NKÚ: Úrad možno vykoná kontrolu hospodárnosti a účelnosti nákupu stíhačiek F-16

Zistenia a odporúčania kontroly nákupu stíhacích lietadiel F-16, ktorý vykonal Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), vyhodnotia kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a jeho predseda Karol Mitrík rozhodne o ďalšom postupe.

Jednou z možností je, že NKÚ vykoná kontrolu, alebo spracuje odbornú analýzu, ktorá odpovie na otázky súvisiace s hospodárnosťou a účelnosťou obstarania stíhačiek a na jeho súlad so strategickými dokumentmi slovenských ozbrojených síl a záväzkami našej krajiny voči partnerom v NATO. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Janka Burdová.

ÚVO by mal doručiť výsledky kontroly obstarávania stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70 NKÚ v najbližších dňoch.

Úrad pre verejné obstarávanie vo štvrtok 13. augusta ukončil kontrolu postupu bývalého vedenia ministerstva obrany pri obstarávaní nových stíhačiek. Úrad skonštatoval, že rezort postupoval netransparentne a bránil mu tak v kontrole obstarávania. Konali tak v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. ÚVO však nezistil porušenie zákona pri nákupe stíhacích lietadiel F-16, ktoré by malo vplyv na výsledok verejného obstarávania. Zákazku ale posunul NKÚ a ten by mal preskúmať opodstatnenosť a výhodnosť nákupu stíhačiek.

Ministerstvo obrany dotiahlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16 C/D Block 70. Ich dodanie je naplánované do roku 2024. Lietadlá boli obstarané cez americký program spôsobom vláda-vláda. Slovenský vzdušný priestor v súčasnosti strážia zastaralé stroje MiG-29, na ktorých prevádzku Slovensko navyše vynakladá ročne desiatky miliónov eur.

Kaviarenské rozhorčenie nad Bieloruskom

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies