Rada advokátskych komôr Európy apelovala na Matoviča na podporu nezávislej advokácie na Slovensku

Znižovanie nezávislosti advokátov býva znakom rozpadu právneho štátu, píše v liste premiérovi predseda Rady advokátskych komôr Európy

Ranko Pelicarić vyjadril podporu nezávislej advokácii na Slovensku a apeloval na zachovanie nezávislosti advokátskej samosprávy aj v oblasti disciplinárneho konania voči členom advokátskeho stavu.

Znižovanie štandardov nezávislosti sudcov a advokátov je často znakom rozpadu právneho štátu. Napísal to predseda Rady advokátskych komôr Európy (CCBE) Ranko Pelicarić v liste, ktorý zaslal predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽaNO). Pelicarić vyjadril podporu nezávislej advokácii na Slovensku a apeloval na zachovanie nezávislosti advokátskej samosprávy aj v oblasti disciplinárneho konania voči členom advokátskeho stavu. Informovala o tom Slovenská advokátska komora (SAK) na svojej internetovej stránke.

Obavy predsedu CCBE súvisia so zriadením Najvyššieho správneho súdu, ktorý by mal mať aj disciplinárnu právomoc voči sudcom všeobecných súdov, prokurátorom a aj ďalším právnickým profesiám. „Debata bude určite aj smerom k advokátom,“ uviedla na tlačovej besede po schválení reformy justície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

„Prvá a najdôležitejšia úloha advokátov je reprezentovať svojich klientov a práva a záujmy týchto klientov, ktoré sú chránené zákonom. Právo na právnu pomoc je jedným z ústavných práv ustanovených v Ústave SR a toto právo musí byť naplno zaručené. To by bolo nemožné, ak by nezávislosť advokátov, teda ich disciplinárna právomoc a nezávislosť Slovenskej advokátskej komory nebola dodržaná,“ píše v liste Pelicarić. Ako dodal, SAK požaduje vysoké etické štandardy a neustále ich presadzuje prostredníctvom svojich disciplinárnych orgánov.

Podľa Pelicarića je kľúčové, aby všetky navrhované zmeny systému „bŕzd a protiváh“ boli transparentne prediskutované a opatrne premyslené. „Je nevyhnutné, aby bol právny štát na Slovensku uchovaný v takej sile, ako je v celej Európskej únii,“ uzavrel Pelicarić.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies