Nedeľník z politických diskusií 05/22

V diskusií mimoparlamentných strán sa odohrala presilovka štyroch na jedného, keď jediným proti obrannej dohode s USA bol Milan Uhrík, predseda Republiky a za boli viac, či menej predseda KDH Milan Majerský, predseda Aliancie Krisztián Forró a predseda Dobrej voľby a Umiernených Tomáš Drucker. Šancu diskutovať dostala aj obľúbená “dvojíčka” predseda parlamentu Boris Kollár, šéf Sme rodina a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, no a slovu sa dostal aj Juraj Šeliga zo Za ľudí a Robert Kaliňák zo Smeru-SD.
Prestrelka sa tentokrát odohrala aj mimo kamier. Prezidentský palác obvinil Ľuboša Blahu zo Smeru z „klamlivo zostrihaného videa“. Aká je pravda? Podpísala alebo nepodpísala by Zuzana Čaputová v roku 2019 dohodu s USA? Zaujímavý je, ale aj postoj Maroša Šefčoviča k tejto dnes aktuálnej téme.

FÉROVKA V PODOBE ŠTYRIA NA JEDNÉHO!

Lepšie PR sa Uhríkovi ani nemohlo prisniť. V čase, keď podľa prieskumov je väčšina Slovákov proti dohode s USA sa Uhrík dostal do debaty s tromi politikmi, ktorí sú za dohodu a moderátorom, ktorého videnie sveta sa tiež plne stotožňuje s americkou ambasádou. Presilovka na Uhríka priniesla už tradičnú demagógiu okolo okupačnej zmluvy.

Štvorica politikov mala problém sa dohodnúť už na samotnom pomenovaní zmluvy. Uhrík hovoril o vojenskej zmluve, Majerský o rámcovej a Drucker vytiahol zdá sa nový termín “technická zmluva”. Odzneli aj typické klamstvá a pochybné argumenty, ktoré nie sú hodné v tak pokročilej dobe, keď zmluva je už prakticky v cieli.
Druckerove argumenty, že sme posledná krajina na východnej hranici, ktorá zmluvu nemá alebo fakt, že podobné dohody s Ruskom má 73 krajín a teraz čo?, je natoľko detinským argumentom, na ktorý možno odpovedať len otázkou, ktorá patrí mamám: Ak by ostatní skočili do studne, skočil by si aj ty? Tomáško? Podľa vyjadrení Majerského v KDH zaspali dobu a píše rok 2019, keď v politike kraľovalo vyjadrenia “lebo Fico”. Predseda KDH, ktorý by mal radšej brojiť za otvorenie kostolov, je za podpis okupačnej zmluvy lebo celý kolotoč rozbehol Fico, nevadí, že Fico ho v roku 2019 zastavil spolu so SNS, ale dôležité je, že jeho vláda o zmluve začala rokovať.

Čiastočné vajatenie predviedol Forró, ktorý sa o dohode nechcel veľmi rozprávať a tému označil za zakrývanie problémov koalície, ale napokon uviedol, že zmluvu by Aliancia podpísala. Tézu o zakrývaní problémov koalície s nadšením prijali Drucker s Majerským, ktorý pridali, že opozícia si na téme “robí body”. Sobotné vystúpenie hovorcu vlády Eduarda Hegera bolo zosmiešnené, keď ani mimoparlamentné strany nepostrehli opatrenia vlády k cenám energií a potravín.

KOLLÁR BY POVINNÉ OČKOVANIE VETOVAL

Stáva sa už folklórom diskusií, že prvé vety musí Pellegrini venovať vysvetleniu rozdielu medzi rokovaním o zmluve a podpisom zmluvy. Moderátorom neprekáža, že už to povedal niekoľkokrát, ale jednoducho pre účely propagandy musí zaznieť, že v minulosti Pellegrini dohodu s USA obhajoval.

Hlasovanie o dohode s USA v parlamente síce s vysokou pravdepodobnosťou prejde, ale zaujímavé sú Kollárove počty. “Traja, štyria možno piati poslanci budú proti dohode s USA,” povedal predseda Smer rodina minulý týždeň, aby dnes “upresnil”, že proti bude pravdepodobne polovica jeho klubu, čo znamená až osem poslancov. Kto teda Slovensko zradí a kto nie, teda ukáže až samotné hlasovanie. Kollár, ale podľa vlastných slov verí ministrom, ktorí zmluv pripravovali a na laickú a odbornú verejnosť môže zvysoka kašľať.
Uvažovať na konci pandémie je síce scestné, ale minúť sedem miliónov dávok ležiacich v skladoch pri dobrovoľnosti môže byť problém. Pri politike radšej pichnúť ako vyliať, niektorí ešte uvažujú, že poslúchnu rozkaz a povinné očkovanie uzákonia. Pellegriniho na konci pandémie už nepresvedčí ani nová vakcína a Kollár tvrdí, že povinné očkovanie by vetoval, a to napriek tomu, že má v sebe tri dávky a tretiu považuje za poslednú. Či Kollár tento postoj ustojí uvidíme, ale zobchodovať sa dá všetko!

To, že všetko je v rukách blázna z Trnavy sa potvrdili pri téme zdražovania, kde Kollár jasne povedal, že aktuálne túto tému drží Igor Matovič! Ekonóm s podvodne získaným titulom si zaumienil, že domácnostiam pomôže len opatreniami, na ktoré mu navrhovateľ opatrenia nájde peniaze v rozpočte. Čo keby pomohol “mačičiak”, ktorý našiel peniaze na Matovičove zvrátené sny? Pavlínka by konzervu navyše určite rada obetovala.

ŠELIGA VYBERÁ STRATEGICKÉHO PARTNERA

Vzhľadom na vek nemôže Šeliga senil, ale len… V diskusií s Kaliňákom znovu bez argumentov obhajoval obrannú dohodu s USA, ktorú väčšina na Slovensku odmieta. Zmluva je vraj jasným začlenením Slovenska na Západ! Tí, ktorí vidia Slovensko v strede a vedia prečítať zmluvu s NATO majú smolu, lebo americkí nohsledi ako Šeliga potrebujú ešte niečo navyše a americký vojakov na slovenských základniach.
Slovensko si vraj zmluvou a začlenením sa k USA vazalskou zmluvou vyberá strategického partnera, tvrdí Šeliga. Zmluva NATO je nič a členstvo v EÚ už vôbec nič, a teda potrebujeme niečo navyše. Keď už Šeliga hovorí o strategickom partnerovi, tak už sme vo vojne s Ruskom? Alebo prečo si máme vyberať? Vojna na Ukrajine, síce to USA veľmi chcú a tlačová agentúra Bloobmerg ju titulkom “Rusko napadlo Ukrajinu” takmer spustila, ale vojna nevyhovuje okrem USA absolútne nikomu!

Nie je momentálne strategicky výhodné mať dobré vzťahy s Ruskom? Alebo Šeliga naozaj verí tomu, že vďaka drahému plynu z bridlice od USA nebude v kríza? „Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýtal sa Kaliňák, ak nám dáva len možnosť strčiť sa hlbšie do zadku USA, tak je to veľmi málo, ale Šeliga a zvyšok, ktorý nemožno inak nazvať ako vojnovými štváčmi, si to neuvedomuje. Výsledok hlasovania o zmluve, ktorú väčšina nechce bude aj podľa Šeligu tesný…
Prieskum k otázke, “Súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby sa ľudia, ktorí sa bez závažného zdravotného dôvodu nedajú zaočkovať proti ochoreniu COVID 19, podieľali na nákladoch na liečbu, ak ju budú kvôli tomuto ochoreniu potrebovať (napr. hospitalizácia v nemocnici)?” ukazuje, že videnie sveta podľa mainstreamu je aktuálne politicky nepriechodné a aj vláda diletantov si sankcie voči neočkovaným rozmyslí. Až 66,5 percent opýtaných je proti, 31,1 percent je za a 3,1 percent sa nevedelo vyjadriť. Pri pohľade na tie čísla, čo tak urobiť o dobrovoľnom zaočkovaní zaočkovaných? Koľko ľudí na Slovensko bolo donútených dať sa zaočkovať?

PRESTRELKA ČAPUTOVÁ VERZUS BLAHA

Mimo diskusií sa odohrala prestrelka medzi Prezidentským palácom a poslancom za Smer-SD Ľubošom Blahom, ktorý podľa Zuzany Čaputovej účelovo zostrihal video z prezidentskej kampane, kde Čaputová v roku 2019 odmietla podpis podobnej dohody s USA ako je aktuálne na stole.
Čaputová, resp. jej kancelária sa opäť odvoláva na zdrap papiera tzv. interpretačnú doložku, ktorou vraj zabezpečila svoj postoj z roku 2019. Čaputová by podľa slov vo volebnej kampani takúto zmluvu nepodpísala, ale už vtedy “zastávala názor, ktorý prezentuje minister zahraničných vecí”, a teda nominant Smeru-SD.

Zaujímavý je postoj k zmluve kandidáta na prezidenta s podporou Smeru Maroša Šefčoviča, ktorý hovoril o “červených čiariach”: “Musíme rokovať s troma jasnými červenými čiarami. Prvá je žiadne cudzie vojenské základne na našom území, Druhá červená čiara je žiadne cudzie vojská na Slovensku. A tretia červená čiara pre mňa je, že veliť slovenským vojakom a slovenským vojačkám, pokiaľ by mali byť nasadený do vojenskej operácie budú len slovenský generáli.” (celé vyjadrenia Čaputovej a Šefčoviča v priloženom videu)
Ak mal kandidát Smeru v roku 2019 v prípade dohody s USA tri červené čiary, tak argument, že zmluvu pripravila “Ficova a Pellegriniho vláda” definitívne stráca hodnotu a slúži len na odvrátenie pozornosti a smrdí snahou zmariť možné referendum o tejto dohode, ktoré ju ešte môže hodiť do zabudnutia…

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies