ROK 2020: Naučíme sa hodnotiť udalosti prebiehajúce v spoločnosti inak, získame pragmatický pohľad na udalosti prebiehajúce v spoločnosti.

Od nového roku 2020 očakáva každý občan niečo iné. Bude to rok významný alebo stratený v politických škriepkach? Bude to rok Kočnera ako to  tendenčne  preferujú médiá  korumpované Markízou ?Alebo spoločnosť čakajú skutočné problémy majúce  zásadný vplyv na jej vývoj a spoločenskú náladu, či rozvoj?

Rok 2020 bude výnimočný, pretože sa bude štiepiť naša spoločnosť. Budeme sa vracať do minulosti cez prehodnotenie našich spoločenských, politických a dejinných noriem. Možno si ľudia po odstránení stigmy z miliónov exekúcii, ktoré ťahali k zemi tú najchudobnejšiu vrstvu a bránili v ich ozdraveniu, vydýchnu. Čakajú nás procesy s politikmi, novinármi, korupčníkmi, možno budú otvárané  veľké kauzy  ako Gorila, ale aj časovaná bomba útoku na demokraciu prezentovaná prípadom Forisch.

Poučenie z minulosti

Rok 2019 nás zaťažoval s prípadom zmeniek Markízy, Baštrnákovým odsúdením, protestmi Za slušné Slovensko,  Kočnerovou Threemou, padaním hláv v politike,  justícii a v polícii, masírovaním verejnej mienky médiami ktoré, kopali vo farbách Markízy a denno-denne nám ukazovali ambiciózneho prokurátora Šantu a nie menej iniciatívneho Daniela Lipšica. Zažili sme protesty pred Najvyšším súdom v prípade zrušenia Kotlebovej strany, historicky prvé odsúdenie poslanca NR SR Mazureka. Akosi menej pozornosti venoval mainstreem skutočným tragédiám, ktoré spôsobila ľudská nedbalosť, nepozornosť a tragická súhra okolností pri tragédii autobusu v Nitre, prípadne výbuchu paneláku v Prešove. Predsa len, bulvár má iné priority ako skutočné  tragédie nevinných  ľudí. Bez povšimnutia sme registrovali odsúdenie zločineckého klanu, ktorý zavraždil  viac než 80 občanov a  prepojeniu  predstaviteľov štátu na taliansku mafiu, korupcii  pozemkových dotácii a podobne. Opomenuté kauzy, budú pravdepodobne  vďačnou témou predvolebných agitiek na získavanie voličov.

Rok volieb, NAKA a Gorila

Voľby budú mať zvláštnu dúhovo-hnedú farbu. Bojiskom budú elektronické média, sociálne siete, zábavné podujatia označované termínom stretnutia s občanmi, či televízne diskusie. Politické zápasenie nielen v éteri, ale aj v prvých parlamentných konfrontáciách a pri zostavovaní vlády, nepochybne prerastie do nevídaných rozmerov, oplzlostí a iných zvráteností. Dúhová proti červenej a všetci proti hnedej. Zostavenie vlády možno bude veľkým prekvapením. Nie je vylúčená ani možnosť, že bude nevyhnutné zostavenie úradníckej vlády a vyhlásiť nové voľby a medzičasom bude štátnu moc vykonávať neodvolateľná byrokracia na druhom a treťom stupni exekutívy, o ktorej hovorí Anna – Belousovová, bývalá predsedníčka SNS.

NAKA  vzhľadom na aktivity z posledného obdobia, prípadne rozpracovanosť káuz bude pokračovať v raziách, zaisťovaní ľudí a dôkazov a možno budeme svedkami odhalení politickej korupcie, ktorej nový rozmer otvorila nahrávka Trnku a Počiatka.

Keď sa rúbe les, lietajú triesky, čoho dôkazom ja aj zadržanie Daňa a Vaského, kde  polícia prekročila hranice demokracie a chápania slobody slova. Ich zadržanie bolo najmä pokusom posunúť čo najviac mantinely cenzúry. Vyšetrovaniu Gorily a káuz spojených s finančnou skupinou Penta už nebude možné zabrániť  nielen kvôli medializovaným informáciám z Trnkových nahrávok, ale aj pre akútny stav Forischa, ktorý požiadal o azyl v Nórsku. Podľa dostupných informácií bol terčom pokusu o likvidáciu, pre odhalenia rozsiahlej trestnej činnosti.  Kauza Forisch nadobudla nový rozmer, ktorý pokojne môžeme porovnávať so Snowdenovými a Assangeovými odhaleniami korupcie, najvyšších predstaviteľov štátu.

Trianon, dvojité občianstvo a Benešove dekréty

Sté výročie Trianonu visí vo vzduchu nielen v Maďarsku, ale aj na odčlenených územiach -najmä v Sedmohradsku dlhšiu dobu. Maďarská menšina v Rumunsku bojuje o svoju skutočnú politickú autonómiu a ich kultúrna a spoločenská integrita a snaha je výrazne podporovaná maďarskou vládou. Tá dokonca oznámila, že pokiaľ práva Maďarov na vzdelávanie  v zakarpatskej Rusi nebudú postavené na Európsku úroveň, bude vetovať prijatie Ukrajiny do EÚ. Vláda Viktora Orbána podporuje všetky druhy aktivít Maďarov na odčlenených územiach, čo v prípade Slovenska znamená úspech športovej loby a dotácie do tohto odvetvia na južnom Slovensku. Novoročný prejav prezidenta Maďarska bol otvorene adresovaný všetkým Maďarom a je jasné, že zosilnenie a integrovanie Maďarov je výsledkom  systematickej likvidácie ich kultúry a jazyka nielen socialistického zriadenia, ale aj mnohých porevolučných politických zriadení. Samozrejme, že Maďarom nejde o územnú politickú revíziu Trianonu. Smer a vývoj politického systému Európskej únie výrazne odstraňuje význam politických hraníc a dáva priestor k spolupráci národov a politických systémov na princípe slobody, ktorý  vymazáva historické vnímanie práv národov. Sloboda pohybu ľudí, tovarov a peňazí  v EU odstraňujú už teraz mnohé následky Trianonu. „Slováci musia pochopiť, že Maďarov Trianon právom bolí a Maďari to, že Slováci mali právo na sebaurčenie výroky historika Petra  Morvaya k tejto téme spred 15 rokov by mohli byť východiskom  k rozumným riešeniam.

V rôznych krajinách budú z tejto témy ťažiť s najväčšou pravdepodobnosťou  radikálne a extrémistické sily. Bude skúškou novej vlády, či sa dokáže vysporiadať  a revidovať zákon o dvojitom občianstve, či dokáže pochopiť a dištancovať sa od kolektívnej viny Maďarov a Nemcov, ktorým Beneš zobral občianstvo a vyhnal ich z vlastnej rodnej zeme, lebo toto gesto pre odbúranie traumy histórie očakáva celá Európa, ktorá už na tento Stalinovský počin Beneša nemala po vojne vplyv. Slovensko nie je krajinou obtiahnutou vysokým plotom, preto hlásať inú morálku doma a inú vo svete by bolo politickou samovraždou.

Markíza, CME, Kellner a „megakauzy“ Kočnera

Ak si uvedomíme, že bulvár a takzvané mienkotvorné média sa zaujímali o skutočné tragédie akým bola havária autobusu pri Nitre a výbuch paneláku v Prešove iba do momentu, keď mohli prinášať šokujúce správy a fotografie, zistíme, že za dennodenným masírovaním kauzy zmenky, Threemy a útokov na  Mariána Kočnera cez vraždu novinára Kuciaka stojí iný záujem. Za obrovským nepomerom priestoru v médiách, ktoré si zaslúži tragédia a priestoru, ktorý zaplatila Markíza za pozitívnu kampaň novinárom je existenčný strach o Markízu, ktorá putuje do rúk českého miliardára Kellnera. Bolo by zaujímavé vedieť ako sú vyčíslené a ohodnotené tieto aktivity Markízy v zmluve o jej predaji, akú majú hodnotu zmenky pre Kellnera v prípade výhry alebo prehry, pretože u neho je potrebné očakávať čisto pragmatický záujem, ktorý možno rozhodne o diametrálne rozdielnom strategickom prístupe ku zmenkám. Ak vezmeme do úvahy Kellnerove finančné skúsenosti a históriu tradičného zmenkového práva v Európe a vo svete, prídeme na to, že Kellner si z ceny Markízy už pri kúpe odpočítal výdaje za zmenky a možno dokonca nemá problém dosiahnuť obchodnú dohodu, prípadne hodiť doterajšie preexponované právne zastupovanie Markízy cez palubu. Z Kočnerovho sporu totiž megakauzu urobil samozáchranný pud Markízy a CME, ktorá robili všetko pre verejné lynčovanie Kočnera aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Bol to veľmi vypočítavý a cynický spôsob vytváraním obrazu vraha živiť pôdu nenávisti verejnosti pre dosiahnutie úspechu v zmenkách. Len na okraj treba povedať, že Kočner akúkoľvek vinu na objednaní vraždy odmieta a jeho najvážnejšou túžbou je zistiť skutočného objednávateľa. Presnejšie povedané usvedčiť ho, pretože jeho meno s veľkou pravdepodobnosťou pozná rovnako, ako pozná aj motív vraždy. Opäť sme pri Forischovi a ním verejne označenom objednávateľovi.

Voľby, politické turbulencie v domácom a zahraničnom meradle

Prvou skúškou v tomto roku budú skutočne voľby. Čakajú nás absurdity, prekvapujúce spojenia nebývalých rozmerov, extrémny radikalizmus a liberalizmus. Popri tom nás čaká opakovaný útok Sorosovskej frakcie v Európskej komisii na podporu migrantov. Ropnú krízu sme pravdepodobne vďaka dohode Ruska a Ukrajiny prežili celkom pokojne. Otázkou zostáva, čo mnohým Slovákom prinesie Brexit. Nová zahraničná politika Británie, ktorá         dokáže celkom rozkolísať investičné aktivity v Európe ale aj na Slovensku, môže výrazným spôsobom ovplyvniť naše hospodárstvo, ale aj na životnú úroveň.

Desaťtisíce neobsadených pracovných miest signalizujú dva extrémy. Prvým je požiadavka o mimoriadne lacnej pracovnej sile, ktorá je už nachystaná za hranicami, ale nevie sa sem dostať, pretože štát nechce devalvovať svoje vlastné pracovné sily a sociálny systém. Druhým je dopyt po kvalifikovanom strednom kádri, ktorého výchova v stredoškolskom učňovskom a technickom systéme môže trvať niekoľko rokov a znamenať renesanciu nášho strojárenského priemyslu na historické úrovne.

Sociálny systém, dôchodky a exekúcie

Sociálne zabezpečenie a výhody, nasmerované na skutočne odkázaných, ako aj zmena systému a dôchodkov majú priniesť nielen politické body, ale aj zníženie pnutia v spoločnosti. Do akej miery inflácia tieto snahy vyrovná a zmarí je otázne, ale nastavený model určite dáva mnohým a najmä najzraniteľnejším skupinám aspoň nejakú nádej a pomoc. Výrazným spôsobom by sa mali zlepšiť existenčné pomery niekoľko sto tisíc občanov, ktorým na základe exekučnej amnestie budú vymazané dlhy. Ak dobre mienenú snahu a zákonné povinnosti, nezačnú komplikovať a mariť súdy, prípadne exekútori umelo vytváranými prekážkami, exekučná amnestia umožní týmto občanom znova sa nadýchnuť, zamestnať, legalizovať svoje príjmy a nastaviť vlastné sociálne zabezpečenie. V súvislosti s exekučnou amnestiou bude potrebné venovať zvýšenú pozornosť zneužívaniu právomocí, ktoré na Slovensku má dlhoročnú tradíciu a hlboko zakódovanú svojvôľu nasmerovanú proti cieľu zákonodarcov. V tomto prípade, proti sprofanovaným súdom a exekútorom, bude stáť niekoľko stotisíc ľudí, majúcich zákon na svojej strane.

Slušnosť, tolerantnosť a ľudské práva

V Slovenskej legislatíve zviera už nie je kvalifikované ako vec,  z tohto dôvodu ho zákon chráni. Ako štát chráni svojich občanov? Rešpektujú naše súkromie politici, novinári alebo dokonca samotné štátne orgány? Prioritne by sme mali začať sami od seba. Nedovoliť nikomu – ani susedovi,  verejnosti, politikom a štátu – porušovať naše práva, na ochranu mena, cti a dobrej povesti. Občania by nemali zabúdať na uplatnenie svojho práva, od každého, kto žije z ich daní, žiadať verejný odpočet plnenia svojich povinností. Zároveň žiadať predstaviteľov štátu, aby z ústavnej povinnosti poskytovali ochranu a pomoc,  a aby heslo pomáhať a chrániť nezostalo iba oživením dverí policajných áut.

V tomto roku nás čaká aj nepochybne pozitívny zážitok, letná olympiáda v Tokiu…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies