Pandemický mýtus

Jedna vec, ktorá sa stále objavuje, samozrejme, najmä medzi Matovičovými priaznivcami, je úplná hlúposť. A to mýtus, že kvôli pandémii je vláda nejako hrozne prepracovaná. Hlavne si na seba dávajte pozor, a vy pán premiér, šetrite sily, aj oddychovať treba, už nedávajte ďalšiu fotografiu ponožiek na Facebook, prepracujete sa.

Je to úplný nezmysel. Samotné manažovanie krízy, bez ohľadu na to, ako je to dôležitá činnosť, je vo svojej podstate tupá rutina. Narastie počet infekcií, zavedie sa nejaká forma obmedzení pohybu. To je všetko.
Áno, na ďalšie činnosti, ako vybudovanie trasovacích kapacít, zisťovanie, čo sa presne deje v nemocniaciach, atď., aj na reakciu na ekonomické problémy, problémy v školstve, treba nejaký pracovný výkon, pre dané tímy, ktoré tie konkrétne veci aj riešia, aj vysoký. Ale v porovnaní s celkovým fungovaním štátneho aparátu je to nič.

Naopak, pretože kvôli obmedzeniam sa veľa vecí nerobí, mnohým úradníkom a najmä ministrom tým načas odpadlo veľa povinností.

To, čo my okolo toho máme, teda ten chaos a tým pádom zdanie diania, vyrába len Matovič a ostatní svojou neschopnosťou a typom komunikácie.

Plus, niekedy sa hodí ešte to akčne prifarbiť. Napríklad na jar si „permanentný krízový štáb“ nechal do jednej z miestností Úradu vlády nanosiť veľké obrazovky. Odtiaľ Robert Mistrík akože akčne riadil boj proti pandémii, dával vyjadrenia, aké je to náročné. Proste sa tvárili ako krízové centrum Pentagonu, novinárov to samozrejme ohurovalo, ako inak, aj keď to bola úplná blbosť. Mistrík sa medzitým naplno prejavil ako sociopat, takže spolupracovať s ním už prakticky nikto nechce, tým pádom sa skončilo aj takéto „riadenie“ pandémie v štýle akčných filmov a nikomu to nechýba.

Jasné, Matovičovým ovečkám veľa netreba, stačí ukázať fotografiu, toľkoto dokumentov musím dnes pred obedom podpísať a ony sa strachujú, aby sa neprepracoval.

Tých nikto nepresvedčí, ale inak: verte mi, vláda by za normálnych okolností práveže teraz, keď je pandémiou odbremenená od mnohých iných vecí (vrátane kadejakých ceremónií, ktoré v iných obdobiach ministrov značne vyťažujú) mohla v skutočnosti naplno makať na rôznych koncepčných veciach a hlbokých zlepšeniach v chode štátu.

Ale to by to najprv museli vedieť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies