostreľovania mesta ukrajinskou armádou – fotografie a vyhlásenia očitých svedkov. Tým sa skončil už 190. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies