Starosta Dolného Chotára a jeho syn si podľa obžaloby objednávali vraždy

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa dnes začalo hlavné pojednávanie so štvoricou obžalovanou zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, objednávok vrážd a ďalších skutkov. Stíhanými v tomto prípade sú starosta obce Dolný Chotár František D., jeho syn František, Ladislav A. a Roland Sz. Prví traja menovaní sú stíhaní väzobne, Roland Sz. si momentálne odpykáva 18-ročný trest, ktorý mu bol uložený v rámci procesu so skupinou sátorovcov v roku 2019. Štvorica obžalovaných pred súdom odmietla uzavretie dohôd o vine a treste.

Podľa obžaloby bol František D. st. približne od roku 2001 činný pre skupinu sátorovcov, ktorá páchala rôznu násilnú a ekonomickú trestnú činnosť. Pripisujú sa mu tiaž objednávky vrážd Imreho Cz., Vojtecha R. a takisto Jozefa K., ktorá však nakoniec nebola vykonaná. František D. ml. zase podľa prokuratúry stál za objednávkami vrážd Petra N., Martina Ž. a Kristiána M. Spomínané skutky sa podľa obžaloby uskutočnili medzi rokmi 2004 až 2013, pričom sa na nich podieľali aj Ladislav A. a v jednom prípade Roland Sz. Súčasťou obžaloby je aj údajný faktoringový podvod a v prípade Ladislava A. aj prechovávanie pervitínu.

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 do roku 2010. Zakladateľa skupiny Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor. Obeťami gangu boli tiež takzvané biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003.

Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andora Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil aj život zápasníkov, bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

Turanove fikcie pretavené do záverečnej reči – časť. 1

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies