Nelegálne sledovanie opozície je prejavom štátneho terorizmu

Robert Fico: „Agenda zneužívania trestného práva, manipulácie trestných konaní a udavačov patrí do môjho politického portfólia. Prakticky od apríla 2020, pravidelne na týždňovej alebo dvojtýždňovej báze informujem slovenskú verejnosť o všetkých zisteniach, ktoré potvrdzujú, čo všetko sa tu na Slovensku v boji proti opozícii používa a deje,“ uvádza R. Fico pričom dodáva, že „Slovensko je krajina, kde sa v mene boja proti opozícii úplne bežne manipulujú trestné konania.“

Za posledný rok a pol existujú jasné dôkazy o tom, že sa väzba zneužíva ako inštitút trestného práva. Vo väzbe dnes sedia nevinní ľudia, ktorí sú z nej postupne prepúšťaní, a ak sa tieto veci dostanú na súd, netreba ani pochybovať o tom, že títo ľudia budú oslobodení spod nezmyslených politických obžalôb.

„Trestný systém, ktorý dnes na Slovensku vedie pán Lipšic a jemu podobní je založený na princípe udavačov, na vymýšľaní trestných vecí a korumpovaní udavačov,“ konštatuje R. Fico. Zároveň dodáva, že „policajti si priamo v budove NAKA vymýšľali trestné stíhania, radili udavačom ako utiecť policajnej sledke, a dokonca radili a pomáhali udavačom tak, že prerušili policajný zásah, ktorý mal viesť k zadržaniu troch ľudí z kriminálneho prostredia, ktorí preukázateľne páchali trestnú činnosť. Všetko toto bolo riadne potvrdené,“ uviedol R. Fico.

Matovičove prejavy neúcty a arogancie

Hrubé zneužívanie trestného práva na boj proti opozícii je realita Slovenska od roku 2020 až do dnešných dní. „Táto éra tmy, ktorá dnes na Slovensku v právnom štáte je, sa skončí tak, že ak sa bude posudzovať trestnoprávna zodpovednosť, tak to nebude o tých ľuďoch, ktorí sú dnes obvinení alebo vo väzbe, ale bude sa posudzovať trestnoprávna zodpovednosť skupiny politicky angažovaných vyšetrovateľov, najmä na NAKA; skupiny prokurátorov, najmä tých spojených so špeciálnou prokuratúrou, a tiež skupiny sudcov, kde sa bude posudzovať trestný čin ohýbania práva,“ konštatuje R. Fico.

Rozhodnutie krajskej prokuratúry v Nitre o tejto kauze podľa R. Fica povedalo úplne všetko a je trestuhodné, ako sa média snažia zahmlievať problém, ktorý tu na Slovensku máme. Články, ktoré sa objavujú v médiách nesmerujú k podstate veci. „Podstata veci v tomto ohľade je, že tu existuje štátny a politický terorizmus za zneužitia prostriedkov štátnej moci v boji proti opozícii. To, čo predviedli vybraní vyšetrovatelia a prokurátori, ako oklamali ešte aj sudcu, ktorý vydal príkaz na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov, to je typický prejav politického terorizmu,“ odkazuje R. Fico.

V prípadoch, ktoré vedie a dozoruje špeciálna prokuratúra vo veci ľudí, ktorí sú dnes obvinení alebo vo výkone väzby a sú spájaní s bývalou vládou, má ohromne slabú dôkaznú situáciu. „Tá dôkazná situácia je tak chabá, že musia siahať po udavačoch, motivovať ich štátnou korupciou a pripravovať ich konkrétne výpovede a chrániť ich. A keď ide o ich ochranu, tak si vyšetrovatelia NAKA vymyslia obvinenie voči predstaviteľom inšpekcie na ministerstve vnútra, aby diskreditovali ich prácu,“ tvrdí R. Fico.

„Cieľom spomínanej kauzy „Jeleň“ preto bolo vyhotoviť také záznamy, ktoré budú okamžite použité v trestnom konaní. Aj preto si vyšetrovateľ, ktorý to mal na starosti, zhodou okolností brat pána Juhása, politicky angažovaného vyšetrovateľa, komplet vymyslel trestnú činnosť, ktorá sa týka pytliactva. Zašiel dokonca až tak ďaleko, aby navýšil skutkovú podstatu, že si vymyslel používanie zbrane, ale aby toto bola priťažujúca okolnosť, mohlo by to byť len vtedy, ak by bola zbraň použitá proti človeku, nie proti zvieraťu. Ďalej si vymyslel legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Toto urobil od začiatku do konca, aby sa dostali na súd k rozhodnutiu, že môžu začať používať ITP prostriedky. A tie boli vo veci pytliactva použité prvýkrát v histórii, a to len preto, lebo oklamali sudcu,“ konštatuje R. Fico.

Na základe týchto skutočností je preto absolútne zrejmé, že vyšetrovateľ Juhás konal na základe konkrétnych pokynov a jeho úlohou bolo zabezpečiť dôkazy proti R. Ficovi a advokátom, ktoré mali neskôr významnou mierou ovplyvniť priebeh ďalších trestných konaní. „Cieľom nelegálneho odpočúvania teda bolo získať dôkazy, ktoré by predstaviteľov opozície a advokátov mali viesť k trestnoprávnej zodpovednosti. Mali získať informácie, ktoré by sa dali použiť pre predlžovanie väzby Norberta Bödöra a Tibora Gašpara. Chceli získať dôkazy, ktoré mali politicky diskreditovať ľudí, ktorí v minulosti spolupracovali so stranou SMER – SD,“ tvrdí R. Fico.

Vyšetrovateľ Juhás teda vybavil, aby sa mohlo spustiť získavanie ITP záznamov na poľovníckej chate, pretože vedel, že sa tam stretáva opozícia a advokáti, a aby to dosiahol, tak bol oklamaný sudca. Akonáhle tieto záznamy mal, okamžite utekal za Lišpicom na špeciálnu prokuratúru, lebo boli zvedaví, čo na záznamoch je. Keď tam nenašli absolútne nič, tak nahrávky okamžite posunuli do médií, pričom ich pred tým nevidel ani samotný sudca, ktorý pred tým vydal povolenie na ITP vo veci pytliactva. Nie je preto prekvapujúce, že krajská prokuratúra v Nitre a generálna prokuratúra tieto nahrávky označila za nezákonné a nepoužiteľné v žiadnom inom konaní.

„Podal som na Európsku komisiu podanie v súlade so zmluvou o EÚ, kde žiadam, aby Európska komisia začala skúmať niektoré parametre právneho štátu na Slovensku. Aj tento prípad po rozhodnutí krajskej prokuratúry a generálnej prokuratúry, že ide o nezákonné nahrávky len potvrdzuje, v akom hlbokom úpadku je právny štát a Slovensku. Budem preto toto podanie dopĺňať a tlačiť na Európsku komisiu, aby sa začala pozerať na to, čo sa deje na Slovensku. Advokáti si robia poctivo svoju prácu, majú mať zaručenú dôvernosť rozhovorov, čo však bolo v tomto prípade zo strany štátu porušení. Ak sa to deje verejne činným osobám, dá sa nad tým zo strany verejnosti prižmúriť oko, tento prípad však dokazuje, že sa to môže diať aj bežným ľuďom, a to je veľmi nebezpečné,“ uzatvára R. Fico.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies