Za šesť mesiacov vo väzbe mal Kováčik zarobiť viac ako 10-tisíc eur

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má dostávať výplatu aj počas väzby, keďže sa doteraz nevzdal funkcie.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je pohoršená medializovanými informáciami o tom, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. má dostávať výplatu, aj keď je šiesty mesiac vo väzbe. Za toto obdobie Dušan K. údajne zarobil viac ako 10-tisíc eur. Dostávať tak má tretinu platu, na ktorý mal ako špeciálny prokurátor nárok, keďže sa doteraz nevzdal funkcie. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Sme tak svedkami absolútne bizarnej situácie, keď sa musíme opäť doprosovať Dušana K., aby sa vzdal svojej funkcie. Už dávnejšie sme navrhovali prijatie takej zákonnej úpravy prokuratúry, ktorá by umožňovala odvolanie prokurátorov, ktorí sa spreneverili svojmu sľubu. Dnes však vidíme, že mnohé kľúčové figúry, ktoré korumpovali náš justičný systém, spokojne pokračujú vo svojich funkciách a užívajú si nečestne nadobudnuté majetky,“ uviedol poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS). Zároveň vyzval na opätovné otvorenie diskusie o zásadnej novele zákona o prokurátoroch.

Generálna prokuratúra SR (GP SR) pre agentúru SITA potvrdila informáciu, že Dušan K. naďalej poberá plat. „Spomínaná osoba má dočasne pozastavený výkon funkcie prokurátora a je služobne zaradená na trestnom odbore Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky,“ uviedol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan. Vysvetlil, že podľa zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry patrí prokurátorovi počas dočasného pozastavenia výkonu funkcie prokurátora plat vo výške 30 percent zo základného platu, na ktorý by bol mal nárok, ak by dočasne pozastavený výkon jeho funkcie nebol.

Dušan K. je pre obvinenia z viacerých trestných činov momentálne väzobne stíhaný. Podľa orgánov činných v trestnom konaní spolupracoval so zločineckou skupinou takáčovcov a tiež so skupinou okolo Norberta B. a obvinených policajných funkcionárov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies