V júni na Slovensku zomrelo najmenej ľudí za posledný rok

V júni tohto roku na Slovensku zomrelo 4 251 ľudí. Štatistický úrad ŠR (ŠÚ SR) o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslalo jeho oddelenie komunikácie. Ide o najnižší počet úmrtí v jednom mesiaci za posledných 12 mesiacov. Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru nadúmrtnosti dosiahnutú za posledných deväť mesiacov.

Počty zomretých sa začínajú približovať k stavu z predchádzajúcich rokov a spolu s celkovou nadúmrtnosťou sa od začiatku tohto roku plynule znižujú. „Nadúmrtnosť je najnižšia od septembra minulého roka, ešte minulý mesiac bola na úrovni deväť percent, v apríli bola na úrovni 28 percent. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla skoro 77 percent,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Nadúmrtnosť v jednotlivých krajoch v júni dosahovala úroveň päť až 10 percent. Celkovo najviac úmrtí – 3,3 tisíca sa týkalo skupiny obyvateľov vo veku nad 65 rokov, čo je o osem percent viac ako päťročný priemer.

Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v júni 76 osôb, čo predstavuje necelé dve percentá zo všetkých zomretých. Počas prvých troch mesiacov roku bol koronavírus najčastejšou hlavnou príčinou úmrtí, aktuálne je na ôsmom mieste. Najčastejšími príčinami úmrtí v šiestom mesiaci tohto roka boli choroby obehového systému (47 percent úmrtí, dvetisíc osôb) a nádory (25 percent, 1,1-tisíc osôb). Na kardiovaskulárne choroby zomrelo v júni oproti priemeru predošlých piatich rokov o štyri percentá viac osôb, v prípade nádorov stále zomieralo menej ľudí, ale hodnoty sa priblížili k predošlým rokom. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v júni úmrtia na choroby dýchacej sústavy (osem percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (päť percent).

Očista spoločnosti na Matovičov spôsob

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies