Svet by sa mal začať zaoberať odzbrojovaním a riešením konfliktov dialógom

Dňa 9.9.2020 zúčastnil som sa ako europoslanec 13. schôdze Výboru NR SR pre európske záležitosti, na ktorej sa okrem iného prejednával návrh na vyslovenie súhlasu NR SR s Rámcovou dohodou medzi EÚ a jej členskými štátmi na jednej strane a Austráliou na strane druhej.

Ako je známe z môjho individuálneho programu, ktorý som prezentoval v čase, keď som sa uchádzal o post europoslanca, bol bod Demilitarizácia Európy. Nakoniec, aj v predbežnom programe vznikajúcej politickej strany Reálna národná strana – Patriot, je jednou z priorít demilitarizácia Európy. Jednoducho povedané, jednou z mojich osobných priorít je záujem na tom, aby sa v Európe a vo svete nezbrojilo, aby sa svet začal zaoberať odzbrojovaním a aby sa aj prípadné spory riešili dialógom a to z jednoduchého dôvodu, pretože sme ľudské bytosti. Zastávam názor, že pokiaľ sa medzi krajinami vyvíja obchod, hospodárske vzťahy, tak sa práve v tomto záujme nebojuje, ale súťaží.

Bol som preto milo prekvapený, že jedným z bodov vyššie citovanej, inak rozsiahlej, rámcovej zmluvy , bol boj proti šíreniu nosičov zbraní hromadného ničenia, a to aj prísnej kontroly nezákonných transakcií s ručnými ľahkými zbraňami a inými konvenčnými zbraňami.

Je to v podstate určité nóvum, s ktorým som sa stretol, pretože doposiaľ sa viac rozpráva v Únii ako aj vo svete o zbrojení, výstavbe raketových základní, presune vojsk a podobne. Žiaľ, aj v Programovom vyhlásení vlády SR na obdobie rokov 2020 – 2024 a to v časti Obranná politika a ozbrojené sily, nie je zmienka o odzbrojovaní, ba práve naopak, o vyzbrojovaní a dozbrojovaní ozbrojených síl SR, výstavby komunikácii pre vojenskú techniku, a predovšetkým o zvyšovaní finančných prostriedkov na zbrojenie.

Zastávam názor, že toto nie je dobrá cesta pre život budúcich generácií našich detí a vnukov. Ale v rámcovej zmluve medzi členskými štátmi Únie a Austrálie sa aspoň nádych odzbrojenia nachádza a to je dobre.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies