PELLEGRINI: Ak sa podozrenia v kauze NASES nepotvrdia, Remišová musí zložiť funkciu

Podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini podá spolu s podpredsedom strany Smer-SD Richardom Rašim v najbližších dňoch na Remišovú trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa

Ak sa podozrenia v kauze Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) nepotvrdia, podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) musí položiť svoju funkciu. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Priblížil, že spolu s podpredsedom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalým vicepremiérom Richardom Rašim podajú v najbližších dňoch na Remišovú trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Jej činnosťou totiž bola podľa Pellegriniho slov ohrozená bezpečnosť štátu. Raši doplnil, že jediným zámerom Remišovej bolo vytvoriť škandál a ona samotná ohrozila kybernetickú bezpečnosť štátu.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v pondelok 15. júna povedal, že osoby dosadzované do kľúčových inštitúcií za predchádzajúcej vládnej garnitúry často nedisponovali bezpečnostnou previerkou, keďže sa jej zo strachu odmietali podrobiť. „Neprešli by, lebo by sa ukázalo, že majú styky s mafiánmi,“ povedal premiér. Bezpečnostná situácia je však v súčasnosti podľa predsedu vlády pod kontrolou. „Nehrozia výkyvy z bežných štandardov bezpečnosti,“ zdôraznil.

Matovič sa na tlačovke rozhovoril, že chce, aby OĽaNO malo viac členov ako NSDAP

Pellegrini tieto Matovičove vyhlásenia odmietol a potvrdil, že ľudia, ktorí mali k dôležitým dátam prístup, disponovali previerkami. Zopakoval, že táto kauza nemôže ostať bez odozvy a vládni predstavitelia musia za svoje vyjadrenia niesť zodpovednosť. „V kauze NASES ide o politickú hru. V priamom prenose ste videli, čo spôsobí kombinácia nevedomosti, neodbornosti a absolútnej nekompetentnosti so snahou ‚odkrágľovať‘ svojho politického súpera, ktorého sa boja,“ uviedol podpredseda parlamentu.

Ak sa tieto podozrenia nepotvrdia, tak príde podľa neho čas na to, aby „vicepremiérka pochopila, že bola ustanovená na pozíciu, ktorej absolútne nerozumie“. V tejto súvislosti bude podľa Pellegriniho jej povinnosťou, aby z tejto funkcie odstúpila. „Nemá totiž na ňu ani odborné, ani osobnostné predpoklady,“ dodal. Nevylúčil, že ak Remišová sama zo svojej funkcie neodstúpi, tak bude prvou členkou súčasnej vlády, ktorá bude v prípade získania dostatočného množstva podpisov poslancov čeliť odvolávaniu v parlamente.

Policajti Národnej kriminálnej agentúry zadržali minulý týždeň pri akcii v NASES štyri osoby. Podľa medializovaných informácií mala polícia podozrenie, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná prostredníctvom zariadení, ktoré pri akcii skonfiškovali. Štvoricu zadržaných však policajti následne prepustili bez obvinenia. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zároveň potvrdil, že Vojenské spravodajstvo bolo v minulosti požiadané o audit vnútornej bezpečnosti štátnych inštitúcií.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies