Slovensku reálne hrozí dlhodobá paralýza

Politický vývoj pre nasledujúce mesiace, aj vzhľadom na vývoj preferencií a podobne.

Sú dve možnosti. Ak sa niekedy do apríla podarí vyzbierať 350 tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách. Ak všetko dobre dopadne, tak referendum prebehne zrejme v máji, júni alebo v septembri. Ak aj bude úspešné, treba rátať s obštrukciami poslancov, ktorí sa už vyjadrili, že za predčasné voľby nebudú chcieť hlasovať (ústava a zákon v tomto nie sú úplne jasné, ale podľa mojich informácií väčšina právnikov sa kloní k tomu, že budú musieť). Čiže, bude treba do toho zatiahnuť zrejme Ústavný súd, zároveň vyvinúť enormný tlak na poslancov protestami pred parlamentom, ktoré budú musieť byť takmer každodenné. Ak toto všetko úspešne prebehne, niekedy na jeseň budú predčasné voľby.

Druhá možnosť je, že sa to nestane. V tom prípade krajinu čaká dlhodobá stagnácia, pretože potenciál pre radikálne riešenia sa stratí. Jednoducho, ľudia už budú letargickí (aj ekonomická situácia sa od jari začne aspoň čiastočne zlepšovať). Podľa mojich informácií aj biznismeni, ktorí stoja za vládnymi stranami, tlačia politikov, aby to do konca jari ustáli.
Ak sa im to podarí, môžeme zabudnúť na nejaký rozvoj Slovenska. Veľa ľudí odíde. Mimochodom, poznám to aj z vlastnej skúsenosti, tiež mám v ostatné týždne ponuky od známych, nie Slovákov, ktorí sa v iných krajinách venujú buď finančníctvu (a občas ma žiadajú o radu v nejakých teoretických veciach alebo ohľadom regulačnej politiky) alebo konzultačným biznisom, nech sa na to už vykašlem, Slovensko ide do úplného útlmu (čo vedia, keďže to sledujú), a nech si vraj neničím budúcnosť a idem k nim zarábať.
Niečím podobným si budú prechádzať špičkoví vedci, lekári, ale aj zruční remeselníci, ľudia so zaujímavými startupovými myšlienkami či špičkoví strojári alebo chemici.

Na to, aby sa to nestalo a splnil sa prvý scenár, bude treba ohromne veľa vecí. V prvom rade, ľudia budú musieť byť aktívni, viac ako doteraz. Niekoho síce ohromí, ak sa na protestoch zíde niekoľko tisíc ľudí, ale treba si uvedomiť, že voličská populácia je oveľa väčšia. Spoločnosť bude musieť doslova žiť myšlienkou, že predčasné voľby prídu, stále. Okrem toho sa ľuďom bude musieť ponúknuť jasná perspektíva. Je iluzórne myslieť si, že ľudia prídu na referendum s perspektívou, že potom tu bude vládnuť Hlas, čiže Smer II, so Smerom I (a s nejakými menšími stranami, napríklad KDH a kollárovcami).

Navyše si treba uvedomiť, že napríklad Hlas mal doteraz mediálne medové týždne, pretože tu bol enormný záujem na oslabení Smeru, ale tie kauzy aj týmto smerom čoskoro prídu. Od rozoberania, kto stál za akými mnohomiliónovými projektami v minulosti, až po, dajme tomu, to, ktorá firma komu pomáhala postaviť rodinnú vilu alebo podobné drobnosti.
Inými slovami, pre predčasné voľby ešte bude treba ohromne veľa spraviť. Ohromne. Ale spraviť to treba, lebo alternatíva je hrozivá. Akokoľvek sa tu v minulosti vládlo často šlendriánsky, dnes Slovensku reálne hrozí dlhodobá paralýza.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies