Spoluzakladateľ Penty Dospiva mal získať titul JUDr. za ukradnutú rigoróznu prácu

Marek Dospiva mal podvádzať, ale podobne ako v prípade bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka mu titul JUDr. už nemožno odstrániť, zákon to neumožňuje.

Jeden z najbohatších Čechov a spolumajiteľ Penty Marek Dospiva získal v roku 2002 na Slovensku titul doktora práv opísaním cudzej práce, tvrdí Denník N.

Dospiva podľa denníka podvádzal, ale podobne ako v prípade bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka mu titul JUDr. už nemožno odstrániť, zákon to neumožňuje.

Časopis Forbes vlani zaradil Dospivu na ôsmu priečku najbohatších Čechov s majetkom v odhadovanej výške 23 miliárd českých korún.

Dospivovou rigoróznou prácou sa pred rokom v tichosti zaoberala zvláštna komisia Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, ktorá už riešila Dankov plagiát.

Finančník z Penty sa stal doktorom práv za prácu, „ktorú ukradol inému študentovi,“ informuje Denník N. Finančníkova rigorózna práca na tému Medzinárodná ochrana ľudských práv sa zhoduje s diplomovou prácou študenta Andreja Šteca, ktorá mala rovnaký názov.

Lipšica s Grendelom usvedčil mail Tódovej s popisom ich trestnej činnosti a listiny zo spisu, ktoré odovzdala polícii

Tento študent ju ale odovzdal dva roky pred Dospivom, v roku 2000 na právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

„Štecovu 70-stranovú prácu použil Dospiva takmer celú. Prepísal v nej slovo diplomová na rigorózna a vypustil polstranový záver, ktorý nahradil iným textom v rozsahu jeden a pol strany,“ napísal Denník N.

Dospiva podľa denníka ignoroval otázku, ako je možné, že sa jeho práca zhoduje s diplomovou prácou študenta bratislavskej univerzity.

V zaslanom stanovisku tvrdil, že sa pred 18 rokmi stal doktorom práv v súlade s pravidlami. „Ale aj vtedy platilo, že študent musel prácu napísať sám, a nie okopírovať cudziu. Išlo o neprípustný podvod, za ktorý mohli študenta vyhodiť, a nie mu udeliť diplom,“ dodal denník.

Že sa bohatý a vplyvný podnikateľ dopracoval k titulu vykradnutím cudzej práce, svedčí aj to, že v jeho práci sú uvedené  aj pasáže o kolokviu v Štrasburgu, ktorého sa Štec zúčastnil, ale Dospiva tam ani nebol.

Štec písal svoju prácu v množnom čísle, Dospiva ju prepísal do jednotného čísla, ale na mnohých miestach to zabudol zmeniť.

Podľa denníka opísal aj gramatickú. Podľa denníka právnická fakulta UMB mala v tom čase nelichotivú povesť. Jej vznik schválila vláda Vladimíra Mečiara a za Dankovej plagiátorskej aféry bývalý minister školstva Juraj Draxler hovoril o slabej úrovni školy a o tom, že tam bolo možné si titul kúpiť.

Andrej Štec v súčasnosti pôsobí na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu. Toto odhalenie ho prekvapilo. „Ak sa spomínané fakty potvrdia, tak budem šokovaný,“ povedal.

Ako expert špecializujúci sa na právo duševného vlastníctva, o ktorom prednáša v EÚ a USA, si vraj dokumenty vyhodnotí z hľadiska autorských práv. Zatiaľ nevie, či bude uvažovať o žalobe.

„Dnes, po takmer 20 rokoch, bohužiaľ univerzita nemá žiadne možnosti vyvodiť priame dôsledky,“ uviedol rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ktorý uvedené počínanie odsúdil ako „úplne neospravedlniteľné“. Antiplagiátový systém univerzita zaviedla od roku 2010.

Rusi vyvinuli liek proti Covid-19

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies