Prezidentka prijala demisiu Mičovského, za nového ministra pôdohospodárstva menovala Vlčana

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci prijala demisiu Jána Mičovského (OĽaNO) na funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Za nového šéfa rezortu zároveň po pondelkovej dohode s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽaNO) menovala Samuela Vlčana.

Prezidentka sa odchádzajúcemu ministrovi poďakovala za jeho doterajšiu službu. „Dôverujem tomu, že ste ako minister konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že vaše rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami,“ povedala hlava štátu. Pripomenula, že Mičovský podľa jeho vlastných slov podaním demisie prebral politickú zodpovednosť za riaditeľku Slovenského pozemkového fondu, ktorú sám navrhol a ktorá je obvinená z korupcie. „Tento váš krok, pán Mičovský, vnímam ako súladný s očakávaniami, ktoré vaše profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú,“ dodala Čaputová s tým, že rezort pôdohospodárstva sa radí medzi najťažšie, keďže si vyžaduje zladenie viacerých vplyvných skupín.

Novému ministrovi Vlčanovi hlava štátu popriala úspechy v novom pôsobisku. Pripomenula mu, že ho v ministerskom kresle čakajú mnohé výzvy, medzi ktoré patrí personálna stabilizácia ministerstva a jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami, či nová rezortná stratégia prepojená s investičným a rozpočtovým obdobím EÚ na roky 2021 – 2027. Rozhodujúcou bude tiež reforma štátnych lesov.

Rozuzlenie Markizáckych zmeniek príde z archívov SIS

„Potrebujete sfinalizovať spravodlivé nastavenie poľnohospodárskych platieb a dotácií, vyriešiť v relatívne krátkom čase situáciu ohľadom možného odňatia akreditácie Poľnohospodárskej platobnej agentúre, či posilniť spracovateľské kapacity a zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ povedala Čaputová. Bez funkčnej platobnej agentúry je podľa nej ohrozená budúcnosť farmárov.

Vlčan krátko pôsobil ako štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva, neskôr bol poradcom bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies