Poslanci majú dnes pokračovať v debate o interrupciách

Poslanci by dnes mali v rámci deviatej schôdze diskutovať o úprave umelého prerušenia tehotenstva. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslancov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) podľa poslankyne Anny Záborskej nie je ani konzervatívna, ani liberálna. Prináša okrem iného zavedenie nových podporných a sociálnych opatrení v snahe predísť umelému prerušeniu tehotenstva.

Poslanci chcú presadiť, aby žena mala dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh zákona predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Zakázať sa má komerčná reklama na umelé potraty. Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.

Poslanci dnes budú hovoriť aj o zmenách pravidiel ako predchádzať legalizácii príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Cieľom predloženej novely z dielne rezortu vnútra je umožniť monitorovanie neobvyklých obchodných operácií vykonávaných prostredníctvom virtuálnej meny.

Poslanci neodvolali Kollára z funkcie predsedu parlamentu

„S ohľadom na riziká, ktoré predstavujú virtuálne meny, sa navrhuje medzi povinné osoby zaradiť subjekty poskytujúce služby spojené s virtuálnymi menami, pričom podmienkou poskytovania uvedených služieb bude získanie živnostenského oprávnenia,“ uviedlo ministerstvo vnútra v dôvodovej správe k novele zákona.

Národná rada by mala dnes definitívne schváliť návrh zákona poslanca Jozefa Lukáča (Sme rodina), ktorý predsedovi parlamentu rozširuje možnosti udeliť štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana jednotlivcom alebo kolektívu za mimoriadne významné zásluhy a výsledky práce aj v humanitárnej oblasti. V súčasnosti môže šéf parlamentu udeliť cenu v oblasti spoločenského, ekonomického alebo kultúrneho života.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies