Za posledný týždeň 13 nemocníc siete Svet zdravia posilnilo kapacitu pre COVID pacientov o 18 lôžok, hospitalizovali 117 pacientov

V galantskej nemocnici bolo doteraz hospitalizovaných 117 pacientov, z toho desať na umelej pľúcnej ventilácii.

Za posledný týždeň trinásť nemocníc siete Svet zdravia posilnilo kapacitu pre COVID pacientov o ďalších 18 nových lôžok. Aktuálne disponujú 876 lôžkami. Zvýšenou kapacitou sieť reagovala na zhoršujúci sa epidemiologický vývoj v okolí Topoľčian, kde nemocnica má od piatka 22. januára reprofilizovaných 81 COVID lôžok. Z toho osem s umelou pľúcnou ventiláciou. Ako ďalej informoval Tomáš Kráľ, manažér komunikácie, marketingu a hovorca ProCare a Svet zdravia, v súčasnosti je v nemocnici hospitalizovaných 49 pacientov, drvivá väčšina z nich vyžaduje kyslíkovú terapiu. V nemocnici sa stabilizuje aj personálna situácia. Po víkende sa z karantény vrátilo 30 zdravotníkov, ostáva v nej však ešte viac ako 90 zamestnancov.

V galantskej nemocnici, ktorá funguje od 7. januára iba v červenom režime, bolo k dnešnému dňu hospitalizovaných 117 pacientov, z toho 10 na umelej pľúcnej ventilácii. Počas osemnástich dní nového režimu nemocnica celkovo hospitalizovala 346 pacientov s koronavírusom. Za ten čas bolo 126 pacientov prepustených domov a 100 umrelo. Aj keď počet hospitalizovaných naďalej neklesá, celková kapacita 132 lôžok je nateraz postačujúca. V nemocnici sa enormne zvýšila spotreba medicinálneho kyslíka, preto minulý týždeň zdvojnásobila kapacitu zásobníka (11 000 litrov) a výkon kyslíkovej infraštruktúry v rámci siedmich COVID poschodí. Súčasne zabezpečila sedem nových prístrojov vysokoprietokovej nazálnej kyslíkovej terapie, pričom jeho spotreba je až 50 litrov kyslíka za minútu.

V nemocniciach siete je aktuálne hospitalizovaných 565 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 54 v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii. Tento počet reprezentuje 17-percentný podiel na celonárodnej štatistike hospitalizovaných COVID pacientov. Na pôde štrnástich nemocníc Svet zdravia zároveň pokračuje v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva aj vakcinácia proti ochoreniu COVID-19. Minulý týždeň bolo do národného online registračného portálu korona.gov pripojených zvyšných 11 nemocníc, ktoré objednávajú kritické skupiny obyvateľstva na voľné termíny. Pre náhradníkov, ktorých definuje vyhláška rezortu zdravotníctva, sú v jednotlivých nemocniciach k dispozícii telefonické linky.

Osoby s vekom najmenej 65 rokov, ako aj osoby so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, sa môžu nemocnici prihlásiť počas pracovných dní. Následne sú zaradení do zoznamu náhradníkov. Oprávnenosť zaradenia do zoznamu náhradníkov musí byť preukázateľne zdokladovaná na vakcinačnom mieste občianskym preukazom, resp. zdravotnou dokumentáciou pacienta, ktorá potvrdí aktuálnosť niektorého z ochorení. Priemerná zaočkovanosť zamestnancov v nemocniciach Svet zdravia, po odrátaní tých, ktorí sú z očkovacej schémy toho času vylúčení pre chorobu alebo pre nedávne prekonanie ochorenia COVID-19, je v priemere na úrovni takmer 80 percent.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies