Ministerka spravodlivosti schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov na okresných a krajských súdoch. Pripravilo ju Analytické centrum ministerstva spravodlivosti a je nastavená na priemer odhadovanej dĺžky konaní na Slovensku a na úroveň pred pandémiou COVID-19. Ako v tlačovej správe vysvetlil Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti, nová metodika flexibilne reaguje na zmeny v súdnej sústave, na aktuálnu situáciu na každom súde a na základe stanovených cieľov a parametrov určuje optimálny počet sudcov pre daný kalendárny rok.

Prideľovanie sudcov sa uskutočňuje dvakrát ročne, v marci a v septembri. Voľné miesta sudcov sa určujú najmä na súdy, ktoré nedosahujú priemer Slovenskej republiky v ukazovateli „dispozičný čas“, a teda sa nedokážu vysporiadať s objemom vecí, ktoré má súd rozhodnúť. V marcovom určovaní voľných miest sudcov už podľa tejto aktualizovanej metodiky pribudlo 14 nových miest sudcov a štyri miesta hosťujúcich sudcov.

Prvú verziu metodiky prvýkrát použili pri určovaní voľných miest sudcov na súdoch v roku 2020. Takzvaná verzia 2.1 bola založená na priemeroch dĺžky konaní v rámci Európskej únie. Prax určovania voľných miest sudcov v súdnej sústave SR nebola do júna 2020 založená na vopred stanovených a zverejnených kritériách a modeloch výpočtov. „Chýbal jednoznačný spôsob ako stanoviť primeraný počet sudcov na súdoch a tomu zodpovedajúci počet voľných sudcovských miest. Systém tak dovtedy fungoval na princípe ‚vybavovania‘ voľných sudcovských miest na základe osobných stretnutí predsedov krajských súdov s vedením rezortu a sile ich argumentácie,“ uzavrel rezort spravodlivosti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies