Marek Dospiva mal podvádzať, ale podobne ako v prípade bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka mu titul JUDr. už nemožno odstrániť, zákon to neumožňuje.
Jeden z najbohatších Čechov a spolumajiteľ Penty Marek Dospiva získal v roku 2002 na Slovensku titul doktora práv opísaním cudzej práce, tvrdí Denník N.
Dospiva podľa denníka podvádzal, ale podobne ako v prípade bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka mu titul JUDr. už nemožno odstrániť, zákon to neumožňuje.
Časopis Forbes vlani zaradil Dospivu na ôsmu priečku najbohatších Čechov s majetkom v odhadovanej výške 23 miliárd českých korún.
Dospivovou rigoróznou prácou sa pred rokom v tichosti zaoberala zvláštna komisia Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, ktorá už riešila Dankov plagiát.
Finančník z Penty sa stal doktorom práv za prácu, „ktorú ukradol inému študentovi,“ informuje Denník N. Finančníkova rigorózna práca na tému Medzinárodná ochrana ľudských práv sa zhoduje s diplomovou prácou študenta Andreja Šteca, ktorá mala rovnaký názov.
Tento študent ju ale odovzdal dva roky pred Dospivom, v roku 2000 na právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
„Štecovu 70-stranovú prácu použil Dospiva takmer celú. Prepísal v nej slovo diplomová na rigorózna a vypustil polstranový záver, ktorý nahradil iným textom v rozsahu jeden a pol strany,“ napísal Denník N.
Dospiva podľa denníka ignoroval otázku, ako je možné, že sa jeho práca zhoduje s diplomovou prácou študenta bratislavskej univerzity.
V zaslanom stanovisku tvrdil, že sa pred 18 rokmi stal doktorom práv v súlade s pravidlami. „Ale aj vtedy platilo, že študent musel prácu napísať sám, a nie okopírovať cudziu. Išlo o neprípustný podvod, za ktorý mohli študenta vyhodiť, a nie mu udeliť diplom,“ dodal denník.
Že sa bohatý a vplyvný podnikateľ dopracoval k titulu vykradnutím cudzej práce, svedčí aj to, že v jeho práci sú uvedené aj pasáže o kolokviu v Štrasburgu, ktorého sa Štec zúčastnil, ale Dospiva tam ani nebol.
Štec písal svoju prácu v množnom čísle, Dospiva ju prepísal do jednotného čísla, ale na mnohých miestach to zabudol zmeniť.
Podľa denníka opísal aj gramatickú. Podľa denníka právnická fakulta UMB mala v tom čase nelichotivú povesť. Jej vznik schválila vláda Vladimíra Mečiara a za Dankovej plagiátorskej aféry bývalý minister školstva Juraj Draxler hovoril o slabej úrovni školy a o tom, že tam bolo možné si titul kúpiť.
Andrej Štec v súčasnosti pôsobí na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu. Toto odhalenie ho prekvapilo. „Ak sa spomínané fakty potvrdia, tak budem šokovaný,“ povedal.
Ako expert špecializujúci sa na právo duševného vlastníctva, o ktorom prednáša v EÚ a USA, si vraj dokumenty vyhodnotí z hľadiska autorských práv. Zatiaľ nevie, či bude uvažovať o žalobe.
„Dnes, po takmer 20 rokoch, bohužiaľ univerzita nemá žiadne možnosti vyvodiť priame dôsledky,“ uviedol rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ktorý uvedené počínanie odsúdil ako „úplne neospravedlniteľné“. Antiplagiátový systém univerzita zaviedla od roku 2010.