Keď prezidentka podpíše novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, núdzový stav bude zrušený

Ak parlament odobrí novelu zákona o hospodárskej mobilizácii a prezidentka Zuzana Čaputová ju podpíše, núdzový stav môže byť zrušený. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Vláda dnes schválila návrh, aby sa parlament touto novelou zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

„Tento proces by mohol prebehnúť v nasledujúcich dňoch,“ povedala Remišová. Podľa nej bude vláda „proaktívna“ a núdzový stav môže byť zrušený ešte skôr, ako na budúci týždeň vyprší. „Vláda robí všetky opatrenia, aby sme uvolnili núdzový stav, zákaz zhromažďovania a zákaz vychádzania,“ dodala.

Koaličný poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ondrej Dostál (klub SaS) dnes uviedol, že o novele zákona o hospodárskej mobilizácii sa má rokovať ešte na aktuálnej schôdzi parlamentu a schválená by mohla byť tento týždeň. Podstatou novely je, aby sa opatrenia hospodárskej mobilizácie, ktoré sú dnes naviazané na núdzový stav, mohli realizovať aj počas mimoriadnej situácie. Ide o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, reprofilizácia lôžok v nemocniciach, používanie štátnych hmotných rezerv alebo núdzové zásobovanie.

Dostál zdôraznil, že mimoriadna situácia je vyhlásená podľa zákona o civilnej ochrane od marca minulého roka. Nepretržite trvá celý čas. „Núdzový stav sme tu mali, potom sme ho tu nejaký čas nemali, teraz ho tu máme a je predpoklad, že v priebehu pár dní sa núdzový stav skončí,“ skonštatoval.

Kolíková bez silnej podpory! Balí si kufre?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies