Návšteva generálneho prokurátora Maroša Žilinku v Ruskej federácii

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka a prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera sa v dňoch 11. až 13. januára 2022 zúčastnili, spoločne so zástupcami rezortov prokuratúry a ministerstiev spravodlivosti z vyše tridsiatich krajín, ako napríklad Belgické kráľovstvo, Bosna a Hercegovina, Grécko, Taliansko, Moldavsko, Nórsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko či Chorvátsko, 300. výročia ruskej prokuratúry.

Svoje popredné zastúpenie mali aj medzinárodné inštitúcie ako sú Rada Európy, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), či Medzinárodná asociácia prokurátorov (IAP). V rámci oficiálneho programu sa generálny prokurátor Slovenskej republiky zúčastnil spoločne s vedúcimi delegácií aj príhovoru prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Vladimíroviča Putina.

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka sa počas pracovnej cesty neformálne stretol s generálnym prokurátorom Slovinska Dragom Šketom, s ktorým komunikovali o možnostiach vzájomnej spolupráce medzi rezortmi prokuratúry.

Rovnako využil priestor na stretnutie s prezidentom IAP pánom Cheol-Kyu Hwangom, ktorý osobne pozval generálneho prokurátora Slovenskej republiky na 27. plenárne zasadnutie Medzinárodnej asociácie prokurátorov (IAP), ktoré sa bude konať v septembri 2022 v Tbilisi.

Súčasťou zahraničnej pracovnej cesty v Moskve bol aj podpis Programu spolupráce medzi Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie na roky 2022 a 2023.

Generálni prokurátori sa vzájomne zhodli, že podpis tohto Programu spolupráce nie je iba formálnym aktom, ale jeho realizácia prinesie vyváženú a konštruktívnu spoluprácu na expertnej úrovni. Vzájomné stretnutie uzavreli konštatovaním, že proti nadnárodnej kriminalite, ktorá nemá „pôvod“, ale iba jediný účel, sa dá bojovať len spoločne.

Odborné stretnutia sa v priebehu dvoch rokov majú realizovať v oblastiach korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ako aj v oblasti ochrany práv a oprávnených záujmov sociálne zraniteľnej skupiny občanov, napríklad nezaopatrených detí, či osôb so zdravotným postihnutím.

Tak, ako na doposiaľ každej zo svojich zahraničných pracovných ciest, generálny prokurátor Maroš Žilinka navštívil aj slovenské diplomatické zastúpenie v danej krajine. Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve sa spolu s prvým námestníkom generálneho prokurátora Jozefom Kanderom stretol s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Slovenska v Rusku Ľubomírom Rehákom a jeho zástupcom Marekom Bartkom.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies