Andruskó mal za krivé svedectvo voči Zsuzsovej prisľúbený nízky trest, Ostružlík beztrestnosť

Vraždy, pri ktorých svedčil Zoltán Andruskó:

*Exprimátora a regionálneho politika László a Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom
*Súkromného podnikateľa Petra Molnára zavraždili dňa 16.12.2016
*Novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili 21.2.2018

Z pohľadu polície Zoltán Andruskó, korunný svedok obžaloby bol pre svoje daňové delikty, úžernícke a výpalnícke aktivity nielen závadovou, ale aj ľahko vydierateľnou a ovplyvniteľnou osobou, ktorá pri spomínaných vraždách pravdepodobne komunikovala s vrahmi. Podľa viacerých svedkov dostal od polície nátlakovú ponuku do trestných vecí zatiahnuť a obviniť Alenu Zsuzsovú, u ktorej mal vysoký nesplácaný dlh  a pred tým sa mu nepodarilo prostredníctvom Zsuzsovej votrieť sa do prostredia, biznisu a finančných tokov Mariána Kočnera.

Andruskó začal vypovedať s legendou o objednávke vraždy advokáta Daniela Lišpica, prokurátorov Petra Šufliarskeho a Žilinku. Na nezmyselné príbehy nadviazal so zmenou objednávky na Jána Kuciaka. V svedeckých výpovediach reálne pôžičky od Aleny Zsuzsovej, ako aj ich vyúčtovanie a doplatky,  prezentoval ako zálohy poskytnuté na zabezpečenie a vykonanie vrážd.

O charakterových vlastnostiach Andruskóa, jeho kontaktoch a aktivitách nevypovedala iba Alena Zsuzsová, Szabó obvinený z vraždy Jána Kuciaka, Roman Ostružliak obvinený z objednávky vraždy Bašternáka, ale aj svedkovia z Maďarska, ktorí popísali podnikateľské a kriminálne aktivity Zoltána Andruskóa.

Andruskóa dlhodobo rozpracovávali a jeho výpovede programovali elitní policajti NAKA

Dejové scenáre pripravené príslušníkmi NAKA a svoje výpovede, ako sám povedal „turboval“ podľa medializovaných informácii do podoby, ktorá sa objavila v podaných žalobách ako korunné svedectvo. Za nepravdivé svedectvá, respektíve krivé obvinenia dostal sľub, že po šiestich rokoch bude prepustený na slobodu a v treste súd zohľadnení všetky jeho delikty. Podľa jeho vyjadrenia pred súdnym znalcom, mal mu byť uložený trest vo výmere deväť rokov. Hoci pod tlakom verejnosti orgány na výkon spravodlivo zmenili výšku trestu, súhlasil s ňou zo strachu pred následkami prezradenia a sprísnenia trestu.

Proces s bosorkou

Andruskó je svedkom v troch kauzách, v ktorých cielene a v rozpore s preukázanou komunikáciou, zabezpečenou cez mobilných operátorov, tvrdí, že Alena Zsuzsová je organizátorkou a sprostredkovateľkou týchto vrážd. Zsuzsová je spoluobvinená v prípade vraždy Bašternáka, ako aj vraždy Molnára, Kuciaka a Kušnírovej.

Nielen na základe svedectva Zoltána Andruskóa, ale aj podľa ich telefonickej komunikácie mala s Andruskóom dôverný vzťah, ktorý však neprekročil hranice priateľstva. Andruskó, v súvislosti so začiatkami svojej známosti s ňou, hovoril o svojej túžbe mať s ňou milenecký pomer. Andruskó, ktorý dlžil Alene Zsuzsovej peniaze, bol údajne sklamaný nielen zo vzťahu, ale aj z toho, že prostredníctvom Zuszovej sanedostal ku Kočnerovi a nestal sa z neho v blízkosti Mariána Kočnera bohatý človek. Andruskó si uvedomil, že v prípade jeho žalôb prejednávaných pred súdom, s hroziacim nepodmienečným trestom vo výmere približne dvadsať rokov, dostal ponuku zobchodovať  vlastné delikty a zánik povinnosti splatiť dlhy, ktoré mal voči Zsuzsovej. Ponuka bola viac ako lukratívna. V osobe Andruskóa splynula urazená pýcha alfasamca, gaunera, prospechára, kajúcnika, ochotného za dobre zobchodovaný rozsudok, ujať sa úlohy korunného svedka.

Vražda Lászlóa Basternáka

V prípade vraždy Lászlóa Basternáka je podľa Andruskóa zadávateľom Roman Ostružlík,  sprostredkovateľkou Zsuzsová  a páchateľom Vladimír Mosnár. Anduskó tvrdil, že Romanovi Ostružlíkovi prispel na jeho volebnú kampaň do parlamentu s očakávaním, že neskôr sa dostane k nejakým zákazkám. Počas kampane sa zoznámil s Mosnárom, ktorý zabezpečoval poriadok.

Počas kampane „vraj počul“ ako Zsuzsová u Mosnára telefonicky objednala vraždu Baternáka, ktorý bol politickým súperom Ostružlíka.

Motiváciou Ostružlíka dať zavraždiť Baternáka,malo byť údajne odhalenie Basternákových podvodov s eurofondami. Každému súdnemu dôjde, že pokiaľ by Roman Ostružlík mal informácie o Basternákových podvodoch, v rámci kampane by  protikandidáta kompromitoval, čím by znížil jeho šance na úspech vo voľbách. Z tohto pohľadu by mal skôr dôvod vraždiť Basternák, aby ho Ostružlík neusvedčil z trestnej činnosti. Andruskó na jednej strane vypovedal, že s Mosnárom sa v predchádzajúcom období nepoznal, na druhej strane sa priznal, že u neho objednal fingované vlámanie do svojho auta, odkiaľ mali zmiznúť faktúry a účtovné doklady k prebiehajúcej daňovej kontrole, čím sa mala zmariť. Naozaj presvedčivé tvrdenie, že človekovi, ktorého nepozná, zadá takúto dôvernú zákazku a potom ide splašene svedčiť na políciu o krádeži. O Andruskóovej povahe veľa napovedia aj jeho vyjadrenia ku konaniu po neúspešných voľbách, keď požiadal Ostružlíka vrátiť peniaze poskytnuté na kampaň a zároveň hľadal akúkoľvek formu zneužiť  Ostružlíka v jeho práci. Andruskó požiadal Ostružlíka o vybavenie  12 áut na lízing s nulovou akontáciou, čo keď sa mu nepodarilo, sa rozhodol zinkasovať inak. Zviedol Ostružlíkovu manželku. O svojom intímnom vzťahu s ňou sa vulgárnym spôsobom pochválil Zsuzsovej. Keďže polícia mala s Andruskóm zrejme „iné plány“,  skutočnú úlohu Andruskóa v prípade vraždy Lászlóa Basternáka vlastne nikdy neskúmala. V prípravnom konaní, ale aj na hlavnom pojednávaní, práve Ostružlík potvrdil, že so Zsuzsovou pripravovali voľby, na ktoré Andruskó s určitým zámerom poskytol 10-15 tisíc eur, ale následne ich žiadal dosť agresívne naspäť.

Skutočný dôvodom vraždy, podľa Ostružlíka:

„Basternáka zavraždili kvôli tomu, že Komárňanské vodárne a kanalizácie s mestom Komárno a s mestom Hurbanovo urobili verejnú súťaž, ktorá bola vyhlásená s dotácií eurofondov. Jasne bolo dané za koľko sa urobí kanalizácia a ktorá firma to ma vyhrať. Udialo sa to tak, že v tom čase bol v Hurbanove primátorom p. Basternák a v Komárne bol primátorom Tibor Bastrnák. V uvedenom bol urobený nejaký podvod a do uvedeného bol namočený aj Lászlo Basternák.“

Roman Ostružlík pred súdom popísal tresnú činnosť elitných policajtov NAKA

Ostružlík pred súdom popísal zážitky s policajtmi, ktorí ho počas prevozu na úkon spracovávali, dokonca opili a tlačili na neho, aby označil, ako objednávateľku vraždy Zsuzsovú. Argumentovali s tým, že už sa dohodli s Andruskóm a od neho očakávajú, že to urobí tiež.  Pripravený príbeh s ním konzultovali a prikazovali ho voči Zsuzsovej vyostriť vulgarizmami. Roman  Ostružlík počas svojho výsluchu dňa 03.04.2019 ako aj neskôr na hlavnom pojednávaní uviedol nasledovné:

„Čo teraz poviem, to bude pravda. Keď ma policajti ako podozrivého zobrali, vypočuli ma ako podozrivého. Vtedy som rozprával úplnú pravdu, za ktorou si stojím aj dnes. Potom ma policajti viezli z Nitry do Galanty do cely policajného zaistenia. Počas jazdy ma dvaja policajti spracovávali a vraveli mi, že ja pre políciu vôbec nie som zaujímavá osoba a to, čo urobila moja manželka s tým Tóthom, to ich ako NAKU vôbec nezaujíma. Policajti tvrdili, že ich zaujíma Alena Zsuzsová, že tá je aj tak už obvinená na doživotie za Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, a že do zajtra mám vymyslieť takú výpoveď, kde Alenu Zsuzsovú utopím. Že ten výsluch musí byť veľmi silný, aby som presvedčil vyšetrovateľa a keď poviem takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, za ktorú ju odsúdia, tak ja nebudem obvinený a pustia ma na slobodu. Na ďalší deň keď prišli tí istí policajti pre mňa, tak som im povedal, čo budem rozprávať, urobil som tzv. neformálnu výpoveď. Oni povedali, že dobre, že dobre začínam, ale že je to ešte málo, že musím presvedčiť vyšetrovateľa, aby som na nikoho nebral ohľad len na seba. 

Povedali mi, že Andruskó už s políciou spolupracuje a ja som povedal, že dobre, že aj ja budem spolupracovať a poviem takú naturbovanú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, že ju určite odsúdia. Keď som prišiel do Nitry, tak som dostal do ruky uznesenie o vznesení obvinenia, stretol som sa s pani JUDr. Borsosovou  a rozhodol som sa, že budem vypovedať tak, ako som to už vravel policajtom v aute. Takže výpoveď, ktorú som učinil vtedy pred vyšetrovateľom, bola len čiastočne pravdivá. A tá čiastočná pravda sa viazala k výpovedi, ktorú som učinil ako podozrivý. Ešte mi policajti povedali, aby som vypovedal tak, že na Andruskó a nemám vypovedať, a že všetko je na Alenu. 

Po výpovedi mňa ako obvineného, ma zobrali naspäť do cely policajného zaistenia do Galanty. Brali ma tí istí, čo stále a celú cestu mi vraveli, že som dobrý človek, že ma ľutujú. A že na odvolanie mám prichystať takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, aby som obstál pred sudcom. Potom dostali telefón, museli sme sa vrátiť naspäť do Nitry, niečo som tam musel podpísať, nejaký papier, nejakú prvú stranu zápisnice. Potom ma zas brali do Galanty. Medzi tým sme sa niekde v Nitre zastavili a jeden policajt, vodič auta, išiel do nejakého veľkoskladu pre jednu bedňu plnú fliaš vína. Potom sme išli do Galanty a celú cestu sme sa rozprávali. Povedali mi že moja výpoveď bola slabá, že neobstojí na súde.

Následne na to ma dňa 26.01.2019, bola sobota, zobrali na súd do Banskej Bystrice. Zobrali ma nejaký dvaja kukláči, a jedného poznám aj tvárou nakoľko si dal dole kuklu. Začali ma lámať, aby som vypovedal, že oni celú moju výpoveď vedia, že je to slabé, že mám spolupracovať a vidia, že aj spolupracujem, a že keď budem na súde vypovedať tak, aby som útočil na Alenu Zsuzsovú, že mám ju oslovovať, že ako špinavá kurva, že mi vybavia slobodu. Ja som na súde v B. Bystrici vypovedal proti Zsuzsovej to isté čom som povedal vyšetrovateľovi ako obvinený. Dal som do svojej výpovedi škaredé výrazy, vulgarizmy a ešte som viac zveličil úlohu Zsuzsovej.

Po výpovedi na súde ma dali čakať do nejakej zamrežovanej miestnosti. Tam prišiel za mnou jeden policajt a pochválil ma, že som urobil dobrú výpoveď a že ma 99 % pustia. Vtedy prišla aj téma na to, že počas eskort do ciel sa mi stratili 3 €. Mal som dohromady asi 30-35 €. Povedal som, že keď ma pustia domov, že ja s tým problém robiť nebudem. A že policajti ma za to odvezú až domov.

Nakoniec ma policajti odviezli do Ilavy do basy. Celú cestu sa mi veľmi pekne venovali, ten jeden mi dal aj svoju večeru, to som zjedol. Počas cesty som s nimi riešil, ako som vypovedal, povedali mi, že vidia, že chcem spolupracovať. Ja som sa policajtov spýtal, že komu mám uvedené nahlásiť, že spolupracujem s políciou. Oni povedali, že nemusíte nikdy, že stačí, že oni to vedia. Ešte jeden z nich mi toľko povedal, že aby som bol kľudný, že oni do týždňa prídu za mnou a to, že ma sudca dal do väzby, to nie kvôli tomu, že ja aby som ovplyvňoval svedkov, ale aby som ja nebol ovplyvňovaný, že som vonku. A tak so sa dostal do väzby. Ešte jeden policajt pri nástupe do väzby povedal, nejakému vedúcemu na príjme, že som dobrý človek, že nech ma dajú do nejakej normálnej cely. A že nech ma nedajú s nejakými ďalšími osobami, kde policajt vymenoval nejaké mená, ale ja už ich neviem, ale mali to byť osoby spojené s Kuciakovou vraždou.“

Na hlavnom pojednávaní 1.4.2020 Roman Ostružlík potvrdil, že jeho výsluchy boli vedené pod nátlakom, že príslušníci ho opili a žiadali, aby vyostroval výpovede voči Zsuzsovej. Rozprával ako nasadili na celu spoluväzňa, ktorý ho mal spracovávať a vynášať jeho nepravdivé výroky. Všetko odôvodnili tým, že Andruskó už takto svedčí a dosiahol aj zmiernenie trestu.

Vo veci vraždy Ladislava Bašternáka evidentne Andruskó zahral dohodnuté divadlo a poskytol krivé svedectvo tak, ako to prisľúbil v prípade  konania o vražde Molnára, Kuciaka a Kušnírovej. Bol to špinavý obchod so svedectvom k okolnostiam, ktoré boli vymyslené a nepravdivé.

 Vražda Petra Molnára

V prípade tejto vraždy sa zrejme jednalo o vyslovene lúpežný motív a skratové konanie Marčeka a Szabóa. Vyplýva to z opisu Miroslava Marčeka, ktorý popísal celý priebeh ako sa vlámali do domu Molnára,  hľadali peniaze, ktoré však nenašli, donútili ho ľahnúť si na zem, následne ho chladnokrvne popravili strelami do hlavy. Andruskó, ktorý podľa vlastného vyjadrenia už na druhý deň po vražde si dal dokopy návštevu Marčeka u seba a dokonca sa mu Szabó aj priznal, nepocítil potrebu ohlásiť trestný čin na polícii.

Vražda Jána Kuciaka, časť 3. – 23 rokov pre zabijaka

Andruskó bol zapletený do finančných podvodov s fiktívnymi faktúrami na DPH aj s maďarskými obchodnými partnermi a veľmi bažil po tom, aby sa z neho stal bohatý a vplyvný človek. Vedel, že Marčeka a Szabóa má v hrsti a vie ich aj použiť a pre vlastné uspokojenie. Voči Marčekovi a Szabóvi vystupoval z pozície miestneho bossa. Z výpovedí Marčeka vyplynulo, že v tejto veci Zsuzsová nebola ani spomenutá,  jednalo sa o impulzívnu vraždu s lúpežným motívom, o ktorej Andruskó sa bezprostredne po vykonaní dozvedel aj od nich.

Gangsterské správanie Andruskóa popisovali na vysluchoch aj svedkovia Kónya a Krescsik, vypočutí k poznatkom a kontaktom s ním, ako aj k obstaraniu zbrane, ktorú prebral Szabó v prítomnosti neznámeho človeka. Krescsík sa s Andruskóm zoznámil prostredníctvom Kónyu, ktorý s Andruskóm mal rôzne fiktívne fakturácie. Andruskó chcel Kónyovi za vyúčtovanie úrokov zabaviť jeho BMW. Kónyovi rozprával o miliónoch, o ktoré prišiel vraj kvôli nemu. Krescsika mal žiadať o sprostredkovanie spoľahlivého človeka na vedenie firmy, ktorý nebude robiť problémy. Z výpovedí Krescsika a Kónyu vyplývalo, že Zsuzsovú nepoznali, dokonca ju Andruskó ani nespomínal pred nimi.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Tento prípad bol pre Andruskóa, v jeho kariére miestneho špekulatna a hochštaplera, významným obchodom s políciou.

Zo strany Szabóa a Marčeka bolo potvrdené, že nikdy od neho o Zsuzsovej a Kočnerovi v súvislosti s vraždou nepočuli. Dokonca sám Andruskó vypovedal, že ich tiež nespomínal. Je to logické, pretože s vraždou nemali nič spoločné a Andruskó vtedy ešte nevedel, že jedného dňa príde s príbehom, ktorý má Kočnera so Zsuzsovou priviesť na súd.

Andruskó sa z ničoho nič stal rozprávačom príbehu, ktorý sa postupne vyvíjal, v súlade s predstavami polície a justície až dozrel do verzie, na základe ktorej s ním súd uzatvoril  dohodou o vine a treste. Informácie o pripravovanej dohode s policajtmi prezradil Andruskó počas svojho psychiatrického znaleckého skúmania. Na túto skutočnosť poukázal JUDr. Štefan Neszméry, advokát  Aleny Zsusovej na výsluchu dňa 28.2.2019:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napriek tomu, že vraj Andruskó údajne nikdy s policajtmi o znížení trestu nekomunikoval, predsa len dosiahol dohodu o vine a treste, aj keď nie takú akú si spočiatku predstavoval.  Táto dohoda mu ale zabezpečí, že aj v prípade jeho ostatných deliktov, práve vzhľadom na výšku trestu vo veci vraždy a priznaniu sa, ako aj označeniu Zsuzsovej a Kočnera, nebude mu vymeraný žiadny trest:

Súd pri rozhodovaní o vine a treste Andruskóa porušil zákon.

Alena Zsuzsová sa stala obeťou urazenej ješitnosti alfasamca a chamtivosti a obeťou závisti Andruskóa  voči Kočnerovi.

(pokračovanie)

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies