Aneta Leitmanová: Brexit môže byť odložený maximálne do júla inak Británia musí vykonať eurovoľby

EMMANUEL DUNAND/AFP/

Brexit sa nemôže zdržať, odklad môže byť iba do 1. júla a aj to spôsobuje už komplikácie,  pokiaľ sa Británia nezúčastní volieb do Európskeho parlamentu koncom mája. Uvádza to dokument EÚ, ktorý bol v piatok predstavený veľvyslancom členských krajín, píše  na POLITICO.

Dokument, ktorý pripravili úradníci EÚ, stanovuje právne otázky, ktoré by vzniesla Británia, a ktoré by požadovali predĺženie obdobia podľa článku 50, ako sa očakáva v budúcom týždni.

“Z toho vyplýva, že žiadne predĺženie odkladu Brexitu by nemalo byť udelené po 1. júli, pokiaľ sa voľby do Európskeho parlamentu neuskutočnia v povinný deň,” uvádza sa v dokumente.

V dokumente sa uvádza, že viacnásobné predĺženie obdobia článku 50 je teoreticky možné. Ak by však Spojené kráľovstvo dostalo predĺženie do 1. júla a nezúčastnilo sa na voľbách do Európskeho parlamentu, nemohlo by mu byť udelené ďalšie predĺženie.

“Z toho vyplýva, že ak by počiatočné predĺženie stanovilo termín na odstúpenie od zmluvy po dátume volieb do Európskeho parlamentu a ak by tieto voľby neuskutočnil odstupujúci štát, znemožnilo by to ďalšie fungovanie právneho rámca EÚ,” uvádza sa v dokumente.

Súvisiace články

Pojednávania vo veci zmenky obnažujú postupne praktiky spoločnosti Markíza

Jana Teleki

Remišová v zápale predvolebného boja a prázdnych, zavádzajúcich fráz

Jana Teleki

Zomrel Peter Králik

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy