Pozícia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica je neudržateľná. Generálny prokurátor by ho mal vyzvať na odchod

Podľa predsedu SMERu – sociálna demokracia Roberta Fica ide v štruktúre orgánov činných v trestnom konaní o vážny problém a vyzval generálneho prokurátora JUDr. Maroša Žilinku, aby tento vážny problém fungovania prokuratúry riešil čo najrýchlejšie. Podľa R. Fica ide totiž o vážne podozrenia a boli podané viaceré trestné oznámenia, ktoré sa týkali napríklad nákupu antigénových testov cez malú trnavskú firmu, otázka nákupu tzv. samotestov od spoločnosti Siemens, kde mobilné odberné miesta hovoria, že dochádza k veľkej chybovosti, čiže niekto evidentne zlyhal. Na sklade je 200 tisíc vakcín Sputnik V a nikto nevie, kto a ako to zaplatil, ako prebehlo verejné obstarávanie, aká je expirácia.

„Mnohé z týchto trestných oznámení, pokiaľ by sa dostali do polohy trestného stíhania, by patrili do pôsobnosti špeciálnej prokuratúry. Podľa trestného poriadku je vymedzený okruh trestných činov, o ktorých rozhoduje Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Na všetky tieto trestné činy je príslušná špeciálna prokuratúra. Preto máme právo hovoriť, že máme veľké obavy, ako sa špeciálna prokuratúra pod vedením pána Lipšica zhostí takejto úlohy, pretože dnes je najzbytočnejší špeciálny prokurátor na svete.“

JUDr. Fico tým nadviazal na deň, keď Daniel Lipšic skladal svoj sľub do rúk predsedu Národnej rady SR. Už vtedy SMER – SD tvrdil, že bude v konflikte záujmov. Na čele špeciálnej prokuratúry stojí špeciálny prokurátor s významnými právomocami. Jeho ročný plat predstavuje 110 000 eur. Daniel  Lipšic však nemôže dohromady nič robiť, nakoľko bol to čistý politický nominant pána Matoviča a dostal sa do pozície, vzhľadom na jeho bývalé pôsobenie, ktoré ho úplne vylučuje z rôznych konaní.

„Máme preto oprávnené obavy, ako sa bude správať k ľuďom, ku ktorým bol v minulosti priateľský. Alebo, ako sa bude správať k ľuďom, ku ktorým sa v minulosti správal otvorene nepriateľsky?,“ pýtal sa. Pokračoval faktami, prečo D. Lipšic nemôže vykonávať svoju funkciu:„V kauze Očistec vystupuje ako svedok a rovnako zastupoval aj udavača Slobodníka. V kauze Plevel Lipšic zastupoval obvinených Tótha aj Polku. Toho pána Polku, ktorý sa nakoniec dohodol o vine a treste po tom všetkom, čo porozprával na kolegov na Krajskom súde v Žiline. Kauza Judáš – v prípade pána Pčolinského by stačilo, že spolupracovali, že sa pravidelne stretávali. Zastupoval udavača Beňu, ktorý je rozhodujúci, pokiaľ ide o informácie, ktoré dostali Pčolinského do väzby. Kauza Štátnych hmotných rezerv, tam zastupoval obvineného pána Gogu. Ako teda garantujeme, že tam bude dodržiavaný zákon?

Problém na prokuratúre má aj pán Haščák. Ako sa bude správať k Haščákovi z Penty, keď pán Lipšic zastupoval firmu Mecom, ktorá patrí do finančnej skupiny Penta?

Ako sa bude správať v prípade, ak to bude nevyhnutné, ku Kočnerovi a k Ruskovi, keď zastupoval televíziu Markíza? 

Ako sa bude správať v prípade pozemkových a daňových podvodov pána Kisku, ktorého zastupoval tiež?

Čo sa bude diať v prípade Matoviča, ak bude nejaké trestné stíhanie, veď ho zastupovala a je to jeho osobný priateľ. Zastupoval poškodených rodičov po vražde novinára a jeho priateľky?“ 

Ďalej R. Fico povedal, že máme aj ďalší problém s D. Lipšicom ako špeciálnym prokurátorom, jeho pozícia je totiž neudržateľná a je otázka času a najlepšie by bolo, keby D. Lipšicovi generálny prokurátor odporúčal odchod z funkcie. D. Lipšic, ako právoplatne odsúdený chodí na okresný súd k probačnému úradníkovi na pohovor, podvod pri justičných skúškach, podvod pri bezpečnostnej previerke, kde za rekordne krátky čas a za podozrivých okolností získal bezpečnostnú previerku, bez ktorej by nemohol kandidovať na špeciálneho prokurátora.  No a je to čistý politický nominant I. Matoviča. Lipšic na svojom mieste nie je na to, aby robil prácu špeciálneho prokurátora, ale preto, aby zrejme dával pozor, aby sa nič nestalo Matovičovi a Kiskovi a možno aby dával pozor na nadprácu pri ľuďoch, ktorí nie sú z prostredia vládnej koalície.

Navyše hneď po nástupe D. Lipšica do úradu mu neverilo 63% ľudí, preto je nepochopiteľné, ako takýto človek môže zastávať tak dôležitú funkciu s tak významnými právomocami.

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies