NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes skoro ráno zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ako prvý o tom informoval Denník N, ktorému to potvrdil  zadržanie Kováčika súvisí s podozrením, že on, ako aj vysokopostavený policajný funkcionár, spolupracovali so zločineckou skupinou takáčovcov.Okrem Kováčika NAKA zadržala aj ďalšieho vysoko postaveného policajného funkcionára zo špeciálneho útvaru. Ide o zástupcu riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norberta Pakšiho. Oboch ešte dopoludnia obvinili z viacerých trestných činov. „Zadržanie súvisí aj s tým, že sa s políciou rozhodol spolupracovať Ľudovít M.,“ priniesol informáciu  Denník N. Polícia zatiaľ oficiálne stanovisko k prípadu neposkytla.Akcia prebehla skoro ráno pred policajným prezídiom a súvisí s tým, že sa s políciou rozhodol spolupracovať Ľudovít Makó.

 Oboch ešte dopoludnia obvinili z viacerých trestných činov.

Kolíková:  Zadržanie Kováčika prehlbuje nedôveru k prokuratúre

Informácia o zadržaní špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) nijako neteší. Ako ďalej uviedla v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti, takáto skutočnosť prehlbuje nedôveru v prokuratúru, ak človek v jej čele je trestne stíhaný, pričom on sám má v zásadnej kompetencii trestne stíhať tých, ktorí sa dopustili trestných činov.

„Ak by sa preukázali podozrenia, že špeciálny prokurátor je naozaj vinný z páchania trestných činov, znamenalo by to hlboké spreneverenie sa poslaniu, ktoré má napĺňať. O to viac je dnes potrebné sústrediť sa na voľbu nového generálneho prokurátora, aby na čele prokuratúry stál človek, ku ktorému máme veľkú dôveru, že bude statočný,“ zdôraznila Kolíková.

Kolíkovej stranícky kolega a podpredseda parlamentu Juraj Šeliga v tejto súvislosti vyzval Kováčika na odstúpenie. „Počkám si na výsledok vyšetrovania a prípadný súd, ale už teraz vyzývam pána Kováčika, aby ešte dnes rezignoval na post špeciálneho prokurátora,“ napísal na sociálnej sieti.

Podľa zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry sa špeciálny prokurátor môže vzdať funkcie písomným oznámením Národnej rade SR. Parlament ho môže aj odvolať, dôvodom však musí byť obmedzenie v spôsobilosti na právne úkony, strata občianstva SR, právoplatné odsúdenie za spáchanie trestného činu, členstvo v politickej strane alebo hnutí, vykonávanie funkcie alebo činnosti, ktorá je nezlučiteľná s výkonom funkcie prokurátora, zdravotná nespôsobilosť, potrestanie disciplinárnou komisiou alebo strata trvalého pobytu v SR.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ako prvý o tom informoval Denník N, ktorému to potvrdil zdroj blízky polícii. Podľa denníka súvisí zadržanie Kováčika s podozrením, že on, ako aj vysokopostavený policajný funkcionár, spolupracovali so zločineckou skupinou takáčovcov. „Zadržanie súvisí aj s tým, že sa s políciou rozhodol spolupracovať Ľudovít M.,“ doplnil denník. Polícia zatiaľ oficiálne stanovisko k prípadu neposkytla.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies