Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov

Diplomati musia opustiť Slovensko do siedmich dní.

Slovensko vyhostí troch členov diplomatického personálu veľvyslanectva Ruskej federácie. Uviedol to dnes predseda vlády Edurad Heger (OĽaNO). SR by podľa premiéra mali opustiť do siedmich dní.

Slovensko podľa Hegera k vyhosteniu pristúpilo po dôkladnom vyhodnotení informácií našich spravodajských služieb, ktoré úzko spolupracujú so službami spojeneckých krajín. SR podľa neho nemôže tolerovať, ak činnosť zástupcov cudzích diplomatických misií nerešpektuje princípy dohodnuté v zákonoch a medzinárodných dohovoroch. „SR potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré budú založené ne vzájomnom rešpekte,” povedal Heger s tým, že SR očakáva, že k tomu prispejú aj zástupcovia ruskej diplomatickej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na medzinárodných zmluvách.

Predseda vlády zároveň dodal, že Slovensko opakovane vyjadruje solidaritu a plnú podporu Českej republike. ČR vyhostila 18 ruských diplomatov v súvislosti s výbuchom skladu vo Vrběticiach z roku 2014, na ktorom sa podľa českých tajných služieb mali podieľať agenti Ruskej federácie.

HLAS-SD: Vláda mala pri vyhostení ruských diplomatov postupovať koordinovane s EÚ
Rozhodnutiu slovenskej vlády o vyhostení troch ruských diplomatov mala predchádzať dôsledná diskusia v kontrolných orgánoch Národnej rady SR a následne koordinovaný postup na úrovni Európskej únie. Vo svojom stanovisku to uvádza opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) s tým, že napriek vyjadreniu solidarity s ČR je z dnešného rozhodnutia vlády zaskočená.

„Mrzí nás, že tak vážny akt sa uskutočnil bez informácií parlamentu a slovenská verejnosť nebola informovaná o príčinách tohto závažného zahraničnopolitického rozhodnutia,“ konštatuje strana Hlas vo svojom stanovisku.

Slovenská národná strana tvrdí, že vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska je nezmyselnou hrou, pričom ide len o Sputnik

Je naivné a hlúpe na základe preukazovania solidárnosti vyhosťovať akýchkoľvek veľvyslancov či pracovníkov ambasád. Problém česko-ruských vzťahov si musí vyriešiť česká a ruská diplomacia. Verme, že dôjde čo najskôr k vysvetleniu predmetných záležitostí. Predseda vlády Andrej Babiš jasne poukázal, že sa nejednalo o útok na českú republiku, ale že bol poškodený majetok bulharského podnikateľa, ktorý záhadne vyvážal zbrane z Českej republiky.

Európske spoločenstvo neprijalo spoločné opatrenia, a neiniciovalo solidaritu členských štátov Európskej únie. Boli sme svedkami vyhosťovania veľvyslanca a spolupracovníkov i v Bulharskej republike. To sú však nesúvisiace prípady. Je zrejmé a na zamyslenie, prečo v rovnakom období dochádza k vyhosťovaniu príslušníkov ambasády. Slovenská republika si musí zachovať svoju pozíciu a samozrejme musí byť solidárna s členskými štátmi Európskej únie. Dôležitejšie je však nepodľahnúť priebežným informáciám a počkať si na konečné pozície.

Slovenská republika má právny problém s Ruskou federáciou v súvislosti s dovozom Sputnika. Vďaka vyhosteniu pracovníkov ruskej ambasády je zrejmé, že bude ťažko doriešiteľné, aby nám Sputnik, ktorý ostal na území Slovenskej republiky, bol poskytnutý na očkovanie. Slovenská republika prišla o Sputnik. Sme povinní ho pravdepodobne odovzdať do Maďarskej republiky. Táto vláda na čele s Eduardom Hegerom chaoticky vyhosťuje pracovníkov ruskej ambasády v Bratislave, a tak vzniknú Slovenskej republike ďalšie škody. Vláda Slovenskej republiky by nemala bezhlavo iniciovať takéto kroky, ktoré sú len falošnou solidárnosťou a spôsobia škodu Slovenskej republike.

V reakcii na toto rozhodnutie Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení avizovalo, že „odpoveď na seba nenechá dlho čakať“. Informovala o tom agentúra TASS.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies