Obchodné reťazce manipulujú ceny

R.FICO: KVÔLI NESCHOPNEJ VLÁDE RASTÚ CENY DVOJNÁSOBNE OPROTI PRIEMERU EUROZÓNY. TREBA ZATLAČIŤ NA OBCHODNÉ REŤAZCE, PRI TEJTO NESCHOPNEJ VLÁDE TO NEMÁ KTO UROBIŤ

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia sa dnes na tlačovej besede venovali téme extrémnych cien potravín a klamstiev obchodníkov. Predseda strany Robert Fico uviedol, že Slovensko má v porovnaní s eurozónou ako celkom infláciu dvakrát vyššiu ako je priemer eurozóny. Kým tu sa to pohybuje na úrovni cca 9%, na Slovensku je miera zdražovania na úrovni medzi 15 a 16%. Dôkaz toho, že vláda v demisii sa naozaj o nič nestará. Najväčší podiel na zdražovaní majú rastúce ceny potravín, ktorý je na úrovni takmer 30%, druhá položka je to, čo ľudia zaplatia za bývanie a za energie. Sme druhí najhorší v eurozóne, za čo v plnej miere zodpovedá neschopná vláda a prezidentka Čaputová.

Pri predaji základných potravín sa u nás navyše dejú prinajmenšom zvláštne veci. „Na jednej strane sme svedkami obrovského zdražovania, kde by človek možno očakával elementárnu mieru solidarity obchodných reťazcov s občanmi Slovenskej republiky a so Slovenskom, na druhej strane vidíme prudko narastajúce zisky obchodných reťazcov. Nemôže byť miera čistého zisku obchodného reťazca na Slovensku osem alebo deväť percent, ak v iných krajinách západnej demokracie sa pohybuje tento priemer medzi dvoma, tromi percentami,“ uviedol predseda SMERu.

Klamanie spotrebiteľa pri znižovaní gramáže výrobkov

Fico povedal, že je tu mimoriadne nebezpečný trend, dochádza ku klamaniu spotrebiteľa spôsobom, ktorý na jednej strane vyzerá ako legitímny, na druhej strane z hľadiska etiky totálne zlyháva. Na tlačovej besede ukázal dva rovnaké rohlíky, obidva za 14 centov. No jeden z rožkov vážil 50 gramov, druhý, rovnako vyzerajúci, vážil 40 gramov. Začína mimoriadne nebezpečná tendencia, že síce nerastie cena výrobkov, no majú menšiu váhu, pretože by ľudia začali byť kúpyneschopní. Samotné pekárne potvrdili, že sa niektoré obchodné reťazce na nich obracajú, aby im zadovažovali výrobky s nižšou váhou.

Robert Fico pripomenul, že v čase, keď bol SMER  súčasťou vlády, pristúpili k zníženiu DPH na 10% na vybraný okruh základných potravín. SMER viedol boj proti dvojitej kvalite potravín. No to, čo sa mu podarilo dosiahnuť, dnes už neplatí. SMER ďalej prijal zákon, ktorý sa týkal nekalých praktík obchodných reťazcov. No došli liberálni sulíkovci a všetko zrušili. Ďalej bol otvorený voľný predaj z dvora, otvárali sa mliečne automaty s čerstvým mliekom.

„Dokonca sme viedli aj spor s Európskou komisiou, keď sme povedali, že chceme, aby do našich školských jedální a do toho štátneho stravovacieho systému prichádzala produkcia len zo slovenských firiem. Bolo nám povedané, neexistuje, ste v Európskej únii, musíte rešpektovať, že musí tu byť rovnosť príležitostí pre všetkých, ktorí sú súčasťou tohto spoločného európskeho poľnohospodárskeho priestoru. Ale ako má konkurovať ten slovenský poľnohospodár, keď dostáva možno trikrát, štyrikrát menej dotácií, ako dostáva francúzsky alebo španielsky poľnohospodár?“

Robert Fico prízvukoval, že pokiaľ zlyhal trh a máme extrémnu situáciu, čo máme, krajiny sa budú musieť správať radikálnejšie, pokiaľ ide o ochranu vlastných potravinárskych záujmov. Nie je možné, aby sme k nám dovážali vo veľkom množstve jablká, zemiaky, mrkvu alebo kapustu, teda produkciu, ktorá tu v minulosti bola v rozsahu, že sme boli sebestační. Voľný trh zlyhal, spoločná európska poľnohospodárska politika nie je schopná zabezpečovať, aby sa krajiny, ktoré sú súčasťou tejto politiky cítili, že sú rovné.

Výzva na solidárnosť k obchodným reťazcom

„Chcem oznámiť obchodným reťazcom, že budú musieť prejaviť mieru solidarity k tomuto štátu. Nemôže mať niekto deväť percent čistého zisku, čo sú v rokoch možno miliardy eur a niekto dostane ako darček o 20 percent ľahší rožok za tú istú cenu. Preto budeme veľmi jasne rokovať s obchodnými reťazcami, kde sa musí nastaviť rozumná miera ich zisku, ktorý im patrí,“ vysvetlil R. Fico.

Slovensko ďalej bude musieť ísť odvážne do konfliktov s Európskou komisiou. Prečo by napríklad Slovensko, ktoré je jedným z najväčších producentov minerálnych vôd sa nemohlo prezentovať pri štátnych príležitostiach so svojimi výrobkami? Ďalej je tu otázka plánu obnovy, ktorý je tu nastavený tak, že kvôli nemu zrejme padajú ďalší členovia vlády, no nová vláda bude musieť rokovať o zmenách priorít, keďže sa peniaze nedostali tam, kam bolo treba, napríklad do poľnohospodárstva.

Podpredseda strany Richard Takáč uviedol, že sme svedkami toho, že reálne ľudia zmenili nákupné košíky, nakupujú menej a čo najlacnejšie a menej kvalitné potraviny, živnostníci zatvárajú prevádzky, podnikatelia krachujú, nevládzu platiť extrémne vysoké ceny energií. Tiež potvrdil, že obchodné reťazce majú neporovnateľné zisky s ostatnými krajinami EÚ. Uviedol príklad, že istý reťazec za rok 2021 mal čistý zisk 147 miliónov eur. A čo spravila vláda, aby pomohla ľuďom z hľadiska znižovania cien v reťazcoch? Už spomínaný Plán obnovy a odolnosti, jedna veľká nula.

Podpredseda Ľ. Blaha povedal, že pred voľbami tu bude veľká súťaž medzi ľavicovým pohľadom na svet, čo je silný štát a prerozdeľovanie, a pravicovým pohľadom, ktorý je o obrovských ziskoch bánk a obchodných reťazcov.

Strava dôchodcov je na úrovni 50 centov na deň

„My sa nemôžeme pozerať na svet na Slovensku, kde dôchodcovia žijú z 50 centov na deň, kde 500 tisíc dôchodcov žije pod hranicou chudoby a na druhej strane rekordne rastú zisky bánk, ktoré majú stámilióny na účtoch a rekordne rastú zisky korporácií a reťazcov, hlavne zo zahraničia, ktoré majú stomiliónové zisky. Chcem upozorniť na to, že táto pravicová vláda absolútne nezvláda pomoc občanom. Strana SMER – slovenská sociálna  demokracia ponúka ľavicu, ponúka silný štát, ponúka prerozdeľovanie, ponúka pohľad, ktorý je o spravodlivosti,“ uzatvára Ľ. Blaha.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies