Vianočné sviatky …

Vianočné sviatky na celom svete majú veľa tradícii, zvyklostí a symbolov. Jeden je však známy na celom svete 

Betlehem

Všade vo svete poznajú ľudia obraz malebného mesta, s dominujúcim malým domom, s dieťaťom v jasliach, s mužom a ženou stojacim nad ním, s pastiermi i zvieratami. Možno aj vy, milí čitatelia, postavíte Betlehem z papiera, či  z drevených figúrok. Určite mnohí z vás, milí čitatelia, postavia Betlehem z papiera, či drevených figúrok. 

Aké by boli Vianoce bez Betlehema?

Tieto krásne sviatky nám však hovoria, že nestačí mať doma najkrajší vianočný stromček, či iný symbol k doplneniu vianočnej atmosféry. Symbol Betlehema má rozhodne hlbší zmysel. Predovšetkým sa narodil z nepoškvrnenej Panny Márie Boží Syn, Ježiš. V tomto momente sa stal svet krajším. Odvtedy je naša zem najvznešenejší telesom zo všetkých telies vesmíru. A keďže v skutočnom Betleheme bola atmosféra lásky, stal sa Betlehem jej symbolom.

Tradíciu betlehemov zaviedol svätý František z Assisi

Betlehemom môžeme nazývať každé miesto, odkiaľ sa šíri pokoj a láska. Betlehemom by sa mala nazvať každá rodina, ktorá je naplnená vianočnou láskou, nielen cez vianočné sviatky, ale aj vo všedných dňoch života. Vzájomná láska medzi ľuďmi, ochota vzájomne a nezištne si pomáhať, túžba nežiť v nepriateľstvách, sú predpokladom, že Živým Betlehemom sa môže stať naše mesto, každý človek, ktorý šíri lásku v zamestnaní, v škole, na spoločenskej udalosti. Všade tam, kde sa práve nachádza.

Vianočné sviatky trvajú niekoľko dní, papierový Betlehem poskladáme, figúrky dáme do krabice a odložíme na nejaké miesto, aby neprekážali. Neodkladajme však ducha Betlehema z našich rodín, z našich sŕdc.

Cesty a horské úseky sú zjazdné. Silný dážď však miestami obmedzuje dohľadnosť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies