Slovensko sa stalo súčasťou regionálneho velenia špeciálnych operácií NATO

Regionálne velenie špeciálnych operácií v rámci Organizácie severoatlantickej zmluvy vznikalo od roku 2019.

V stredu 12. mája vzniklo v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Regionálne velenie špeciálnych operácií (R-SOCC). To pod vedením Maďarska zahŕňa aj Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko. Ide o jednotku, ktoré má na regionálnej úrovni v rámci týchto krajín veliť špeciálnym operáciám. NATO o tom informuje na svojej webovej stránke.

R-SOCC má byť veliteľstvom špeciálnych medzinárodných jednotiek rýchleho nasadenia v regióne. Podobná jednotka C-SOCC na podobnom princípe vznikla v roku 2020 a jej členmi sú Belgicko, Dánsko a Holandsko. „Vzniknuté veliteľstvo zvýši schopnosť piatich zúčastnených krajín efektívne nasadiť svoje špeciálne sily a umožní každej krajine nasadiť svoje vojenské jednotky,“ uvádza sa na webe NATO. Veliteľstvo R-SOCC by malo dosiahnuť svoju plnú operačnú schopnosť do decembra 2024, aby bola od roku 2025 dostupná v rámci Síl rýchlej reakcie NATO.

Veliteľstvo R-SOCC je jedným z projektov NATO, ktorý začal vznikať v roku 2019. Memorandum o porozumení a spolupráci podpísali ministri obrany Chorvátska, Maďarska, Slovenska a Slovinska v októbri 2019, Rakúsko sa pridalo v decembri 2020.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies