Nastane po zmene vlády obdobie pomsty?

Tento týždeň som až od dvoch ľudí, ktorých si vážim, dostal otázku, či po zmene vlády po predčasných voľbách nebudú nasledovať dlhé mesiace, v ktorých sa „nová vláda“ bude predovšetkým snažiť pomstiť všetkým tým ľuďom z OĽaNO a ostatných strán.

Za seba môžem povedať, že urobím všetko preto, aby tu takéto bezuzdné obdobie nenastalo. Iste, niektoré veci treba jasne vyšetriť a za žiadnych okolností sa na to nesmie zabudnúť: týka sa to najmä celoplošného testovania, legality niektorých krokov vlády, viacerých hospodárskych aktov.

Ale nielen to, ja presadzujem, aby sme spravili komplexné vyšetrovanie toho, ako sa tu napríklad za dlhé roky rozdeľovali eurofondy, a čo z toho krajina má. (Proti čomu, ironicky, sú všetci tí, ktorí roky o rozkrádaní eurofondov hlasne kričali, lebo vyjde najavo, že z toho rozdeľovania neprofitovali len ľudia blízko Smeru.)

Takisto tvrdím, že do budúcna treba jasne riešiť aktivistov aj médiá. Vychádzam aj z vlastnej skúsenosti. Niekoľko príkladov. Počas svojho pôsobenia v exekutíve som úzkostlivo dodržiaval férovosť komunikácie s novinármi. Nikdy som neodmietol žiadosť o interview, poctivo som medzi novinárov chodil po rokovaní vlády, ak žiadali od ministerstva hocijaké informácie, tlačový odbor ich poskytol zvyčajne v rovnaký deň (skúste to v hocijakej inej krajine).

„Odmenou“ mi bola spŕška bohapustých lží („hodinky za 1500 eur“ hoci v skutočnosti stáli 120, „minister býva vo vile“ hoci to bol byt s plochou 65 metrov štvorcových!!!, až po „nákupy sifónov“ o ktorých sa v skutočnosti rozhodlo pred mojím pôsobením na poste, nič som s tým nemal).
Podobné to bolo v komunikácii s opozíciou a aktivistami, ktorí jednoducho nemali žiaden cit pre to, aby sa z kľúčových veci pre budúcnosť krajiny nerobilo politikum.
To riešiť bude treba.

Takisto priznávam, že čo sa najbližších spolupracovníkov týka, ja mám „svojich ľudí“ na ktorých nikto nesmie siahnuť. Jednoducho je to tak, pokiaľ máte šťastie na inteligentných a odvážnych ľudí, musíte sa vedieť za nich postaviť.

Ale na druhej strane ja osobne som nikdy pri riešení odborných vecí neprihliadal na nejaké politické tričká či názory (stačí sa spätne pozrieť na moje nominácie na posty riaditeľov, generálnych riaditeľov, šéfov organizácii, štátnej tajomníčky a podobne – nikto z tých ľudí nemal blízko k vládnej strane a dokonca som nikoho z nich pred nástupom do funkcie nepoznal). A takáto atmosféra musí v štátnej službe jasne prevládať. V živote by ma nenapadlo po nástupe do exekutívy tratiť energiu na drobné pomsty a hlavne na politické hádky o tom, ktorá predošlá garnitúra môže za nejaké problémy. Pretože problémy treba riešiť, nie hľadať vinníkov.

Slovensko má veľmi veľa vecí, ktoré sa neriešia a neriešia sa preto, lebo ľuďom preskakuje: hádajú sa, donekonečna, namiesto práce. V malej, väčšej aj v najvyššej politike.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies