Sulík ako minister zdravotníctva?

Minulotýždňové divadlo ohľadom zmeny na poste ministra zdravotníctva prinieslo zaujímavé rozuzlenie! Ak sa na dramaturgii tohto divadla podieľala odborníčka na slovo vzatá Veronika Remišová, tak konečne poznáme opodstatnenosť jej postu vo vláde, hoci skôr by mala byť na ministerstve kultúry ako riešiť informatizáciu, ktorú horko-ťažko vysloví. Richard Sulík ako hlavný protagonista tvrdil, že pozná niekoľko mien, ktoré by mohli Mareka Krajčího nahradiť, napokon to skončilo tým, že pre tento nevďačný rezort by sa “obetoval” on. Čo by priniesol Sulík na ministerstvo zdravotníctva?

Pri Sulíkovom sociálnom cítení, ktoré predvádza celú politickú kariéru, ale aj z informácii z čias keď bol zamestnávateľ musí každému v hlave bliknúť kontrolka, že Sulík ako minister zdravotníctva by bolo šialenstvo a chorí by mali po chlebe! Sulík by pokojne mohol začať tým, že úkonov, ktoré musí pacient uhradiť z vlastného vrecka by značne pribudlo a na lieky bez doplatku by chorí mohli rovno zabudnúť, veď Sulík by si pre euro zo štátneho nechal aj do kolena vŕtať, škoda, že túto zásadu nedodržiava pri nezmyselnom míňaní rýchlotestov, ktoré žiadny zázrak nepriniesli…

Avšak Sulík na pozícií ministra zdravotníctva v čase pandémie by mohol priniesť aj úžitok! Milovník excelu by mohol naučiť pracovať v tomto programe analytikov z Inštitútu zdravotných analýz a možno aj kompletne zamestnancov celého ministerstva zdravotníctva. Dôvod? Chaos v číslach podľa, ktorých sa celá pandémia riadi nepozná hranice! Už v minulom týždni sme informovali o tom, že tzv. MOMky sú viazané mlčanlivosťou a k reálnym číslam plošného testovania je problém sa dopracovať…

Po niekoľkých mailoch Ministerstvu zdravotníctva, Regionálnemu úradu zdravotníctva v Nitre a NCZI sme sa z Ministerstva zdravotníctva dozvedeli, že:

“Zmluvné strany sa dohodli, že všetky skutočnosti, informácie a údaje, o ktorých sa poskytovateľ dozvie pri vykonávaní diagnostických vyšetrení sú považované za dôverné informácie, o ktorých sú obe zmluvné strany (ministerstvo, prevádzkovateľ) zaväzujú zachovávať̌ mlčanlivosť̌, pokiaľ̌ právny predpis platný a účinný na území Slovenskej republiky alebo písomná dohoda zmluvných strán nestanovuje inak. Zmluvné strany sa zaväzujú, že dôverné informácie bez predchádzajúceho písomného súhlasu druhej zmluvnej strany nevyužijú pre seba a/alebo pre tretie osoby, neposkytnú tretím osobám a ani neumožnia prístup tretích osôb k dôverným informáciám, pokiaľ táto zmluva neustanovuje inak.”

RÚVZ v Nitre uviedlo, že výnimky k informáciám udeľovať nemôže a odkázalo nás na Krajčího ministerstvo. Národné centrum zdravotníckych informácii bolo “zhovorčivejšie” a uviedlo nasledovné: “Vami žiadané informácie zverejňuje Inštitút zdravotných analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR na webovej stránke korona.gov.sk, Pozrieť rozšírené štatistiky/Stiahnuť surové údaje z GitHub.”

Nakoľko sme chceli čo najpresnejšie dáta a oficiálny web korona.gov.sk poskytuje informácie nedostačujúce, čísla daného okresu nehovoria takmer nič, tak sme sa pozreli na “surové údaje z GitHub” Inštitútu zdravotných analýz…

Chaos v číslach za milióny pokračuje!

IZA šéfuje od augusta minulého roka Matej Mišík a dáta v GitHube najčastejšie upravuje zamestnanec inštitútu Kristián Šufliarsky a zdá sa, že chaos v číslach, ktoré určujú farbu covid automatu nemajú títo páni pod kontrolou!

Údaje z týždňa 15.2. – 21.2. 2021 sa vyhodnocovali pre potreby covid automatu v pondelok 22. 2. 2021, pričom do stredy 24. 2. 2021 do 15:00 sa tieto údaje menili celkovo štyrikrát!

Podobne štyrikrát sa menila aj pozitivita antigénových testov za daný týždeň a celkový počet vykonaných AG testov sa od pondelka do stredy zmenil z  224 490 na 233 751,  a počet nakazený za týždeň sa od pondelka do stredy menil nasledovne: v pondelok bolo za týždeň v Nitrianskom kraji nakazených 2285 ľudí, v utorok už 2397 a v stredu pokles na 3317 nakazených v Nitranskom kraji zistených AG testami! Avšak najväčší rozdiel v číslach vidieť v okrese Komárno, kde od pondelka do stredy do 15:01 evidoval IZA počet testov za utorok (16.2.) 12 622 a v stredu tento počet klesol na 2692, čo je rozdiel takmer 10 tisíc vykonaných testov…

Percento pozitivity najlepšie poukážeme na okrese Zlaté Moravce – kde v pondelok vykazoval IZA pozitivitu 0,53%, v utorok 0,49% a v stredu 0,51% – pričom po zozbieraní dát z 32 obcí okresu – Zlaté Moravce netestovali a údaje z Viesky nad Žitavou chýbajú je pozitivita okresu 0,19% a po započítaní dát z dvoch momiek je pozitivita 0,28%, teda približne polovica oproti údajom z IZA.

Na rozdiel od údajov IZA dáta z obcí MOMiek uvádzajú počet testov 12939 oproti 14061, čo je rozdiel 1122 testov – chýba Vieska nad Žitavou a tri MOMky – a rozdiel v počte infikovaný je 36, pričom podľa IZA malo odhaliť 1122 odhaliť 36 pozitívnych, teda rovnaký počet aký odhalilo 12939 testov v obciach a dvoch MOMkách. Dá veriť dátam z IZA, ktoré za tri dni zmenili počet vykonaných testov o 10 tisíc, pričom už v pondelok sa rozhodovalo o farbách okresov? Naozaj mohlo mať práve tých 1122 testov mieru pozitivity 3,21%, keď zvyšok okresu vykázal pozitivitu 0,28%?

Ak chce byť Sulík ministrom zdravotníctva, tak pravdepodobne uvidel milovaný excel v zúboženom stave a chce analytikov rezortu naučiť ako sa do tabuliek vkladajú dáta a konečne by ukončil aspoň marazmus s číslami o pandémii! Ešte stále niekto verí, že plošné testovanie je atómová bomba, ktorá zabije vírus alebo už konečne aj tí verní pochopia, že ide o nechutný biznis založený na ľudskom nešťastí?

Dáta IZA Nitriansky kraj za týždeň 15.2. – 21.2.2021 – pondelok 22.2.:

 

Dáta IZA Nitriansky kraj za týždeň 15.2. – 21.2.2021 – utorok 23.2.:

Dáta IZA Nitriansky kraj za týždeň 15.2. – 21.2.2021 – streda 24.2. ráno:

Dáta IZA Nitriansky kraj za týždeň 15.2. – 21.2.2021 – streda 24.2. – od 15:01:

Výsledky 5. kola testovania v okrese Zlaté Moravce 15.2.-21.2.2021:

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies