Motívom vraždy Lászlóa Basternáka bol biznis s eurofondami

Podľa obžaloby si Roman Ostružlík objednal u Aleny Zsuzsovej vraždu Lászlóa Basternáka preto, že sa chcel zbaviť konkurenta v politickom súboji o post primátora Hurbanova. Nie je to pravda. Basternák nikdy nebol Ostružlíkovým konkurentom, pretože v komunálnych voľbách 2010 na post primátora nekandidoval!

Prípad vraždy z roku 2010 nie je veľmi mediálne známy a na rozdiel od iných káuz nepúta ani mimoriadnu pozornosť slovenských médií.  Tie sa prípadu zavraždeného hurbanovského exprimátora venovali iba v čase, keď bola podaná obžaloba na Vladimíra Mosnára, Romana Ostružlíka a Alenu Zsuzsovú. Dôvodom ich záujmu bola jednoznačne Zsuzsová, ktorú bezprostredne po vznesení obžaloby novinári potrebovali vykresliť pred verejnosťou ako bezcitnú beštiu, pre ktorú je sprostredkovanie vraždy bežnou súčasťou každodenného života.

Koncom mája sa na Špecializovanom trestnom súde, pracovisku Banská Bystrica, konali kľúčové pojednávania proti obžalovaným Romanovi Ostružlíkovi, Alene Zsuzsovej a Vladimírovi Mosnárovi pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný formou účastníctva podľa § 21 ods. 1 písm. c) Trestného zákona k § 144 ods. 1, ods. 2 písm. d), písm. e) Trestného zákona s poukazom na § 139 ods. 1 písm. h) Trestného zákona a § 140 písm. b) Trestného zákona a iné. Obžalovaní od začiatku účasť na skutku ako aj vinu popierajú.

V spise vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa objavili posudky k neexistujúcim mobilom

Motív vraždy

Podľa obžaloby si Roman Ostružlík objednal u Aleny Zsuzsovej vraždu Lászlóa Basternáka preto, že  chcel zbaviť konkurenta v politickom súboji, ktorý ohrozoval jeho ambície obsadiť post primátora. Tento motív má však malý zádrheľ. László Basternák nikdy nebol konkurentom obžalovaného Ostružlíka. V komunálnych voľbách, ktoré sa konali v roku 2010 totiž Basternák na post primátora vôbec nekandidoval!

Komunálne voľby 2010 na Slovensku

Výsledky pre Hurbanovo

6 534

Počet zapísaných voličov

3 337

Počet vydaných obálok

3 255

Počet platných hlasov za predsedu

3 237

Počet platných hlasov za poslancov

51,07 %

Volebná účasť
(Hurbanovo)

Výsledky v kraji – Mesto Hurbanovo – Komunálne voľby 2010
Hurbanovo /výsledky/

Margita Zemková52.5%Ildikó Basterná…25.59%Ladislav Kečkéš10.51%Roman Ostružlík9.83%Zoltán Hervay1.57%0204060Highcharts.com

Voľba primátora:
# Kandidát Strany Počet hlasov Percentuálne rozdelenie Status
1. Margita Zemková nezávislý 1 709 52,50 % Zvolený
2. Ildikó Basternáková SMK-MKP 833 25,59 % Nezvolený
3. Ladislav Kečkéš nezávislý 342 10,51 % Nezvolený
4. Roman Ostružlík nezávislý 320 9,83 % Nezvolený
5. Zoltán Hervay SDKÚ-DS 51 1,57 % Nezvolený

Koalície:nezávislý: 36.4 %nezávislý: 36.4 %
: 36.4 %SMK-MKP: 36.4 %
18.2 %SMER: 18.2 %
9.1 %MOST – HÍD: 9.1 %Highcharts.comnezávislýKoalície: 36.4%

Tvrdenie prokuratúry v obžalobe sa evidentne nezakladá na pravde. Bezprostredne po vražde v roku 2010, v začiatkoch prípravného konania, svedkovia  o politických motívoch vraždy vôbec nehovorili.  Ich výpovede spájali informácie o podvodoch Láslóa Basternáka, ktoré mu v roku 2002 pomohli vyhrať miestne primátorské voľby, keď sa proti nemu ako protikandidátka postavila Ing. Zemková.  V súčasnosti sa svedkovia rozhovorili aj o podvodoch s dotáciami z Ministerstva hospodárstva a obrovských kšeftoch s peniazmi z eurofondov, ku ktorým sa László Basternák v čase pôsobenia na poste primátora mesta dostal.

Všetci svedkovia, bez ohľadu na vzťah k obžalovanému Ostružlíkovi, či zavraždenému Basternákovi, zhodli sa v tom, že sa síce jedná o vraždu s politickým podtónom, no hlavným dôvodom, pre ktorý bývalý primátor prišiel nečakane o život, bola “kanalizácia“, respektíve prostriedky z eurofondov na ňu určené.

Z oznamovateľa trestnej činnosti obžalovaný z vraždy

Roman Ostružlík na rôzne nezákonnosti  Lászlóa Basternáka nepoukazoval len počas predvolebnej kampani. V predchádzajúcom období podal množstvo trestných oznámení za nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami mesta. Aktivity Lászlóa Basternáka, riadené vysokými predstaviteľmi SMK, by v prípade prevalenia vážnym spôsobom poškodili SMK a jej predstaviteľov, ktorí v tom čase pôsobili nielen v Národnej rade Slovenskej republiky, ale aj vo vláde.

Roman Ostružlík sa po rozdelení SMK stal členom strany Most – Híd. 

Dokazovanie

Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že László Basternák, ktorý už v roku 2010 na post primátora nekandidoval, nemohol byť v komunálnych voľbách konkurenciou v politickom boji nikomu. Ani Ostružlíkovi.  

Po ukončení pôsobenia na poste primátora v roku 2006 si bol exprimátor vedomý toho, že sa jednoducho po predchádzajúcich škandáloch znova o post primátora uchádzať nemôže.

Svedkovia, ktorí vo svojich výpovediach opisovali okolnosti súvisiace s výstavbou a financovaním kanalizácie a poznali charakterové vlastnosti nielen nebohého Basternáka, ale aj Ostružlíka, doslova odmietali, že by bol Ostružlík vôbec schopný na vražde sa podieľať.

Alena Zsuzsová pomáhala Romanovi Ostružlíkovi v predvolebnej kampani. Väčšina svedkov Zsuzsovú vôbec nepoznala. Spoznali ju až z medializovaných informácií po vznesení obvinenia vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Zoltán Andruskó bol jeden z desiatich podnikateľov, ktorí finančne prispeli na volebnú kampaň. Je zarážajúce, že obžaloba voči Ostružlíkovi bola podaná práve  na základe svedeckej výpovedi Andruskóa a jeho manželky Kataríny Ostružlíkovej.

Ak by však niekto pozorne preveril všetky tvrdenia Andruskóa a jeho manželky, s ktorou v tom období ani nežil v spoločnej domácnosti, v žiadnom prípade by nebolo možné vzniesť voči Romanovi Ostružlíkovi a Alene Zsuzsovej ani len obvinenie, a nie ešte podať obžalobu.

Andruskó klamal o okolnostiach, ktoré sa dali jednoducho preveriť, pretože boli a sú voľne dostupné na internete, stačilo tiež pozorne vypočuť niekoľkých svedkov. Manželka Romana Ostružlíka, ktorá od detstva trpí psychickou poruchou priznala, že si všetko vymyslela.

Po niekoľkých pojednávaniach pred Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici, keď výpoveďami svedkov, komunikáciou z mobilných sietí a listín bolo viac ako jednoznačne preukázané, že celá obžaloba voči Ostružlíkovi je jeden veľký blud.

Podstatné vyjadrenia svedkov pred súdom

Svedkyňa PaedDr. Gabriella Tornóczy – rodinná priateľka manželov Basternákových

„…Pán Basternák pred smrťou sa veľmi bál. Nespomínal od koho, jednoducho „od všetkého“. Nemám vedomosti o sporoch medzi pánom Basternákom a pánom Ostružlíkom. S pánom Basternákom sme boli v jednej strane – SMK. Stretávali sme sa na schôdzach. Stretávali sme sa aj na snemoch našej politickej strany. Ak si dobre spomínam, myslím, že v sobotu, deň po vražde, mal byť snem SMK. Pán Basternák mi nič nehovoril o tom, či sa pripravuje na snem. Pokiaľ ide o vzťah k Tiborovi Baštrnákovi, len toto mali medzi sebou, že pred Lászlóm bol Tibor predseda okresnej organizácie. Lázsló Basternák spomínal, že na sneme chce vystúpiť, už si nespomínam, či s nejakou vážnou vecou. V tom čase však bol veľmi nervózny. Jednoducho bol nervózny celý týždeň. Je možné, že bol nervózny aj z toho snemu…“

„Ildikó spomínala nejaké problémy s kanalizáciou, boli tam peniaze, veľké peniaze medzi KOMVaK a mestom. Možno, že hovorila aj o podstate sporu, ja si však nespomínam.“

Svedok Ing. Pál Csáky

„Pána Basternáka som poznal niekoľko rokov predtým, čo sa stala táto vražda.  Poznal som ho z politiky, ja som bol celoštátny predseda SMK, on bol miestny funkcionár a od roku 2009 bol okresný predseda v okrese Komárno. Spolupracoval som s ním, považoval som ho za čestného a dobrého človeka. Môžem potvrdiť tri veci, ktoré som uviedol aj vo výpovedi.

… Po prvé, veľmi sa bál o svoj život. Ja som sa pýtal László Basternáka, čoho sa bojí. Raz som sa pýtal. On sa vyjadril nejasne a povedal len, že sú tu určité snahy, ktoré sú pre neho životu nebezpečn

… V júni 2010 sme mali republikovú radu.

… Druhú vec, ktorú chcem povedať, je to, že niekedy na jar 2010 v Komárne na straníckom stretnutí mi hovoril, že mal nejaké vážne nezhody so svojím predchodcom na poste okresného predsedu Tiborom Baštrnákom. Ja som sa ho snažil nejak upokojiť a hovoril som, že veci sa nejak doriešia. Na detaily som sa nepýtal a videl som, že je v strese.  

Chcem ešte tretiu vec povedať, že po pohrebe sa hovorilo, že keby sa podriadil nejakým požiadavkám, ale ja o tom nemám informácie, aj teraz by mohol žiť.

… Ohľadne kanalizácie, raz mi povedal, že je tam nejaký problém s kanalizáciou, ale detaily neviem. Viem o tom, že robil hlavného kontrolóra. Konkrétne mi Basternák nehovoril o nejakom probléme v súvislosti s jeho prácou kontrolóra, len to, čo som už hovoril.

… Basternák naznačil niečo, že niečo nedal tomu, komu mal dať, ale žiadne mená a podrobnosti nespomínal. Opakujem, že určité napätie, ako som o tom hovoril, medzi SMK a Most-Híd bolo.

… Pán Baštrnák Tibor odišiel od nás a potom už kandidoval za Most-Híd. Pán Basternák mi naznačil, že na tom sobotňajšom sneme po jeho vražde, chcel s niečím vystúpiť, nehovoril však s čím. Neviem, nespomínam si, že by mi Basternák hovoril o tom, že navštívil pána Moroviča. Viem, že s Bélom Angyalom bol Basternák v kontakte, ale neviem, či mali nejaké spory. 

…Meno Roman Ostružlík, mi Basternák nikdy nespomenul v kontexte, že by sa ho bál.  V kontexte, že aj Ostružlík kandiduje ako protikandidát za Most-Híd, to spomínal.“

Svedok Ing. Jozef Jobbágy

 “Z obžalovaných poznám Ostružlíka. Basternáka tiež poznám, bol to kolega, od prvej chvíle bol klamár. Nepomohol ani jednej dedine. Ani nás neinformoval o výzvach na eurofondy, ani o iných veciach. Niekedy v roku 2007 prišiel Basternák za mnou a hovoril, že je veľký prúser s tou kanalizáciou, nedal som ju tomu, komu som ju mal dať. Vtedy dostal kontrolu, darmo boli peniaze na papieri a v skutočnosti však bolo treba ešte robiť veľa úkonov. Neviem o tom, či Basternák v súvislosti s tým projektom kanalizácií dával niekomu peniaze. Ja som o tom, čo mi Basternák povedal, nikomu nehovoril.

… V roku 2010 podľa mňa Basternák už veľmi dobre vedel, že jeho nezvolia. Zaplietol sa aj do kanalizácie a ľudia toto všetko vedeli a tu urobil pán Ostružlík chybu, on to vyčítal Basternákovi. Basternák povedal, že urobil veľký prúser, lebo projekt kanalizácie nedal tomu, komu mal dať, teda tomu, kto to vybavoval.

… O vražde Basternáka však viem len toľko, že ho zavraždili. Ja si myslím, že to urobili tí, čo sa točili okolo kanalizácie.

… Pán Basternák sa bál o svoj život. Aj mňa žiadal, aby som mu pomohol dať dokopy papiere a ja som mu povedal, že to sa nedá. Basternák nehovoril koho sa bojí, ja som mu hovoril, nech ide na políciu a on, že nejde. Nakoniec mal Basternák problém, že nedostal dotácie, hoci na papieri ich dostal. On sa tomu nerozumel. Spomínal som, že aby s problémom kanalizácie išiel za Angyalom, on hovoril, že za ním nejde.

 … Basternák mi nikdy v živote nespomínal, že by mal spory s Ostružlíkom. Čestne hovorím, on sa nemusel báť Ostružlíka, lebo on nemal šancu byť primátorom. 

… Kanalizácia bol 100% problém, ale je to mŕtvy človek, o nich len dobre, Basternák nebol dobrý človek. V roku 2010 sa komunálne voľby konali koncom roka. Basternák mi nespomínal, že by plánoval kandidovať. Aj v roku 2006 vysoko vyhrala Zemková primátorské voľby, on to dal na ústavný súd a naklamal na ňu.

Ja som Ostružlíkovi asi pred dvoma rokmi spomínal, že mal Basternák nejaké problémy s verejným obstarávaním ohľadne kanalizácie. Ale toto sa vedelo už od roku 2006-2007. Ostružlíkovi som nič nehovoril o tom, že by do tohto mal byť zapojený Béla Angyál alebo László Miklós, teda vlastne, nepamätám si to. Ja som žiadne podania proti Basternákovi nepodával.

V žiadnom prípade obžalovaný Ostružlík nemohol byť za touto vraždou, verte mi, Basternák nemal žiadnu šancu vyhrať voľby. Neviem o to, že by Tibor Baštrnák a Basternák mali nezhody medzi sebou.“

 Svedok Ľudovít Morovič, novinár

 Som hlboko presvedčený, že to bola politická vražda. Ja nie som členom ani jednej strany ani Mostu-Híd, ani SMK ani inej. V rámci kraja najväčším nepriateľom strany Most-Híd bol Basternák a jeho protivník bol Tibor Baštrnák. Toľko viem, že pán Ostružlík mal politické ambície v strane Most-Híd a Ostružlík a Basternák sa neznášali. Medzi sebou si však nechceli podľa mňa siahnuť na život. Keď som sa stretol s Ostružlíkom, rozprával otvorene a on mi povedal, že sa dá očakávať, že aj na neho budú útočiť. Vtedy bol pod policajnou ochranou.

… S Lászlóom Basternákom som nemal nejaké priame kontakty, ani som nevedel, kde býva, ale poznali sme sa ako s predsedom strany SMK. Tesne pred vraždou sme sa stretli, odfotil som aj bránu, do ktorej strelili. Po tom prišiel za mnou, hovoril mi, že ťažká je tá nepriestrelná vesta, ja to ani asi nebudem nosiť.

… Zaujímavé je, že aj prvýkrát, keď naňho strelili, bolo o deň skôr, ako sa konala okresná konferencia SMK. Aj ten výbuch pri tom kríži bol deň pred krajskou konferenciou SMK.

… Pri stretnutí mi povedal, že bude mať na sneme celoštátnom také vystúpenie, že síce aj strana SMK sa potrasie, ale Most sa zruinuje.

Už po smrti som sa jeho manželky spytoval, či náhodou nemá nejaký papier, lebo nikto nevedel, o čom chcel na sneme vystúpiť, Laci dobre vedel, že keď predstúpi pred 200 ľuďmi potom je chránený a už ho nezastrelia.

… Ak mám odpovedať priamo na otázku, či meno Ostružlík odznelo, odpovedám nie. Od policajtov som sa dozvedel, že v tejto veci boli piati chránení.

… Pred vraždou, že sa Basternák bojí, to hovoril, ale nepovedal od koho. To, že by sa Basternák bál od Ostružlíka, to mi pred vraždou nehovoril.

…O kauze „kanalizácia“ som mal vedomosť, že ide o – Laci bol úprimný, povedal, že nerozumie tým peniazom, ako to vybaviť, išiel za p. Fehérom podpredsedom VÚC a povedal, že potrebujú rozšíriť kanalizáciu a na to mu p. Fehér povedal, nechaj všetko na nás, vybavíme všetko, ty len treba, aby si to podpísal a všetko bude oficiálne lebo aj pán exminister László Miklos bude mať všetko pod dozorom. Zaujímavé na tom je to, že to dostal mestský podnik KOMVAK Komárno, ktorý nemá na to povolenie.

… Po tom, čo sa stalo som kontaktoval policajta menom asi Sabo. On mi len povedal, že došlo k zmene vlády a odo dneška sa týmto nikto nebude zaoberať.

… Basternák mi nehovoril niečo v tom zmysle, že to mal dostať niekto iný ako KOMVAK. Ladislav Basternák spomínal meno Tibor Baštrnák. Spomínal, že mali nejaký problém medzi sebou. Basternák nechcel po mne pred snemom niečo uverejniť, a on povedal tú vetu, že budem mať o čom písať, lebo vystúpi s dôležitým materiálom.“

Po vykonaní rozsiahleho dokazovania senátom ŠTS, respektíve výpoveďami svedkov bolo preukázané,  že Roman Ostružlík, sa nepodieľal na vražde Lászlóa Basternáka, že bol krivo obvinený manželkou, v čase rozvodového konania, ktorá mala v úmysle získať po rozvode celý majetok.

Z výpovedí sa okrem iného dozvedáme, aký ťažký život mala pani Ostružlíková s manželom, ktorý stále pracoval a okrem toho rodinný rozpočet navyšoval o príjem z podujatí, kde hrával na klavír.  Psychické týranie v tom, že jej chýbala spoločnosť, nakoľko nikam nechodili. O konfliktoch ani neprimeranom správaní Ostružlíka nikto nehovoril. Takmer všetci o ňom hovorili ako o veselom človeku, ktorý kam prišiel šíril dobrú náladu.

Andruskó mal za krivé svedectvo voči Zsuzsovej prisľúbený nízky trest, Ostružlík beztrestnosť

Obžaloba voči Ostružlíkovi a Zsuzsovej sa po vykonaní dokazovania rozpadla ako domček z kariet

V konečnom dôsledku nielen obžaloba, ale aj obvinenia údajného objednávateľa  Ostružlíka a sprostredkovateľky Zsuzsovej boli od samého začiatku postavené na hlinených nohách, respektíve klaamstvách, ktoré bolo možné preveriť, cestou verejne prístupných dokumentov, prípadne listín, predložených obvinenými.

Vyšetrovateľ Pučko, ktorý vzniesol obvinenie podobne a prokurátor nepredpokladali, že senát Špecializovaného trestného súdu v Banská Bystrica, respektíve senát JUDr. Hrubalu nevykoná riadne dokazovanie a nepreskúma všetky okolnosti súvisiace s vraždou Lászlóa Basternáka a stotožní sa s obžalobou. Senát sudcu JUDr. Hrubalu nielenže vykonáva  rozsiahle dokazovanie, ale sústredí pozornosť na rozpory vo vyjadrení všetkých účastníkov konania a svedkov.

Absurdnú obžalobu bez relevantných dôkazov, mal zachrániť prokuratúrou navrhnutý nový svedok Patrik Puška, spoluväzeň Romana Ostružlíka, ktorému sa mal údajne  zdôveriť, že sa podieľal na vražde. Z výpovede Patrika Pušku vyplýva, že Roman Ostružlík  a Alena Zsuzsová dali odstrániť Basternáka pretože ako kontrolór odhalil ich kšefty s eurofondami.

Po vypočutí niekoľko krát odsúdeného Patrika Pušku a ďalších spoluväzňov obžalovaného Ostružlíka  súd vyhodnotil aj tohto svedka ako nedôveryhodného. Svedok Patrik Puška nezvládol štandardný nácvik policajtmi z operatívy a jeho účelové klamstvá vyvrátili vypočutí ďalší spoluväzni.

Na základe výsledkov dokazovania, z ktorých jednoznačne vyplýva, že Alena Zsuzsová a Roman Ostružlík sa nepodieľali na vražde Lászlóa Basternáka, podala obhajoba žiadosť o prepustenie Romana Ostružlíka z väzby.

Prepustenie z väzby

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Jána Hrubalu a sudcov JUDr. Jána Giertliho a JUDr. Jozefa Šutku, v trestnej veci proti obžalovanému Romanovi Ostružlíkovi a spol., pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný formou účastníctva, o žiadosti obžalovaného Romana Ostružlíka o prepustenie z väzby na slobodu, na hlavnom pojednávaní konanom v Banskej Bystrici dňa 27. mája 2020 rozhodol, že obžalovaný Roman Ostružlík, sa prepúšťa z väzby na slobodu a väzba obžalovaného bude nahradená   dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obžalovaným.

Na základe odvolania prokurátora  voči rozhodnutiu senátu ŠTS, rozhodol senát JUDr. Klimenta o ponechaní Romana Ostružlíka vo väzbe.

Mimoriadna správa ! Firma Threema oficiálne potvrdila, že obsah sa dá sfalšovať!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies