Bývalý elitný vyšetrovateľ spochybnil dôkaznú situáciu vo veci vraždy Kuciaka a jeho priateľky

Bývalý riaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek sa na sociálnej sieti vyjadril k dôkazom v procese vraždy novinára Jána Kuciaka.

Skutočne nikoho nezaujíma prečo boli nájdené a ako vznikli stopy po obuvi páchateľa na chrbáte Jána Kuciaka a na schodoch vedúcich do pivnice?

Na súde expertka KEÚ z odboru trasológia (identifikácia stôp po obuvi) nezistila individuálnu zhodu s podošvami topánok Marčeka a Szabóa so stopami zaistenými v okolí rodinného domu zavraždených, ale len čiastočnú tzv. druhovú.

Zaujímavejší je však nález trasologických stôp vo vnútri RD, pričom jedna bola zaistená na tričku na chrbáte zavraždeného Jána Kuciaka a ďalšia (možno viacero?) bolo zaistených na „schodoch v dome“. Toto je prvá zverejnená informácia o miestach zaistenia týchto stôp. Expertka skonštatovala len čiastočnú zhodu (neviem s podošvou ktorej osoby či Marčeka alebo Szabóa).

K týmto „stopám“ nemal nikto žiadnu poznámku ani otázku, či už prokurátor, súdny senát ani zástupcovia poškodených, čudné. Veď všetci tvrdia, že chcú čo najdetailnejšie vedieť ako celý priebeh dvojnásobnej vraždy prebehol a nikto ani jednu otázku?!

Pritom z daného vyplýva niekoľko závažných otázok, teda – tvrdil a ukázal Marček pri rekonštrukcii zločinu, kde a ako spadol a v akej polohe ostal ležať zastrelený Ján Kuciak a zhodovalo sa to s ležiacim Jánom dolu tvárou ako bol pri obhliadke nájdený? Vysvetlil Marček akým spôsobom vznikol odtlačok pravdepodobne podošvy jeho topánky, teda či na Jána a akým spôsobom vstúpil (je to dosť neobvyklé, aby páchateľ šliapol na telo obete, skôr sa telo obete prekračuje)?

A najzaujímavejší je fakt, že stopa podošvy (pravdepodobne) Marčeka bola druhovo s ním identifikovaná a táto sa nachádzala na „schodoch v dome“, čiže na schodoch vedúcich do pivnice! Podľa predchádzajúcich informácií telo zavraždeného Jána bolo nájdené medzi dverami a sčasti na schodoch vedúcich do pivnice (nachádza sa tam kotol).

Ak teda Marček mal zastreliť Jána tak, že tento mu otvoril dvere a Marček ihneď vystrelil a telo spadlo smerom dozadu, tak za ním musia byť dvere i schody do pivnice. Otázne je prečo Ján nespadol na chrbát ale spadol dolu tvárou tak, aby na neho mohol páchateľ šliapnuť a vytvoriť na tričku trasologickú stopu?!

A kľúčová je odpoveď na otázku, prečo páchateľ po zavraždení Jána, keď (podľa vlastnej výpovede) uvidel v kuchyni Martinu, tak išiel za ňou a túto strelil do tváre, potom sa vrátil k telu ležiaceho Jána, tohto prekročil (možno vtedy na neho vstúpil) a išiel dolu po schodoch do pivnice (čo tam vlastne išiel robiť?), lebo len podľa tejto verzie mohli vzniknúť zaistené trasologické stopy na schodoch?

Zdá sa mi, že stále nie je vylúčená ani tá možnosť, ktorú som v svojej analýze naznačiť ako najpravdepodobnejšiu, že vrah čakal na „pravú chvíľu“ v pivnici a preto tam aj vznikli stopy po jeho topánkach a možno aj preto musel prekonať ležiace telo Jána a vstúpil mu na chrbát.

V každom prípade by sa s touto nejasnou dôkaznou situáciou mal súd vysporiadať.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies