O politikoch, Jánovi Kuciakovi, médiách s Pavlom Forischom a Stanislavom Žiaranom , časť 2.

Pavol Forisch sa spoločne so svojim kolegom Stanislavom Žiaranom niekoľkokrát vyjadrili, že disponujú jasnými dôkazmi o protizákonnej činnosti vplyvných ľudí na Slovensku. Podali veľké množstvo trestných oznámení v tejto súvislosti, poukazujú na ekonomickú, ale i násilnú trestnú činnosť finančnej skupiny Penta, čím sa vôbec netaja. O svojich zisteniach v minulosti poskytli informácie niekoľkým novinárom, vrátane zavraždeného Jána Kuciaka. Zistenia, týkajúce sa aj samotnej vraždy novinára a jeho priateľky, dokonca poskytli aj najvyšším predstaviteľom NAKA, niekoľko týždňov po jej spáchaní a zverejnení.

Kedy si sa osobne spoznal s poslancom Rajtárom…?

Bolo pár mesiacov pred voľbami 2016.

Bol si v kontakte (osobnom) aj s inými poslancami NR SR za stranu SaS…? Ak áno, ako prebiehali stretnutia a čo sa na nich preberalo…?

V podstate nebol. Jožo (Rajtár, pozn. autora), bol jediný ochotný a schopný zverejniť, zo svojej pozície poslanca NR SR, naše zistenia o tzv. podnikateľských aktivitách Bašternáka a ich partie. No a raz sme sa stretli s ďalšou členkou SaS  Luciou Nicholsonovou. Ona je presný opak Jozefa Rajtára. Neschopná a neochotná zaoberať sa čímkoľvek, čo by mohlo pomôcť k odhaleniu daňových podvodníkov. A navyše nás aj ohovárala v médiách, nejakými nezmyselnými historkami, podľa ktorých sme na ňu tlačili. Je bohužiaľ pravdou, že nevyniká príliš veľkým intelektom a je falošný človek s nízkym morálnym kreditom. Aj keď sa to snaží, pri verejných vystúpeniach maskovať, výsledok jej snaženia je opačný.

Prečo sa podľa teba zmenil postoj vedenia SaS voči vám (Forisch, Žiaran a spol.)…?

Postoj SaS sa vlastne nikdy nezmenil, Jožo Rajtár nikomu v SaS nevysvetľoval, odkiaľ dokumenty, ktoré stále vyťahuje vlastne má. Ľudia zo SaS sa dokázali na tlačových konferenciách len postaviť pred kamery a prezentovať dôkazy, o ktorých vlastne ani netušili odkiaľ sú a kto im ich dodal. To sa týka aj p. Lipšica, ktorý na tlačovkách držal v rukách dôkazy o trestnej činnosti pochádzajúce od nás. Dnes Lipšic paradoxne zastupuje zlodejov z Penty proti nám s úplne nezmyselnými a vymyslenými obvineniami. Na nedávnu otázku Moniky Tódovej, prečo zastupuje Pentu, p. Lipšic odpovedal, že on zastupuje Mecom. Asi by bolo dobré pripomenúť pánovi advokátovi, že Mecom je Penta.  Hovorí sa, že peniaze kazia charakter, ale aj to, že v prvom rade ide iba o peniaze. Tak v tomto prípade platí aj jedno aj druhé. Veď nech sú zlodeji a paraziti, hlavne že platia. A určite veľmi dobre.

Ďalší konkurz voči spoločnosti Mecom Group sa blíži, špina ide na povrch

Ako často si sa stretával s novinármi…?

Komunikácia s novinármi je veľmi zložitá. Hlavne to, aby písali o veciach, ktoré skutočne trápia našu spoločnosť a sú zásadné pre smerovanie našej krajiny. Hlavne z hľadiska objasňovania skutočného diania a stavu vecí na Slovensku.

Čo chceli novinári na stretnutiach hlavne vedieť?

Nechceli vedieť nič, ale všetko čo potrebovali dostali. Informácie si overili a uverejnili. Niektorí. Ostatní nezverejnili nič. Lebo sa báli alebo sa stále boja. Ono im to ani nemožno zazlievať. Ale otázka je prečo potom robia novinárov.

Kontaktovali ťa novinári aj v období, keď už prestali písať články na základe vašich info…?

Ono to funguje opačne. Novinárov musíte kontaktovať vy, aby sa niečo dostalo na verejnosť.

Žiadali ťa niektorí politici o to, aby si im poskytoval alebo získaval nejaké informácie…?

Nie.

Koľkokrát si sa osobne stretol s Jánom Kuciakom…?

Párkrát. Neskôr sme komunikovali emailami, smskami. Dostal kopu hotových káuz a dôkazov k tomu.

Ako na teba pôsobil (tvoja osobná analýza Kuciaka)…?

Inteligentný a veľmi schopný človek s analytickým myslením. Navyše mal aj charakter a zmysel pre spravodlivosť. Jeho činnosť veľmi prispela k tomu, čo sa na Slovensku momentálne deje. Myslím tým odhaľovanie obrovskej korupcie vysokopostavených politikov a ich prepojenie na organizovaný zločin oligarchov alebo tzv. finančných skupín

Mal od vás Kuciak k dispozícii niečo, čo po jeho smrti zmizlo (informácie)…?

Ťažko povedať. Mal od nás veľké množstvo zásadných informácií o pôsobení a činnosti „podnikateľov“ a  „finančných skupín“ na Slovensku.

S Paľom Forischom, ste asi mesiac po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, absolvovali stretnutie s vedením NAKA. Na tomto stretnutí ste odovzdali informácie, ktoré už v tej dobe naznačovali, s akými menami by sa mohla spájať objednávka ich vraždy. Môžeš trochu popísať priebeh tohto stretnutia…?

Krátko po vražde Jana Kuciaka sme s Paľom analyzovali dôvod, prečo bol tento schopný a nebojácny novinár, so zmyslom pre pravdu a spravodlivosť  zavraždený. Motívov jeho vraždy mohlo byť niekoľko, ale ak berieme do úvahy jeho prácu, ktorá bola na slovenské pomery mimoriadne odvážna a nebezpečná , motív bol viacmenej jasný. Nakoľko sme vedeli, čo všetko doteraz odhalil a publikoval, kto a ako na túto jeho činnosť reagoval a hlavne čím všetkým ešte disponoval, nebolo až také zložité určiť možný okruh objednávateľov jeho vraždy. Preto sme cez nášho spoločného kamaráta kontaktovali, vtedy ešte podpredsedu parlamentu p. Glváča, aby nám sprostredkoval stretnutie s nejakým policajným funkcionárom. Dôvodom bolo, odovzdať polícii všetky naše poznatky o možných objednávateľoch vraždy, ktoré sme získali operatívnou cestou a poznatkami na základe materiálov,   ktoré sme Jánovi Kuciakovi odovzdali.

Stretnutie sa nakoniec aj uskutočnilo…?

Áno. Stretnutie sa uskutočnilo. Náš kamarát, ktorí toto stretnutie zabezpečoval, nám poskytol informáciu, že stretnutie s policajnými funkcionármi sa uskutoční v kancelárii vtedajšieho podpredsedu NR SR p. Glváča. Na stretnutie nás odviezla limuzína NR SR a my sme sa ocitli blízko možnosti, poskytnúť naše materiáli do rúk spravodlivosti. Po prehliadke a odovzdaní mobilných telefónov sme sa presunuli do spomínanej kancelárie, kde nás už čakal riaditeľ NAKA p. Hraško a riaditeľ protizločineckého útvaru NAKA p. Kúdela. Títo páni už vo svojich funkciách dnes nie sú. Pán Glváč bol prítomný iba chvíľu.

Preukázanie výskytu baktérie Listeria Monocytogenes, je podľa spoločnosti Mecom vydieranie

Aký bol konečný výsledok stretnutia…?

Prítomným pánom sme stručne popísali naše zistenia a odovzdali sme im materiály, ktoré sa ich týkali. Bola to v podstate naša analýza a informácie o všetkom, čo mal Ján Kuciak od nás k dispozícii. Už zo zoznamu informácií, ktorými zavraždený novinár od nás disponoval, muselo byť aj menej skúsenému vyšetrovateľovi jasné mnoho. Páni si nás teda vypočuli, prevzali naše materiály a spýtali sa nás či sme ochotní urobiť aj oficiálnu výpoveď. Samozrejme sme súhlasili, na základe čoho nám bolo povedané, aby sme (myslím) na ďalší deň prišli do sídla NAKA v Bratislave a vypovedali v tejto veci. Na dohodnutý termín išiel na NAKA vypovedať prvý Paľo Forisch. Nikto však na NAKA nemal ani potuchy o tom, že nás majú vypočuť a taktiež nezabralo tvrdenie o dohode s Hraškom a Kúdelom. A záhadne sa stratil aj materiál, ktorý sme im u p. Glváča odovzdali. Takže to je výsledok…

 Aký je tvoj osobný názor na údajnú teóriu, že trojica obvinených Andruskó, Marček, Szabó našli v dome Kuciaka už mŕtveho…?

Keď sa pozrieme na priebeh vyšetrovania vraždy novinára a jeho priateľky,  tak táto teória nemusí byť až taká údajná.

 Aký je tvoj názor na analýzu, ktorú pár týždňov po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, uverejnil bývalý vyšetrovateľ Šátek…?

Analýza bola veľmi podobná tej našej. Takže správna.

Čo predchádzalo podaniu návrhu na konkurz spoločnosti Mecom…?

Dôkladná analýza pohľadávok, ktoré sme mali k dispozícii a možností  ich vyriešenia.

Disponuješ informáciami, ktoré neboli doteraz zverejnené, ale mohli by viesť k odhaleniu závažnej trestnej činnosti vysokopostavených ľudí a politikov…?

Disponuje s nimi viacero ľudí. Sú medzi nimi aj ľudia z polície a prokuratúry.

Disponuješ aj konkrétnymi dôkazmi, , ktoré neboli doteraz zverejnené, ale mohli by viesť k odhaleniu závažnej trestnej činnosti vysokopostavených ľudí a politikov…?

Na túto otázku je odpoveď totožná s tou predchádzajúcou.

Použiješ ich, aby mohla byť závažná trestná činnosť vysokopostavených ľudí a politikov odhalená, vyšetrená a potrestaná…?

Zo skúseností vieme, že už poskytnuté informácie sa väčšinou minuli svojmu účelu. Je nutné, aby sa kompetentné orgány už konečne zaoberali aj dôkazmi týkajúcich sa zločinov iných ľudí ako Kočnera.

OČTK sa príliš vašimi podaniami a trestnými oznámeniami nezaoberajú…minimálne naťahujú čas. Aký postup by si zvolil, pri použití ešte doteraz nezverejnených informácií a dôkazov…?

Postup ako doteraz. Informovať orgány činné v trestnom konaní  a verejnosť .

Kontaktoval ťa niekedy Norbert Bödör…

Nie.

Stretol si sa s ním osobne…?

Nie

Je pravdou, že ste s kolegami operatívnou činnosťou došli k dôkazom, že objednávateľom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice, bol šéf Penty Haščák…?

Všetko k čomu sme dospeli sme už odovzdali orgánom činným v trestnom konaní.

Kontaktoval si ty alebo niekto s tvojich kolegov, rodičov Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka po vražde ich detí…? Ak áno, v akej súvislosti…?

Nie.

 

Ďakujem za rozhovor.

So Stanislavom Žiaranom sa rozprával Roman Kvalténi.

O politikoch, Jánovi Kuciakovi, médiách s Pavlom Forischom a Stanislavom Žiaranom , časť 2.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies