V otázke referenda o predčasných voľbách sa prezidentka obráti na Ústavný súd SR

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách obráti so svojimi otázkami na Ústavný súd SR. Požiada ho, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Čaputová to povedala na dnešnej tlačovej konferencii.

Hlava štátu konštatuje, že plne rešpektuje petičné právo a považuje za svoju ústavnú povinnosť zabezpečiť, aby referendum nesprevádzali pochybnosti. „Rozhodla som sa preto obrátiť na Ústavný súd SR s otázkami, ktoré pomôžu raz a navždy tieto nejasnosti odstrániť. Teda s otázkami, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende,“ povedala Čaputová.

Prezidentka dodala, že tak, ako nenaťahovala overovanie platnosti podpisov, bude konať aj naďalej. Bezodkladne sa už vo štvrtok 13. mája obráti na Ústavný súd SR. Doručením podania začne plynúť lehota v dĺžke 60 dní. „Dopredu deklarujem, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu neplánujem využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy mám a referendum vyhlásim tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri,“ dodala hlava štátu. O svojom kroku vopred informovala aj predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

Čaputová uviedla, že úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi pochybnosťami z ústavného hľadiska. Hlava štátu chce tieto sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda. Tak by nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani výsledok.

Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v podateľni Prezidentského paláca 3. mája. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska.

Keď prezidentka podpíše novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, núdzový stav bude zrušený

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies