Brannobezpečnostný výbor odporučil Kovaříka na post šéfa polície, ten chce reformu a rotovanie policajtov

Peter Kovařík je od septembra 2020 poverený dočasným riadením Policajného zboru SR.

Brannobezpečnostný výbor odporučil Kovaříka na post šéfa polície rozšírená o ďalšie informácie od druhého odseku.

Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť dnes odporučil ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) na post prezidenta Policajného zboru SR Petra Kovaříka. Podporilo ho spolu desať členov výboru, proti nebol ani jeden a zdržali sa štyria. Kovařík je od septembra 2020 v pozícii dočasného šéfa polície.

Minister vnútra Mikulec po hlasovaní výboru pre médiá explicitne nepovedal, či Kovaříka do funkcie aj vymenuje. Zdôraznil však, že rozhodnutie výboru rešpektuje. „Ráno múdrejšie večera,” povedal s tým, že celú vec si minimálne do utorka 26. januára premyslí. Kovaříkovho protikandidáta Štefana Hamrana, ktorý pôsobí ako veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia Policajného zboru, podporilo v hlasovaní šesť členov brannobezpečnostného výboru.

Kovařík je dočasným policajným prezidentom od septembra 2020. V minulosti pôsobil ako policajný pridelenec vo Washingtone alebo ako riaditeľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ. V období rokov 2017 až 2020 pôsobil na Úrade vlády SR, najskôr ako riaditeľ Odboru prevencie korupcie Kancelárie predsedu vlády SR a neskôr ako generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu a zároveň ako riaditeľ kancelárie Bezpečnostnej rady SR.

Kovařík navrhuje rotáciu policajných funkcionárov rozšírená na konci druhého odseku a o tretí a štvrtý odsek.

V prípade, že bude dočasný policajný prezident Peter Kovařík potvrdený na riadne funkčné obdobie, jednou z jeho navrhovaných reforiem je povinná rotácia policajných funkcionárov. Uviedol to na dnešnom vypočutí pred parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť. Konkrétne by podľa Kovaříka malo na výkon riadiacich funkcií, akými sú policajný prezident, viceprezidenti alebo krajskí riaditelia, existovať časové obmedzenie. Funkcionári, ktorí sú vo svojich pozíciach napríklad už desať rokov, sú totiž podľa neho „spravidla vyhorení“.

Kovařík navrhuje vytvoriť nový útvar finančného vyšetrovania, určený na zaisťovanie majetku získaného v rámci trestnej činnosti, alebo útvar kriminalistickej techniky. Súčasné krajské riaditeľstvá Policajného zboru (PZ) SR by zase nahradil tromi oblastnými riaditeľstvami a metropolitným oddelením pre hlavné mesto. Rovnako, ako jeho protikandidát Štefan Hamran, sa chce zamerať na zvyšovanie dôveryhodnosti polície. „Dôvera sa veľmi ľahko stráca a ťažko ustanovuje,“ povedal. Doplnil, že ktokoľvek bude vymenovaný za prezidenta PZ, bude musieť ešte roky verejnosti vysvetľovať, ako došlo k stíhaniu toľkých policajných funkcionárov.

Členovia výboru sa Kovaříka pýtali aj na úmrtie jeho predchodcu vo funkcii, Milana Ľučanského, „Môj osobný názor je, že to bola samovražda,“ povedal. Na otázku, prečo po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nerezignoval na svoju vtedajšiu pozíciu na Úrade vlády SR, povedal, že mal rozpracované mnohé veci. „Dostal som za úlohu nastaviť protikorupčný systém,“ uviedol.

V súvislosti s aktuálnymi trestnými kauzami Kovařík zdôraznil, že odmieta politický vplyv na prácu polície. „Cezo mňa neprejde žiaden politický tlak smerom na vyšetrovateľa,“ skonštatoval. Pokiaľ ide o prístup polície k nedovoleným zhromaždeniam počas zákazu vychádzania, podľa Kovaříka zvládli policajti situáciu efektívne. „Nemali sme zranenia, nemali sme rozbitý majetok,“ zdôraznil.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies